Készült: 2024.04.29.10:50:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2017.04.18.), 52. felszólalás
Felszólaló Cseresnyés Péter (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisz­té­ri­umi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt El­nök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is arra szeretném kérni, hogy ne becsülje le, ne szólja le azoknak a pedagógusoknak, szak­ok­ta­tók­nak a munkáját, akik ma is a szakképzésben dol­goz­nak, és piacképes tudással bocsátják ki a munka vilá­gába az ott végzett diákokat.

Emellett, hogy ez így van, természetesen a kor­mány a gazdaságélénkítő lépésekkel párhuzamosan évek óta folyamatosan kiemelt figyelmet fordít a szak­képzésre is, így jelentős és látható, eredményes tevé­kenységet végzett és végez a szakképzési rend­szer fejlesztésében. Ezen folyamat része a munka­erő­piac igényeit szem előtt tartva a szakmunkásképzés és a technikusképzés megreformálása, valamint a gazdaság igényeinek megfelelően a szakképesítések újragondolása és a hiányszakmára fókuszáló beis­kolázási rendszer kialakítása, hozzátéve azt, hogy je­lentős mértékű ösztöndíjak vannak a hiányszakmák képzésének segítésére.

A kormány új intézkedések keretében 2015-től jelentősen bővítette a szakképzéshez való hozzáférés lehetőségét, a második szakképzés ingyenes meg­sze­rez­he­tőségének és megszerzésének bevezetésével, a felnőttoktatás kiszélesítésével, a vállalatokkal együtt­működésben a duális képzés kiterjesztésében. A vá­zolt intézkedések eredményei már ma is láthatók, többszörösére emelkedett a felnőttoktatásban részt vevők száma, akik új szakmai ismereteik, második szakképesítésük birtokában jobban meg tudják állni a helyüket a munkaerőpiacon, továbbá folyamatosan bővül a hiány-szakképesítést tanuló diákok száma is. A 2016 szeptemberétől bevezetett új szakképzési struktúra szakközépiskolai és szakgimnáziumi ága is biztosítja az érettségi megszerzésének lehetőségét, a modern kor elvárásaihoz igazodó készségek, kom­pe­tenciák fejlesztését.

A gyorsan változó, folyamatosan új követel­mé­nye­ket támasztó gazdasági környezet kihívásaira vá­laszul a kormányzat a következő időszakban a ru­gal­mas alkalmazkodást segítő, rövidebb ciklusú kép­zések, átképzések, továbbképzések támogatására is nagyobb hangsúlyt kíván fektetni. Számottevő forrás áll majd rendelkezésre mind a nagyvállalatok, mind a kis- és középvállalkozások munkavállalóinak szá­má­ra. E képzések fő célja a magasabb hozzáadott értékű munkavégzés feltételeinek megteremtésével a minőség, a termelékenység és így a versenyképesség fokozása.

Tisztelt Képviselő Úr! A szakképzés szín­vo­na­lá­nak erősítése érdekében tehát számos eredményes intézkedés került bevezetésre az elmúlt pár évben. Ahogy már említettem, ezek egy részének már rövid tá­von is megmutatkozik az egyértelműen pozitív hatá­sa, azonban teljes érvényesülésük az iskola­rend­szerű képzés többéves átfutási ideje miatt hosszabb távon lesz érzékelhető. Ha önök ezt időben elkezdték volna, akkor már annak meglett volna az eredménye, de átaludták az éveket, és nem tettek a szakképzés megújítása érdekében semmit sem. Így ránk maradt ez a munka, így a folyamatos gazdasági változások miatt tudjuk és látjuk, hogy egy képzési rendszer fejlesztését nem lehet befejezettnek tekinteni, mert csak így biztosíthatóak a magas szintű szaktudással és kulcskompetenciákkal rendelkező szakemberek által megalapozott valódi eredmények.

Ezek az eredmények folyamatosan jönnek majd az elkövetkezendő években. Azzal, hogy a második szakképzés megszerezhetőségét ingyenessé tettük, az első szakképzés ingyenes megszerzésének lehető­sé­gét 25 évre emeltük, ahogy említettem már, a fel­nőtt­oktatásban, felnőttképzésben jelentős megújí­tá­sok, újítások kerültek bevezetésre, és ennek ‑ hogy működik a szakképzés, a felnőttképzés, a felnőtt­oktatás ‑ is tulajdonítható az, hogy a foglalkoztatás az elmúlt időszakban jelentős mértékben növekedett. Ezt szeretnénk folytatni a szakképzés segítségével annak érdekében, hogy a teljes foglalkoztatás elér­hető legyen Magyarországon. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai