Készült: 2024.05.13.10:03:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2023.11.08.), 96. felszólalás
Felszólaló Földi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÖLDI LÁSZLÓ, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Érdekes felszólalást hallottunk Varga képviselőtársamtól, annál is inkább, mert én voltam polgármester, abban az időben egy 40 ezres város polgármestere, amikor ők voltak kormányon. Tudom nagyon jól azt, hogy mit küzdöttünk, szenvedtünk önkormányzati víziközmű-üzemeltetőként, és láttam, a kistérségben lévő kistelepülések mit szenvedtek össze, úgyhogy meggyőződésem, hogy az az út, amelyen elindultunk ebben a témában, biztos, hogy jó lesz.

A magyar vízkincs megőrzése és a lakosság, az ipar, illetve a mezőgazdaság vízszükségletének folyamatos biztosítása kiemelt fontosságú feladata a magyar kormánynak, úgy is mondhatnám, nemzetstratégiai kérdés. A víziközmű-szolgáltatásokról szóló 2011. évi törvény most tárgyalandó módosítása ennek szellemében született.

Az utóbbi évtizedekben egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a Föld nélkülözhetetlen erőforrásai közül a víz az, amely a legnagyobb veszélyben van, ezért nagyon fontos, hogy itt, Magyarországon megbecsüljük és okosan használjuk fel a rendelkezésünkre álló vízkészletet, amelynek mind mennyisége, mind minősége is világszinten kiemelkedő nálunk. Ezt a magasabb nézőpontot figyelembe véve felelősen kell megvitatnunk, majd elfogadnunk a víziközművekről szóló jogszabály aktuálissá vált változtatásait. Egyszerűsítenünk kell azt a rendszert, amely garantálja, hogy a vízszolgáltatás minden településen folyamatos, megbízható és fenntartható legyen.

A kormány ezért  felismerve és vállalva a felelősségét  olyan módosításokat javasol, amelyek még könnyebben teszik lehetővé az állami szerepvállalást a nehéz helyzetbe került víziközművek működtetésében, újabb nagy tehertől szabadítva meg az érintett önkormányzatokat. Nem ez az első eset, amikor a kormány a helyhatóságok segítségére siet. Elég csak a „Magyar falu” programra, a „Modern városok” programra vagy a hatalmas önkormányzati adósságok állami átvállalására gondolni.

A víziközmű-szolgáltatás zavartalan, biztonságos és hatékony működése érdekében a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény módosítása szükségszerűvé vált. A felhalmozott jogalkalmazási tapasztalatok is ezt indokolták. A hatósági tapasztalatok mellett a víziközmű-szolgáltatók megkeresései, valamint az ágazati ismeretek alapján mind a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény, mind pedig a víziközmű-szolgáltatásokról szóló törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 53/2013. (III. 27.) kormányrendelet tekintetében módosítási igények merültek fel.

Ennek részeként  nyilván nem fogom felsorolni az összes változtatást, egy-kettőt közülük  a víziközmű-szolgáltatás zavartalan működése, illetve a lakosság biztonságos ellátása érdekében korlátozható legyen azon műszaki és gazdasági adatok megismerése, amelyek kiadása nemzetbiztonsági kockázatot hordozhat magában. A külön díj ellenében végezhető szolgáltatások tekintetében a gyakorlati tapasztalatok alapján szükséges a szabályozandó terület szűkítése, ezáltal a piaci viszonyokhoz jobban igazodó víziközmű-szolgáltatók rugalmasabb szabályozási lehetőségének biztosítása.

A tervezet egyértelművé teszi továbbá, hogy az állami tulajdonú költségvetési szerv kezelésében lévő bérlakások és szállók üzemeltetését végző gazdálkodó szervezetnek ne kelljen víziközmű-fejlesztési hozzájárulást fizetnie, tekintettel arra, hogy egyes szolgáltatók abban az esetben is megállapítják a fizetési kötelezettséget, amikor az adott ingatlan állami tulajdonban van.

Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy felhívjam a figyelmüket arra, hogy a tárgyalt módosítások szakmai jellegűek. Ez a téma felül áll a közéleti mindennapok kampányszerű gondolkodásának szintjén. A vízgazdálkodás, a víziközművek folyamatos, fenntartható működése nemzetbiztonsági érdek. A víz értékesebb az aranynál és az olajnál. A víz minden élet alapja, az egyén, a társadalom, a gazdaság nélkülözhetetlen és globális szinten bizony egyre inkább fogyatkozó erőforrása.

Arra kérem a törvényhozás minden tagját, hogy az ebből kivilágló felelősséget józanul mérlegelve a KDNP képviselőcsoportjának tagjaihoz hasonlóan támogassa a víziközművekről szóló törvény módosítását, elfogadva a gondoskodó állam települések felé nyújtott segítő kezét. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai