Készült: 2024.05.15.01:17:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2004.05.10.), 23. felszólalás
Felszólaló Dr. Szanyi Tibor (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:  Előző  23  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZANYI TIBOR földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Nem irigylem önt, hogy egyrészt a térségben élő képviselőként, másrészt az ügyhöz közismerten értő emberként, nyilván a frakciója kérésére ezt a sok zagyvaságot tartalmazó interpellációját meg kellett hogy tegye - rossz lehet.

Én nem kívánok itt az interpellációban elhangzott számok mentén bármiféle számháborúba bocsátkozni, de nagyon nehezen kezelhetők az olyan ügyek, amikor ön 3 millió hektoliter borról beszél, ami veszélyezteti a magyar tokaji borvidéket, ezzel szemben a hivatalos szlovák statisztika szerint ezen a néven 240 ezer litert állítottak elő az elmúlt négy év átlagában. Tehát nem értem, hogy amikor ön fölnagyít egy problémát, akkor azt miért teszi ilyen ezerszeres szorzókkal, hiszen a költői túlzás is azért bizonyos keretek között szokta tartani az emberi gondolkodást.

A másik, amit azért ajánlok nemcsak képviselő úr, hanem a tisztelt Országgyűlés figyelmébe, egy tulajdonképpeni kérdés. A trianoni megcsonkításkor honnan is vették el azt a területet? Jelzem képviselő úrnak, Magyarországtól vették el azt a területet. Következésképpen a Magyarországtól elvett területeket csak úgy nagy lendülettel leszlovákozni vagy leidegenezni azért egy eléggé kockázatos vállalkozás.

Szeretném elmondani képviselő úr szíves tájékoztatására, hogy a határ túloldalán a szlovák oldalra került és a közel százéves tokaji borvidéken élők zöme a mai napig is magyarul köszön egymásnak, amikor indulnak a szőlősdombokra. Ezenkívül még azt is szeretném képviselő úr figyelmébe ajánlani, hogy azok a tárgyalások is, amelyekre ön utalt a két miniszter között - tehát a magyar és a szlovák miniszter között -, magyar nyelven folynak, mindamellett a szlovák mezőgazdasági miniszter neve: Simon Zsolt úr. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.) Akkor már nagyjából témánál is vagyunk, hogy mégis milyen hangulatban, milyen környezetben zajlanak ezek a tárgyalások.

Szeretném jelezni képviselő úr szíves tájékoztatására, hogy ezek a tárgyalások egyébként nem előzmény nélküliek. Ezek a tárgyalások bizonyos elvi határozatokkal 2001 során indultak meg, még az önök által akkor, korábban vezetett kormány döntése, ráadásul titkos döntése alapján. Most a tárgyalások egy kicsit nyíltabban folynak. Mi az alapelvek lényege?

Az alapelvek lényege az, hogy tulajdonképpen a szlovák oldalon lévő tokaji területek visszatérnek a magyar szabályozás világába. A szlovák tárgyalódelegáció részéről ezt az alapelvet elfogadták, vagyis nincs arra nézvést veszély, hogy a Szlovákiában lévő területek tekintetében más szabályok szerint állítanák elő a tokaji bort, mint ahogy azt egyébként mi magunk itt a Magyar Országgyűlésben az elmúlt száz évben jó párszor meghatároztuk.

Ezen túlmenően szeretném elmondani, hogy a szlovák fél már eddig is - holott még végleges megállapodásról nem beszélünk; előzetes és részmegállapodások vannak -, már most intézkedett az Európai Bizottság felé, hogy visszavonja azokat az eredetmegjelöléseket, amelyeket egyébként egy egységes, közös borvidék tekintetében a többség zavarónak tekint, így például a kétputtonyos tokaji aszú dolgát.

Egy szó mint száz, tisztelt elnök úr, tisztelt képviselő úr, én nagyon-nagyon remélem, hogy amikor erről az egész problémáról beszélünk, akkor nem Szlovákiáról és Magyarországról van szó, hanem (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) a Tokaj végleges egységéről.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  23  Következő    Ülésnap adatai