Készült: 2024.04.29.17:10:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap, 62. felszólalás
Felszólaló Süli János (KDNP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás tárca nélküli miniszter (a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős)
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:05

Felszólalások:  <<  62  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SÜLI JÁNOS tárca nélküli miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőház! Tisztelt Képviselő Asszony! Köszönöm kérdését, a kormány nem tudja a paksi bővítést leállítani, hiszen a kormánynak van ellátási felelőssége, nem önöknek. Tehát a villamosenergia-ellátásáért egyértelműen a kormány felelős. Ha majd önök felelnek érte, akkor önök úgy döntenek az önök által biztosított program szerint, ahogy tudnak.Mi szívesen látjuk egyébként, ha önök számunkra átadják azt a programot, amit az önök szakértői állítottak össze, és annak alapján biztosítható, hogy Magyarországon az időjárástól függetlenül biztonsággal, éjjel-nappal a fogyasztói igények számára megfelelő mennyiségű villanyáram áll rendelkezésre. Külön megköszönöm, ha átadják, mert ígérem, ha ez gazdaságos is, és teljesíti azt a követelményt, amit mondtam, akkor biztos, hogy a kormány ezt fogja használni.

Nekünk olyan szakértők állnak rendelkezésre, akik az atomenergia békés alkalmazásában az ’50-es évek óta dolgoznak, ’59 óta működik a csillebéri kutatóreaktor. A mi célkitűzéseink valósak, és Magyarországon a több lábon állásnak és a karbonmentes energiatermelésnek egyik záloga az atomerőmű megépítése. Önöknek valószínűleg az a legnagyobb gondjuk, hogy pont a karbonmentesség miatt nem támadható az atomenergia kérdése, hiszen az önök számára és nekünk is Magyarországon az egyik legfontosabb kérdés, hogy környezetkímélően állítsuk elő az energiát.

Mi elkötelezettek vagyunk a megújulók mellett, a nap- és a szélenergia mellett, ezt Paks bizonyította mindig, most adták át Pakson az egyik legnagyobb magyarországi naperőmű-kapacitást, 20,6 megawatt teljesítménnyel. Tehát itt nincs semmi ellentmondás. A megújuló nem ellene van az atomerőműnek, hanem egymást kiegészítik. Egyébként, amit önök fölvetnek, hogy ha a lakások hőszigetelését megoldanánk, már többször elmondtuk itt is, a parlamentben, hogy ez nem megoldás, hiszen a lakások nem villamos energiával vannak fűtve, hanem egyébbel, és ha a hőszigetelést javítjuk, akkor a fűtés-korszerűsítés még inkább villamos energiát igényel, mert ha hőszivattyúzást vagy egyéb bármilyen korszerű alkalmazást tudunk alkalmazni, az szintén villamos energiát igényel.

(15.10)

Ugyanúgy villamos energiát igényel az elektromobilitás is, tehát ha elterjed az elektromos jármű, akkor annak a villamosenergia-igényét is csak úgy lehet kielégíteni, ha éjjel-nappal megbízhatóan áll rendelkezésre nekünk villamos energia.

Az atomerőmű 90 százalékos hatásfokkal biztosítja a villamos energiát, míg a naperőművek 12-13 százaléknál nagyobb hatásfokkal nem tudnak üzemelni. Tehát ez azt jelenti, hogy napból nyolcszor akkora teljesítményt kell beépíteni, mint atomerőműből  ennek a gazdaságosságát külön ki lehet számítani , és az is hozzátartozik, hogy ezt a megtermelt villamos energiát még tárolni is kellene, hogy ugyanannyi teljesítmény álljon a fogyasztók rendelkezésére, mint az atomerőműnél.

Ha ennek a költségeit összevetjük, akkor látszik, hogy Németországban is a fogyasztónál majd’ 100 forint egy kilowattóra villany, Magyarországon ez 35 forint. Európában Bulgárián kívül Magyarországon a legolcsóbb a villamos energia, és ha ezt az arányt figyelemmel tekintjük, akkor Európában még van olyan ország, amelyik ennél drágábban termel.

Úgyhogy én azt tudom mondani, hogy ha a karbonmentességet, a biztonságos energiaellátást, az éjjel-nappal rendelkezésre állást, az olcsóságot az ipar és a lakosság számára biztosítani akarjuk, akkor Magyarországon atomenergia nélkül nem lehet megoldani hosszú távon a villamosenergia-ellátást. Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Felszólalások:  <<  62  >>    Ülésnap adatai