Készült: 2024.05.15.10:55:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2023.11.08.), 102. felszólalás
Felszólaló Berki Sándor (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERKI SÁNDOR, a Párbeszéd képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Tavasz eleje óta visszatérően érkeznek a hírek, hogy hamarosan a vízszolgáltatásban és szennyvíztisztításban is vége a rezsicsökkentésnek. Önök a főváros vezetését szokták ilyesmivel vádolni, de az a helyzet, hogy az ivóvíznek hatósági ára van, csak a kormány nyúlhat hozzá, és a fideszes pártsajtó írta meg, hogy az árakhoz hozzá kell nyúlni. A modell eszerint ugyanaz lesz, mint az energiában: húznak egy elvi határt, és az afeletti fogyasztás, illetve használat már piaci áron számlálódik, azt pedig, hogy mi a piaci ár, a kormány mondja meg, mindenféle piaci árazástól függetlenül. Most omlik rá a magyar adófizetőkre és az egész országra a kormány elhibázott rezsipolitikája. Becslések szerint legalább 3000 milliárd forintba kerül, amikor majd ki kell fizetni a vízhálózat tíz éven át elmaradt felújításának árát.

A rezsicsökkentés miatt a szolgáltatók többsége veszteséges, a vezetékes infrastruktúra rossz állapotban van, ezt a helyzetet a kormány megpróbálja kihasználni az önkormányzati közművagyon lenyúlására. Támogatást nem ad a modernizációra, de nagylelkűen hajlandó átvenni a veszteségbe kényszerített közműcégeket.

A rezsicsökkentett díjak az ország legtöbb területén nem fedezik a szolgáltatás tényleges költségeit és az amortizációt. A vízhálózat az egész országban lepusztult állapotban van. A hálózati veszteség átlagosan 20-25 százalék, de olyan település is van, ahol 80 százalék  ennyi folyik el a vízből a vezetékek lyukain keresztül.

Egy tavaszi törvénymódosítással az energiahivatal új ellenőrzési jogosítványokat kapott a vízszolgáltatók felett, könnyebb visszavonni a szolgáltatási engedélyt  ez egy új zsarolási eszköz a kormány kezében. A szolgáltatók a szorosabb ellenőrzésért felügyeleti díjat fizetnek az ellátott lakosság arányában. Ez egy Salgótarján méretű nagyvárosban akár 10 millió, Budapesten akár 300 millió forint is lehet évente, vagyis a mesterségesen veszteségessé tett vízszolgáltatókra kivetnek egy újabb sarcot. A teljes magyar vízszolgáltató ágazat éves bevétele alig 260 milliárd forint, ebből kellene az elmaradt ezermilliárdos felújítások költségét fedezni. Ez nyilvánvaló képtelenség.

A Párbeszéd-Zöldek szerint nem a lakosság vízdíját kellene megemelni, amire a kormány a fideszes sajtó szerint készül, az viszont teljességgel indokolatlan, hogy Mészáros Lőrinc és Tiborcz István luxusszállodái, Orbán Győző bányái vagy az Orbán Viktor által idehozott kínai akkugyárak is ugyanezt a rezsicsökkentett árat fizessék a vízért. És szükség van egy normatív, a politikai diszkriminációt kizáró támogatásra, amelyet az önkormányzatok vehetnének igénybe a kormány által szándékosan lerohasztott vezetékhálózat felújításához. Régi követelése a Párbeszédnek az is, hogy az állam kötelező alapszolgáltatásként mindenhova juttassa el a vezetékes vizet, ahol életvitelszerűen emberek élnek, tehát a külterületekre, zártkerti övezetekbe, a szegregátumokba is.

Tiszta helyzetet kell teremteni a vízszolgáltatásban, ehhez azonban első lépésként ismerni kellene a valós költségeket. Az Orbán-kormány azonban jobban szeret a zavarosban halászni, ezért most beterjesztettek egy törvényjavaslatot, amely 30 évre titkosítaná a vezetékhálózatra és annak költségeire vonatkozó adatokat. A törvényszöveg indoklásában még a tűzoltóvízzel kapcsolatos nemzetbiztonsági érdekekre is hivatkoznak. Ugye, önök is érzik, hogy ez mennyire…  hát, mennyire?! Különösen úgy, hogy az indoklásban már egész más indok szerepel: a víziközmű-szolgáltatás zavartalan működése, illetve a lakosság biztonságos ellátása érdekében. Mintha már önök sem tudnák követni, hogy éppen hol tartanak.

Egy biztos: a lepusztított vízszolgáltatás egyetlen problémájára sem megoldás ez a titkosítási javaslat. Különösen átlátszó, hogy akkor tüntetnék el az adatokat, amikor azok kiadására bírósági döntés kötelezte a kormányt. Közadatokkal csak az titkolózik, akinek félnivalója van a köztől. Ha tiszta a lelkiismeretük, akkor ennek a törvényjavaslatnak az elfogadására nincs semmi szükség. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai