Készült: 2024.04.29.13:44:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2017.04.18.), 68. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:26


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Önök a tudottan veszteséges paksi bővítési beruházás elfogadtatása érdekében egyre képtelenebb számokkal dobálóznak. Újabban már 10 ezer munkahelyet emlegetnek a bővítés kapcsán, aminek semmilyen valóságalapja nincs. A Teller- és a Lévai-projekt keretében készült előkészítő tanulmányok szerint legfeljebb 3-4 ezer új munkahellyel lehet számolni, de annyival is csak az építkezés csúcsidejében, és a szóban forgó létszám nagyobbik fele akkor is speciális szaktudással rendelkező külföldi, elsősorban orosz mérnök lesz.

(Az elnöki széket Jakab István,
az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A Paks II. Zrt. és saját tájékoztató kiadványa pedig 700-800 főben jelölte meg a jelenlegi paksi létszámon felül tartósan foglalkoztatott új munkaerő mennyiségét, ami az előzetes kalkulációk szerint nagyon közel áll a valósághoz. De tegyük fel, hogy minden szakember téved, Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor tudja jól, és a bővítés valóban 10 ezer új munkahelyet teremt. Ebben az esetben önök 10 ezer munkahelyet hoznának létre minimálisan 10 ezer milliárd euró befektetéssel, vagyis minden munkahely egymillió euróba, 310 millió forintba kerülne. Biztosan jó üzlet ez?

Azért kérdezem, mert a most önök által bezárni tervezett CEU tanulmánya szerint tisztán az energiahatékonysági célra a hozzáférhető uniós források hatékony felhasználásával egy országos hőszigetelési és fűtés-korszerűsítési program elindításával 100 ezer új munkahely keletkezne tartós, 30-40 éves időtartamra, méghozzá nem egyetlen ponton, hanem szerte az országban, a válságövezetekben is, anélkül, hogy mindez a magyar adófizetőket terhelné.

Kérdezem tehát, hogy pontosan mire alapozva, hány munkahelyet remélnek a paksi bővítéstől. Ezek az állások mikortól és mennyi időn keresztül lesznek majd elérhetőek? Mekkora arányban lesznek betöltve külföldi szakemberekkel? És miért gondolják, hogy mindez jobban megéri, mint ha az EU pénzén hoznánk létre sokkal több munkahelyet, sokkal kisebb befektetéssel, sokkal hosszabb időre, legalább ugyanannyi energiát megspórolva, mint amennyit Paks II. termelni fog? Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai