Készült: 2024.05.14.20:39:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2023.11.27.), 228. felszólalás
Felszólaló Nagy Csaba (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:41


Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NAGY CSABA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Biztos Úr! Tisztelt Biztoshelyettes Asszony! Tisztelt Biztoshelyettes Úr! Köszöntöm a nemzetiségi képviselő urat és a szószólókat. Tisztelt Képviselőtársaim! Az alapvető jogok biztosa az Alaptörvényünk és az alapvető jogok biztosáról szóló 2011. évi CXI. törvény tartalmának megfelelően elkészítette a „Beszámoló az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek tevékenységéről  2022” címet viselő beszámolót.

A kétszáz oldalas beszámoló részletesen tájékoztat a 2022. évben az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek feladat- és hatáskörében keletkezett tapasztalatokról. Az alapvető jogok biztosának alaphatáskörben végzett tevékenységéről szóló beszámoló tartalmazza a gyermekek jogainak védelmével, a fogyatékossággal élő személyek jogaival kapcsolatos tevékenységével és a leginkább veszélyeztetett társadalmi csoportok jogainak védelmével kapcsolatosan keletkezett tapasztalatokat. A gyermekek jogainak védelmével kapcsolatban olvashatjuk az átfogó ombudsmani vizsgálatok megállapításait az oktatás és a felsőoktatás területén, valamint a gyámhatósági eljárások, a gyermekvédelmi intézmények működése vizsgálatainak megállapításait.

(19.10)

A fogyatékossággal élő személyek esetében a kiemelt biztosi vizsgálatokról és a bentlakásos intézményekben végzett ombudsmani vizsgálatokról tudhatjuk meg a vizsgálatok megállapításait.

A beszámoló a hajléktalan és más, egzisztenciálisan rászoruló személyek, az idősek, a betegek jogainak érvényesülése és az egészségügyi ellátórendszer vonatkozásában tartalmaz jelentéseket.

Fontosnak tartom megjegyezni, hogy az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek tevékenységéről az előbb említett alaphatáskörében végzett tevékenységek jelentései tartalmazzák az elkészült jelentések utóéletének következményeit.

A beszámolóból kiolvasható, hogy a nemzetközi kapcsolatok vonatkozásában az alapvető jogok biztosa tevékenysége során törekszik minél szélesebb körben kapcsolatot ápolni a nemzetközi emberi jogi védelem területén működő intézményekkel Európán belül és kívül egyaránt. A teljesség igénye nélkül engedjék meg, hogy a kapcsolatokat felsoroljam: Nemzeti Emberi Jogi Intézmények Globális Szövetsége; Nemzeti Emberi Jogi Intézmények Európai Hálózata; az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak eléréséért és az emberi jogok érvényesüléséért végzett tevékenységek összehangolására létrehozott munkacsoport; az Európa Tanács  ET  fő szervei, bizottságai, jelentéstevői, többek között az Európai Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusa, az emberi jogok biztosa, valamint a Velencei Bizottság; Egyenlő Bánásmód Szervezetének Európai Hálózata; az Ombudsmanok Európai Hálózata; az Európai Gyermekjogi Ombudsmanok Hálózata; Hajléktalanokkal Foglalkozó Nemzeti Szervezetek Európai Szövetsége; illetve a Nemzetközi Ombudsmani Intézet, amely több mint száz ország több mint kétszáz független nemzeti és regionális ombudsmani intézményét fogja össze.

Szeretnék önökkel megosztani egy-két olyan számot, amely talán az egész hivatal munkáját jellemzi, és szeretném kiemelni azt, hogy én azt gondolom, hogy egy nagyon fontos munkamódszere az a hivatalnak, hogy sokat segít  ahogyan ők írják az anyagban  a rendszer működésén, hogy nincs semmiféle formakényszer, illetve különböző csatornákon keresztül lehet becsatolni a beadandó problémaköröket. A panaszosok 2022-ben 5740 beadvánnyal keresték fel a hivatalt  ahogyan ezt elnök úr elmondta , az előző évből 1887 ügy intézése húzódott át ’22-re, és ebben az évben a hivatal 4951 ügyet fejezett be, így az év végén 1676 folyamatban lévő ügyet tartott nyilván.

Érdekességként hadd osszam meg önökkel azokat a statisztikai adatokat, amelyeket olvashatunk ebből a beszámolóból. Összességében  ez már többször elhangzott  5740 beadvány volt, amiből elektronikus úton 1540 beadvány érkezett. A legtöbb beadványt Budapestről kelteztették, 1121-et, a legkevesebbet pedig Tolna megyéből, 47-et. Talán ezek a számok is mutatják az alapvető jogok biztosának alkotmányos feladatellátását: azt lehetőség szerint a társadalom lehető legszélesebb körét felölelve lássa el, mindenki számára hozzáférhető legyen az ombudsmani jogvédelem, valamint az ezekkel kapcsolatos tájékozódás, informálódás lehetősége.

A személyes panasztétel lehetőségének alapfeltétele a fizikai elérhetőség Magyarország egész területén, azaz minél több vidéki helyszínen legyen irodai ügyfélszolgálat. Az ombudsmani hivatal az elérhetőség érdekében a lakosság vonatkozásában a személyes ügyintézést a főváros mellett az elmúlt évtől hat nem budapesti, régióközponti nagyvárosban, vármegyeszékhelyen is kezdeményezheti az úgynevezett területi referenseknél. A hat területi iroda régiós szinten egyenként három-három megyéből fogadja az ügyfeleket. A területi irodák nyitása  ahogyan azt elnök úr is mondta  nemzetközi összehasonlításban is új gyakorlatnak számít.

A hivatal területi referensei az elmúlt év február 1-jétől Szegeden, Debrecenben és Győrött, 2022. április 1-jétől pedig Székesfehérváron, Miskolcon és Pécsett nyújtják szolgáltatásaikat azoknak, akik ombudsmani segítséget kérnek. Ezekben az irodákban lehetőségük van az állampolgároknak az alapvető jogokat érintő rendőri intézkedésekkel összefüggő panaszok, közérdekű bejelentések megtételére, a diszkriminációval kapcsolatos hatósági eljárások kezdeményezésére.

A területi irodákban személyes ügyintézésre hetente két alkalommal van lehetőség, és előzetes időpontfoglalás szükséges ehhez. Emellett a további két napon a munkatársak telefonon fogadják a megkereséseket.

A területi irodák felállításának szükségességét jelzi, hogy az állampolgárok a 2022-es nyitás óta az eltelt időben 3548 alkalommal fordultak a hivatalhoz, és összesen 899 esetben személyes meghallgatásukat kérték konkrét panaszuk ügyében.

A nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettes beszámolójában elolvashatjuk azt, hogy 315 ügy kezelését kezdték el a hivatal munkatársai. Ezek közül 192 a roma közösség tagjainak beadványa volt, 10 beadvány több közösséget érintett, 45 esetben pedig valamennyi nemzeti közösséget érintő, nemzetiségi jogi visszásságot jelző beadvány érkezett.

Nagyon fontos dolognak tartom, hogy az Ukrajnából menekülő ukrán és ukrajnai roma személyek helyzetével is foglalkozott a hivatal, hiszen rendkívüli élethelyzetekbe kerültek. Talán az elmúlt években nem is gondoltuk azt, hogy ilyen összefogásra van szükség, hogy az Ukrajnából a hazánkban tartósan itt tartózkodó menekültek jogaival és életével, életkörülményeivel tudjunk foglalkozni.

Annak külön örülök, hogy a nemzetiségi nyelv szabályainak megfelelő anyakönyveztetés érvényesülési kérdéseivel is tudtak foglalkozni a hivatal munkatársai. Közös jelentést 6 darabot készítettek, elvi állásfoglalást 2 darabot bocsátottak ki, és jogalkalmazási javaslatot fogalmazó záró levelet is kibocsátottak 8-at.

Olvashatjuk a beszámolóban, hogy a négy roma képviselőtársunkkal is egyeztetett a hivatal vezetése, illetve elnökhelyettes asszony: Sztojka Attilával, Lőcsei Lajossal, Varga Ferenccel és Berki Sándorral. Azt gondolom, hogy a párbeszéd a nemzetiségi ügyek vonatkozásában elkerülhetetlen és fontos a XXI. században is.

A jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettes a szószóló által kiadott elvi állásfoglalások, figyelemfelhívások és jogalkotási javaslatok vonatkozásában 4 darabot bocsátott ki, közös jelentést 7 darabot készítettek, amellett, hogy 490 ügyet kezeltek.

Fontos dolognak tartom, hogy olvasható a beszámolóban, hogy a természet védelmével, a táj és az épített környezet védelmével, a levegőtisztaság védelmével, a vízvédelemmel, a körforgásos gazdaság védelmével, a klímaváltozással, illetve „A közigazgatás, gazdaság és önszabályozás eszközei a környezetvédelem területén” címmel is foglalkoztak beadványokkal és kérdéskörökkel.

Tisztelt Országgyűlés! A részletes, mintegy kétszáz oldalt kitevő beszámoló és a biztos úr szóbeli kiegészítése alapján megállapítható, hogy az alapvető jogok biztosa, dr. Kozma Ákos, valamint dr. Szalayné dr. Sándor Erzsébet, a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettes, valamint dr. Bándi Gyula, a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettes és az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala munkatársai magas szakmai színvonalon, az alapvető jogok védelme iránt elkötelezett módon látják el az Alaptörvényben és az alapvető jogok biztosításáról szóló törvényben előírt feladataikat.

Az elhangzottakra tekintettel kérem a tisztelt képviselőtársakat, hogy a „Beszámoló az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek tevékenységéről 2022” címmel benyújtott beszámolót fogadják el. A Fidesz képviselőcsoportja támogatja ennek elfogadását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a nemzetiségi szószólók soraiból.)




Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai