Készült: 2024.04.27.19:15:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2021.06.01.), 126. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:00


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Így, hogy cseréltünk Arató képviselőtársammal, egy kicsit könnyebb a helyzetem, hiszen számos olyan kérdést érintett, amit én magam is megtettem volna, és így talán egy picit gyorsabban haladhatunk a vitában, hiszen nagyon sok mindennel egyetértek, amit ő mondott.

Számomra is írtak egy hosszabb összefoglalót a törvénytervezettel kapcsolatban, amiben felsoroltuk mi is azokat a kérdéseket, amikkel egyetértünk, melyek azok, amikkel nem, de mivel ezekről általában már szó volt, vagy a jobbikos képviselőtársam, vagy Arató Gergely DK-s képviselőtársam beszélt erről, éppen ezért most nem élnék ezzel a lehetőséggel, hogy én is felolvasom szinte ugyanazokat a mondatokat, amik tartalmilag teljes mértékben lefedik az ő kritikai észrevételeiket vagy egyetértő gondolataikat.

Egy biztos  és talán ezt érdemes lenne a fideszes képviselőknek is gyakorolni vagy megérteni , hogy talán illendő és indokolt is volna egy ilyen világjárvány közepette valamilyen szerénységet tanúsítani. Ez nem azt jelenti, hogy minden kormányzati intézkedés rossz volt vagy sikertelen, de fordítva is igaz, hogy az sem igaz, hogy minden rendben volt, ami döntést önök meghoztak. Volt olyan, amelyik adott esetben késve került meghozásra, vagy volt olyan, ami esetleg kimaradt az eszköztárból, ami más országokban bizonyította már a hatékonyságát és az eredményességét, ha járványkezelésről van szó.

Éppen ezért én illő tisztelettel javasolnám önöknek, hogy ezeket a Rózsa György-féle „Leg… leg… leg…” műsorra vonatkozó kitételeket, hogy önök csak úgy tudnak mindenről beszélni, amit önök csinálnak, hogy a legjobb, a soha nem látott, ilyen még nem volt a világtörténelemben, egy picit szerintem érdemes lenne finomítani ezeket a megközelítéseket.

Sőt, én még azt is gondolom, hogy amikor először bevezették ezt a rendeleti kormányzást, én akkor azt gondoltam, vagy legalábbis így szűrtem le a saját fejemben, valószínűleg komolyan gondolták, hogy szükség van gyors döntésekre, éreztem önökön is, magunkon is azt a fajta félelmet, ami egy válsághelyzetben, amikor egy olyan veszéllyel vagyunk szemben, amit még soha senki nem tapasztalt meg, nem látott… (Dr. Orbán Balázs felé:)  ha államtitkár úr nyom egy gombot, akkor meg fogom hallgatni. (Dr. Orbán Balázs: Fogok!) Tegye meg, és akkor nem esik le a feje, ha sokat ingatja, még szerencse, hogy a nyakára oda van ragasztva. Tehát magyarul, azt gondolom, hogy akkor komolyan gondolták ezeket az intézkedéseket.

Aztán, azt gondolom, hogy ráéreztek ennek az ízére, hogy mennyivel egyszerűbb a kormányzat oldaláról rendeleti úton különböző kérdéseket eldönteni, olyan kérdéseket, amiket egyébként a parlament is el tudott volna dönteni, mert sem az időhiány, sem bármi más nem indokolta, hogy ez kormányzati hatáskörben, rendeleti úton kerüljön eldöntésre, miközben a parlament egyébként folyamatosan üzemelt és döntéseket hozott.

(16.50)

Azt már csak a vicc kedvéért jegyzem meg, hogy focimeccsre már mehetünk, ott már tulajdonképpen a maszkot sem kell hordani, ülhetünk egymás mellett teltházas rendezvényen; most már mehetünk étterembe, mindenhová. Egyet nem tehetünk meg  nem tudom, tudjae államtitkár úr, hogy mi ez , az önkormányzatok nem ülésezhetnek, tehát nincsen döntési helyzete az önkormányzati testületeknek, ők ezt nem tehetik meg.

Ezért én azt gondolom, hogy manapság sokkal inkább egy hatalmi érdek, egy politikai érdek volt az, hogy ezt a helyzetet fenntartották, hiszen ahogy itt többször elhangzott, bizony az önkormányzatok életét rendszeresen nehezítették. Persze, ezt úgy tették meg trükkös módon, hogy ez mindenkire vonatkozik, csak az a különbség, hogy a fideszes önkormányzatokat kompenzálják, az ellenzéki önkormányzatokat pedig nem kompenzálják ezekért a bevételkiesésekért, és így megpróbálják őket politikai szempontból nehéz helyzetbe hozni.

A másik ugyanilyen a pénzosztás, erre Arató Gergely látható módon több példát is hozott. Sokkal egyszerűbb mindenféle presztízsberuházásra vagy éppen adott pillanatban nem szükségszerű beruházásra elkölteni a forrásokat, és ezzel a saját klientúrájukat kiszolgálni. Tehát volt egy anyagi érdek is. Tehát nemcsak hatalomtechnikai érdek, hanem valószínűleg egy anyagi érdek is meghúzódik e mögött a döntéssorozat mögött, még akkor is, ahogy ezt az imént Arató kolléga mondta, vannak ebben olyan intézkedések, amelyeket természetesen minden józan képviselő támogatna, hiszen szolgálhatják a magyar családok érdekét vagy vállalkozók érdekét, de emellett van bent számos olyan intézkedés, ami egészen biztosan nem ezeket a célokat szolgálja.

Tehát summa summarum, mi jelen formájában, szintén az MSZP részéről, nem tudjuk támogatni ezt a mostani törvénytervezetet, még akkor sem, hogyha vannak benne olyan javaslatok, amiket mi magunk is megtettünk korábban vagy mi magunk is támogattunk.

Összességében pedig azt gondoljuk, hogy ezeknek az intézkedéseknek egy része, meg a korábbi folyamat, jogi környezet fenntartása az önök hatalmi-politikai érdekét szolgálta. Ma is ezt szolgálja, és úgy alakítják ezeket a jogszabályokat, hogy ez a választási küzdelem szempontjából az önök számára a legkedvezőbb jogi környezetet biztosítsa. Egyelőre ennyit szerettem volna hozzáfűzni, elnök úr. Köszönöm szépen a lehetőséget.




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai