Készült: 2024.05.15.16:47:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

144. ülésnap (2020.07.01.), 80. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:50


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Igazából megpróbálok föltenni egy kérdést, és azt elismerem, hogy nem államtitkár úr a leginkább illetékes ebben a témában, de nagyon örültem képviselőtársaim felszólalásának. Magam is azt gondolom, hogy alapvető nemzeti érdek, hogy a legfontosabb közszolgáltatásokat állami, illetve önkormányzati fenntartásban tartsuk, és egyébként majd a következő napirendi pontnál a közlekedéspolitikáért felelős államtitkár úrral is, azt gondolom, lesz egy kis vitánk ezzel kapcsolatban, hogy a jövő évben sajnos egy uniós kötelezettségvállalás miatt a helyközi közösségi közlekedés piacát meg kell nyitni. Azt gondolom, ez egy nagyon rossz irány, de ez most csak egy zárójeles megjegyzés volt. Ugyanakkor nagyon régóta, mondhatni, évek óta beszélünk a víziközmű-szektor válságos helyzetéről. Gondolom, azt mindenki érzi és látja, hogy ez nem az ellenzéki képviselők beakadása, ez a szakma jelzése. Ha megnézzük a költségvetés jövő évi számait, láthatjuk, hogy nem akar ezzel a problémával szembenézni a kormány. Tehát látunk egyfajta ilyen minimális mentőövet a nagy állami regionális közműszolgáltató cégek felé, de a döntő többségében működő önkormányzati tulajdonú cégek megint nem kapnak mentőövet. Láthatjuk, hogy körülbelül olyan 200 milliárd hiányzik évente csak a víziközmű-szektor tekintetében a költségvetésből, ami ahhoz kell, hogy hosszabb távon vagy akár középtávon a legfontosabb közszolgáltatást fenn lehessen tartani.

Itt-ott, bizottsági üléseken, legutóbb épp a Fenntartható fejlődés bizottságának ülésén hallhattunk kormánypárti képviselőket, akik olyan jellegű kijelentésekre ragadtatták magukat, hogy elismerik az óriási rendszerproblémákat. Ugyanakkor odáig nem tudunk eljutni, hogy ezek bekerüljenek az Országgyűlés elé. Tehát ilyen megkerülő hadműveletekkel valamiféle elképzelése látszik, hogy van a kormánynak, csak nem látjuk, hogy ez milyen módon próbálja orvosolni a kialakult helyzetet.

Igazából a kérdésem arra vonatkozik  én magam benyújtottam most, nem is tudom hányadik alkalommal, a víziközmű-szektor megmentésére vonatkozó határozati javaslatomat , hogy vane bármiféle szándék a kormány részéről, hogy ez be tudjon kerülni az Országgyűlés elé, és legalább tudjunk erről egy vitát folytatni, adott esetben nem is politikai, hanem mondhatni, egy szakpolitikai jellegű vitát, nyilván a következő időszakban, vane erre bármi remény. Egyébként ezt ma Kósa képviselő úrtól is meg fogom kérdezni a víziközmű-szektort ilyen icipicit érintő törvényjavaslata kapcsán, de nagyon fontos lenne látni, hogy egyáltalán érzékelie a kormány azt az óriási problémahalmazt, ami, ha egy példaként a víziközmű-szektort említjük, akkor ott megjelenik.

(14.10)

Tudjuk azt, hogy 1500 és 3000 milliárd forint közé teszi a szakma a hiányzó összeget, tehát konkrétan a meglévő, tervezhető forrásokon felül hiányzó összeget ahhoz, hogy a megfelelő karbantartásokat és pótlási munkákat el lehessen végezni ahhoz, hogy a legfontosabb közszolgáltatás, az egészséges ivóvízellátás megoldható legyen. Tehát én nagyon-nagyon remélem, hogy valamiféle jelzésértékű választ azért kaphatunk államtitkár úrtól is, még akkor is, ha abszolút nem az ő szakterületéről van szó. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai