Készült: 2024.05.13.20:14:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

142. ülésnap (2011.11.28.), 397. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:52


Felszólalások:  Előző  397  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Pörzse Sándor képviselőtársammal nyújtottunk be egy módosító javaslatot a történelmi tematikájú filmek fikciós műsorgyártásának támogatására, mert a kormányzati oldalon nagyon erős a szimbolikus politizálás, mégis, amikor eljutunk oda, hogy valahogy a gyakorlatokba is átültessük, és mondjuk, a fiatalság körében is kialakítsunk valami egészséges nemzettudatot, akkor azt látjuk, hogy a gyakorlati intézkedések általában hiányoznak.

Az előző Orbán-kormány idején voltak, azt gondolom, jó kezdeményezések - gondolok itt a Koltay-filmekre -, amelyeknek szűkös költségvetése mégis arra utalt, hogy szükséges ezeket a költségkereteket megnövelni. Mi eleve azt fájlaljuk, hogy az egész közmédia működését, illetve a média-ellenőrzést is egyetlen költségvetési sorral elintézik itt a törvényben, a törvényben előírt minimumösszeggel. Mi azt szeretnénk, hogyha ebből átcsoportosítanánk legalább egy céltámogatást, hogy legalább annyit mondjunk meg, hogy elvárjuk a közmédiumoktól, hogy történelmi tematikájú filmeket készítsenek, hiszen történelmünk számos dicsőséges eseményét nem ismerjük kellő mértékben. Ezeknek a fikciós feldolgozása lenne talán a legmodernebb formája, ami segíthet e csorba kiköszörülésében.

Itt az indokolásban két dicsőséges eseményt említettünk, amely tehát nem lenne része magának a módosításnak, viszont az indokolásban szükségesnek tartottuk kiemelni, hogy szívünkhöz legközelebb a Rongyos Gárda, illetve a pozsonyi csata áll. Ez a két olyan elhallgatott terület, amelyekről sajnos a történelemkönyvekben sem lehet olvasni, mégis indokolt lenne, és talán rendkívül izgalmas akciófilmekben vagy más fikciós, akár filmsorozatokban lehetne erről hallani.

Miközben ezzel a javaslatunkkal, azt mondják, hogy egyetértenek, mégis lesöpörték természetesen, most épp arra való hivatkozással, hogy ez az 500 millió forint kevés, amit mi erre javasoltunk. Persze hiába mondtam, hogy akkor emeljük meg, azt sem támogatták, tehát ez is mutatja, hogy ez a kormányzati indokolás hazug. Lehet, hogy az 500 millió forint kevés, különösen, hogyha arra gondolunk, hogy önök nem sajnálják a 2 milliárd forintot itt a marslakókról szappanoperát készíteni. Viszont mi azt is mondjuk, hogy ez az 500 millió forint egy minimumösszeg, amit erre kell fordítani. Ha már belekezdenének egy ilyen fikciós filmbe vagy filmsorozatba, akkor nyilvánvalóan lehet, nem tiltott, hogy a 65 milliárd forintból költsenek akár többet is erre a kérdésre, de ez mindenképpen elindítaná talán a közmédiumokat abba az irányba, hogy valami ilyen készüljön.

Egy régi elmaradása a közszolgálati médiának ez, hiszen hazánk fordulatokban és jelen nemzedék számára is hasznos példákban gazdag történelmének feldolgozása sajnos mind a mai napig elmaradt. Én ezért szeretném, hogyha készülhetne valami ilyen, ahogy mondtam, vagy a pozsonyi csatáról, vagy a Rongyos Gárdáról. Pörzse Sándor képviselőtársamnak egyébként a Csillagösvényen című dokumentumfilm-sorozatában már szinte játékfilmbe illő jelenetekkel, legalábbis illusztrálva, azt gondolom, sokaknak kedvet csinálhat a Rongyos Gárdával kapcsolatban filmet forgatni vagy erre pályázatot benyújtani.

Beszélnem kell egy másik módosító javaslatunkról is, amely a határon túli magyar stúdióhálózatok fejlesztését célozza, egészen konkrétan eszközfejlesztési, működési támogatásról van szó. Ezt úgy söpörték le a bizottságban, hogy nincs is határon túli magyar stúdió, mit akarunk mi fejleszteni. Annál inkább kellene fejleszteni, és nem a szavakon kellene, azt gondolom, lovagolni. Persze lehet vitatkozni azon, hogy mondjuk, egy MTI-nek egy külföldi hírcentruma mikortól tekinthető stúdiónak, kell-e ahhoz igazi stúdió, vagy elég akár egy diktafon is. Mindenesetre mindenképp szükség lenne ahhoz, hogy a közszolgálati média törvényben megfogalmazott feladatait maradéktalanul el tudja látni, a határon túli stúdióhálózat meglehetősen rossz helyzete miatt fontos, hogy a helyi műsorgyártást is felvirágoztassuk valahogy, ennek a javaslatunknak tehát a befogadása.

Céltámogatás formájában folyósítanánk tehát ezt az egymilliárd forint összeget, amit itt kijelöltünk, és megint csak arra hívnám föl a figyelmet, hogy ne intézzék el itt egy-két szimbolikus törvénnyel, gondolattal. Önök azt gondolják, hogy Trianont megoldották azzal, hogy a Jobbik követelése nyomán Trianon-emléknapot, pontosabban nemzeti összetartozásról szóló emléknapot, ünnepnapot alkottak itt, mindent rózsaszínűre vagy narancsszínűre festve, június 4-én is felvonva itt az Országház előtt - szégyenszemre - nem félárbocra, hanem teljesen a magyar nemzeti lobogót. Méltatlan ez. Trianon kérdése nem ettől fog megoldódni, hanem akár attól, ha elfogadták volna a médiatörvényhez benyújtott olyan módosító javaslatunkat például, mint ami a határon túli magyar hírek kvótájára vonatkozik. Erre is ígéretet kaptunk önöktől, legalábbis a bizottságban, a szakbizottságban, végül azok a képviselők sem támogatták, akik erre korábban ígéretüket adták, hogy legyen egy legalább 5 százalékos kvóta a határon túli hírek területén.

Nyilvánvalóan ez a támogatás ahhoz is hozzájárulhatna, hogy legalább akkor közszolgálati média színvonalas határon túli híreinek készítését elősegítse. Persze ez a javaslatunk, amit a médiatörvényhez benyújtottunk, kötelező lett volna nyilvánvalóan a jelentős befolyásoló erővel bíró médiumok kötelező híradásaira is. Ez az 5 százalékos kvóta körülbelül annyit jelentett volna, hogy egy rövid hír, ami nem is feltétlenül politikai, hanem lehet akár sport- vagy kulturális hír is.

(0.40)

De ha azt mondjuk, hogy valóban összetartozunk, akkor ennek meg kellene jelennie például egy híradásban is természetesen, de ezt önök sajnos lesöpörték. Mi azt szeretnénk, hogy kellő arányban foglalkozzon, ne csak a Duna TV - ahogy egyébként ki is derül a Médiatanács beszámolójából - foglalkozzon ezzel ilyen mértékben.

A Médiatanács beszámolójából sok ilyen érdekes kérdés kiderül, hogy ki mivel foglalkozik. Például Izrael kérdésével a legtöbbet - nem meglepő módon - a szektatévé, tehát az ATV és a Klubrádió foglalkozik, bár érdekes módon a Déli krónika is a zsidóság kérdéseinek élharcosai közé tartozik.

Mi a határon túli magyarságért szeretnénk tehát szót emelni, erre vonatkozik az ajánlás 4. pontja.

Hadd ejtsek szót még az 5. pontról is. L. Simon László nyújtotta be, egyébként jobbikos javaslat után, hiszen már korábban, a javaslatának benyújtását megelőzően is itt, a plenáris ülésen és a bizottságban is szóvá tettük, hogy a tavalyi költségvetés is korrektebb volt abban a tekintetben, hogy abban benne volt, hogy legalább egymilliárd forintot a Magyar Rádió zenekarára kell fordítani. Végül is ezt a javaslatot nyújtotta be L. Simon László az ajánlás 5. pontjában, ahol láthatjuk, hogy a Magyar Rádió művészeti együtteseinek támogatására szintén egymilliárd forintot átcsoportosít, hogy garantálva legyen, hogy ez a kulturális misszió folytatódhat.

Mi ezt természetesen támogatjuk, de még fontosabb, és még inkább nemcsak garancia, hanem egy egészen új irányvonal lenne, ha készülhetnének Magyarországon végre történelmi filmek, filmsorozatok. Ez a legnagyobb óhajunk most, és ezért nagyon örülnénk, ha az erre vonatkozó javaslatunkat mégiscsak támogatnák majd itt a plenáris ülésen.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  397  Következő    Ülésnap adatai