Készült: 2024.05.12.20:50:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2024.03.18.), 67. felszólalás
Felszólaló Hiszékeny Dezső (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  67  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HISZÉKENY DEZSŐ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ma Magyarországon közel 700 ezer embernek problémát jelenthet a gyógyszerek kiváltása, mert az adott településen nincs gyógyszertár. Nem ez az egyetlen szolgáltatási és közszolgáltatási rendellenesség. Több mint százezer gyermek van egészségügyi ellátás nélkül, mert egyszerűen nincs háziorvosuk. A közlekedést szétverték, a „MÁV” és a „menetrend” szavak szitokszóvá váltak. Vagy gondoljanak arra a mára gyakorlatilag összeomló egészségügyre, ahol a legalapvetőbb vizsgálatokra, mint például egy hasi ultrahang, fél évet kell várni. Ezek mind olyan közszolgáltatások, amelyeknek a megszervezéséért fizetünk önöknek, adót fizetünk, ebből kellene önöknek ezt színvonalasan megszervezni  de képtelenek rá.

Lehetne sokáig folytatni a sort, de most a legújabb találmányukkal kell foglalkozni, mert veszélyes intézkedést hoztak. Kiadta új rendeletét a belügyminiszter arról, hogy májustól a gyógyszertárakban nem kell majd gyógyszerészeknek lenniük. Az ember ilyenkor arra tud gondolni, hogy valakinek elgurult a gyógyszere. Mi jöhet még? Az épületeket, a hidakat mérnökök nélkül tervezik vagy építik, és a villamost is az vezeti majd, akinek van egy B kategóriás jogosítványa, és arra jár. De az emberek egészsége nem játék, és nem lehet politikai játszmák tárgya.

Az Egészségügyi Világszervezet és a Nemzetközi Gyógyszerészeti Szövetség hat alapelve közül az első, hogy a gyógyszerész előzetes időpont-egyeztetés nélkül azonnal elérhető legyen a beteg számára, és ez szerepel a magyar egyetemek dékánjainak közös állásfoglalásában is. A kamarai elnök szerint a betegek nem azt a színvonalú ellátást kapják majd, mint amire szükségük van. A gyógyszerészek jelenléte a garancia a szakmai szempontok érvényesülésére, sőt arra is, hogy akár gazdasági szempontokkal szemben is a betegek érdeke érvényesüljön; a betegek érdeke érvényesüljön, nem a cégek, új, önök által összegründolt projekttársaságok érdeke. Ezt a gyógyszerészeti kontrollt, a betegbiztonság garantálását próbálják most kinyírni az ellátórendszerből.

A fentiekre tekintettel kérdem az államtitkár urat, mi az oka annak, hogy hirtelen nem tartják fontosnak a gyógyszerészek személyes jelenlétét a gyógyszertárakban. Hogyan biztosítja a betegek ellátásának biztonságát az intézkedés? És hogyan biztosítják a szakmai kontrollt (Az elnök csenget.) a gyógyszertárakban gyógyszerészek nélkül? (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  67  Következő    Ülésnap adatai