Készült: 2024.05.14.10:05:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2022.06.08.), 58. felszólalás
Felszólaló Witzmann Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:15


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WITZMANN MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Mondanám azt, hogy megihlettek engem is itt a baloldali, egyébként rendkívül fontos hozzászólások. A nem mindig a törvénytervezet tartalmát követő elhangzott hozzászólások tekintetében az embernek kedve lett volna egyesével válaszokat adni, de a parlamenti műfajt nyilván betartva az ember ilyenkor nyom egy gombot, és mondanám, hogy megihlettek ezek, de inkább szólásra késztettek ezek a hozzászólások.

Történetesen, amikor a DK-s képviselőktől, most itt Arató Gergely képviselőtársunktól hallhattunk olyan megjegyzéseket, hogy törvénytelen kormányzás; most már nemcsak a baloldal vezére, hanem leghűségesebb követői rendszeresen alkalmazzák a „törvénytelen kormányzás” kifejezést. Azt gondolom, hogy egy demokratikus választáson vagyunk túl. Egy olyan demokratikus választáson vagyunk túl, ahol mindenkinek lehetősége volt választási megfigyelők delegálására  ezzel egyébként az ellenzéki pártok is éltek  a demokrácia szabályainak megfelelően. Soha ennyi nemzetközi megfigyelő nem vett részt Magyarországon választási kampányban, mint most. Milyen érdekes az élet, a baloldaltól a kampány idején mindig azt hallottuk, azt harsogták  az én választókörzetemben is , hogy a hatalom a népé, aztán amikor a nép dönt valahogy, akkor meg kiderül, hogy ez a hatalom, amivel a nép felruházta a jelenlegi kormánypártokat, ez meg mégse tetszik annyira az ellenzéknek, és akkor nincs más megoldás, azt kell mondani, hogy törvénytelen a kormányzás. Ez eléggé sovány érv, az gondolom.

Amikor azt mondja Arató képviselőtársam, hogy „önök megszorítanak”, akkor én arra szeretném őt emlékeztetni, hogy az önök kormányzása alatt milyen megszorítások voltak, és csak azért nem sorolom ezeket fel, mert egyrészt mindannyian pontosan tudjuk, és szerencsére a választások eredménye is azt mutatja, hogy erre a magyar emberek mind a mai napig nagyon és pontosan és jól emlékeznek, különben nem így szavaztak volna, ahogy tették. Másrészt meg aztán akkor megint csak gyurcsányozással vádolnának meg engem is, ami egyébként nem nagyon zavar, de ez a törvény egyrészt nem erről szól, másrészt meg sokkal fontosabb a tartalma, azt hiszem, mint hogy ilyen politikai adok-kapokba menjünk bele.

Azt hiszem, hogy ha visszatekintünk csak az elmúlt 10-12 esztendőre, akkor kihívásokkal kellett a magyar embereknek szembesülniük, és ezt pártoktól is ideológiáktól függetlenül, azt gondolom, mindannyian ugyanúgy látjuk. Voltak itt természeti katasztrófák, árvizek, aszálykárok, pénzügyi-gazdasági válságok, volt itt egy illegális, tömeges migráció, ami azóta is tart, csak az a határkerítés, amit a polgári kormány megépített, jelentős mértékben visszaszorítja ennek a hullámnak a negatív hatásait.

(12.20)

És természetesen egy világpandémiával, egy világjárvánnyal is szembesülnünk kellett, ami azt az esetet tekintve egy óriási kihívás, hogy korábban százévente vagy több száz évente szokott ilyen kihívásokkal szembenézni az emberiség, és most pedig a szomszédunkban van egy elhúzódó háború, két szomszédos ország háborúja, amely egyébként nemcsak egy háborús konfliktus, hanem ebből egy gazdasági és energiaválság is kialakul. Na most, hogyha ezeket a különleges élethelyzeteket, különleges szituációkat, veszélyhelyzeteket összegezzük az elmúlt 10-12 évben, ha a történelemkönyveket fellapozzuk, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy korábban 100-200 év alatt sem kellett ennyi nehézséggel szembesülnünk.

És ezek a nehéz helyzetek különleges jogrendet, különleges kormányzási mechanizmusokat, ha úgy tetszik, veszélyhelyzeteket idéznek elő, és veszélyhelyzeti kormányzást követelnek meg, azt hiszem, pontosan a hatékonyság és a megfelelő reagálás, reakcióképesség érdekében is. És nekünk semmi más célunk nincs ezekkel az intézkedésekkel  azt gondolom, ezt a kormánypárti frakciók valamennyi képviselője nevében mondhatom , mint hogy ezekre a kihívásokra, ezekre a problémákra a lehető leghatékonyabban tudjunk lépéseket és válaszokat szolgáltatni az ország védelme érdekében.

És ismét egy idézet volt a túlhatalomra meg az ellenőrzés-nélküliségre, amit szintén baloldali képviselőtársunk hangoztatott. Én azt gondolom, hogy erről szó sincs. Itt megfelelő ellenőrzési mechanizmusokról, illetve a parlament ellenőrzési jogköréről beszélünk mindvégig. Plusz időbeli határ is be lett építve ebbe a törvényjavaslatba a veszélyhelyzeti kormányzás tekintetében. Én azt hiszem, hogy a kormány gyors reakcióképessége pontosan ahhoz kell, hogy azokat az eredményeket meg tudjuk védeni, lehetőség szerint minél komolyabb sérülések nélkül, mint a rezsicsökkentés, a munkahelyek védelme, a nyugdíjasok, a nyugdíjak védelme vagy éppen a családok támogatásának a védelme egyaránt, ugyanis nem egy villámháborúról beszélünk, nem egy rövid válságról beszélünk, hanem sajnos egy elhúzódó háborúról, és ezzel egyidejűleg egy elhúzódó katonai, gazdasági és energiaválságról is beszélhetünk. (Dr. Keresztes László Lóránt DK-s képviselőkkel beszélget.)

Ezért a célunk nem lehet más, mint az ország biztonságának és gazdaságának megvédése. Azt gondolom, hogy ez a törvényjavaslat éppen erről szól, éppen ezt a célt szolgálja, és éppen ezt támasztja alá, mint ahogy egyébként a 2023. évi költségvetés is, amely egyértelműen szintén a honvédelem, a biztonság és a rezsicsökkentés érdekében született meg. Pontosan ezen indokok mentén kérem azt tisztelt képviselőtársaimtól, hogy tegyük félre a pártpolitikai-ideológiai szimpátiákat, meggyőződéseket, irányultságokat és gondolatokat, és képviseljük azt, ami az országnak, különösen a magyar embereknek jó, ezért kérem önöket, hogy a miniszter asszony által felvázolt törvényt majd aztán a szavazás során támogatni szíveskedjenek. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai