Készült: 2024.05.18.14:55:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2021.04.27.), 75. felszólalás
Felszólaló Héjj Dávid Ádám (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  75  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HÉJJ DÁVID ÁDÁM, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2021. április 22-én tartott ülésén megtárgyalta a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény módosításáról szóló T/15702. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 20 igen szavazattal, 1 nem ellenében, 7 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő törvényjavaslatot az Országgyűlés együtt tárgyalta a lisszaboni megállapodás eredetmegjelölésekről és földrajzi jelzésekről szóló genfi szövegének kihirdetéséről szóló törvényjavaslattal. A genfi szöveg kötelező hatályának elismerése a jogharmonizáció érdekében szükségszerűen maga után kell hogy vonja a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény módosítását is. A törvény tartalmazza a földrajzi árujelzők oltalmával kapcsolatos nemzeti szabályokat, az európai uniós, valamint az eredetmegjelölések nemzetközi lajstromozására vonatkozó szabályokat.

Jelen törvényjavaslat célja a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló törvény módosítása annak érdekében, hogy mind a genfi szöveg, mind a 2019/787. számú EU-rendelet vonatkozó rendelkezései végrehajtása érdekében szükséges módosításokat átvezesse. A törvényjavaslat vonatkozásában érdemi változást jelent a nemzetközi bejelentések eljárási szabályainak frissítése, amelynek során a 2019/1753. EU-rendelet rendelkezéseit és annak végrehajtási aktusait is megfelelően kell alkalmazni. A jövőben a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala útján kizárólag a nem mezőgazdasági termékek nemzetközi bejelentésére nyílik lehetőség, és az oltalom csak azokban az országokban áll fenn, amelyek a lisszaboni megállapodás részesei, de a genfi szövegnek nem.

Tisztelt Országgyűlés! A javaslat elvégzi továbbá a szükséges módosításokat a 2019/787. EU-rendelet hatálybalépését követően is. Az új rendelet értelmében a szeszes italok földrajzi jelzései is kizárólag uniós oltalomban részesíthetők. Kiemelendő, hogy a javaslat tekintetében olyan társadalmi szervezetekkel, stratégiai partnerekkel került sor egyeztetésre, mint például a Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesület, a Magyar Védjegy Egyesület, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége vagy éppen a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Tisztelt Képviselőtársaim! A védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló törvény jelen módosításának célja, hogy a nemzetközi jogból, valamint az európai uniós tagságunkból fakadó jogharmonizációs kötelezettségeinknek eleget tegyünk. Éppen ezért, ezekre tekintettel a benyújtott javaslat támogatandó. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Dr. Völner Pál tapsol.)




Felszólalások:  Előző  75  Következő    Ülésnap adatai