Készült: 2024.05.15.00:44:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

52. ülésnap (2023.03.08.), 6. felszólalás
Felszólaló Witzmann Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:23


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WITZMANN MIHÁLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Jegybankelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenekelőtt kérem, engedjék meg, hogy én is csatlakozzam az előttem szólókhoz, és nőnap alkalmából nagyon sok boldogságot, örömet, jó egészséget és a teremtő Jóisten áldását kívánjam itt a teremben lévő és a termen kívül tartózkodó hölgyeknek egyaránt.

Rátérve az előttünk fekvő törvényjavaslatra, a Gazdasági Bizottság elnökeként Bánki Erik képviselőtársam az imént már részletesen ismertette a Gazdasági Bizottság álláspontját a Magyar Nemzeti Bank 2021. évről szóló üzleti jelentése és beszámolója kapcsán. Engedjék meg, hogy vezérszónoki felszólalásomban én is kitérjek néhány fontos, eddig talán kevésbé említett pontra ezzel a beszámolóval kapcsolatban.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt örömmel kijelenthetjük, hogy a magyar gazdaság a koronavírus-járvány harmadik hulláma alatt is bővülni tudott. 2021 első negyedévében a hazai GDP mintegy 2 százalékkal növekedett az előző negyedévhez képest. Az Európai Unió élvonalába tartozó lakossági átoltottsági szint pedig megfelelő alapot adott a gazdaság újraindításához.

A magyar gazdaságot Európa leggyorsabb helyreállást mutató gazdaságai között tarthatjuk számon. Ezt az is jól mutatja, hogy a GDP már a második negyedévben elérte a válság előtti szintjét; a harmadik negyedévben pedig mérséklődő dinamikával ugyan, de tovább folytatódott a növekedés. Összességében tehát elmondható, hogy a GDP éves alapon mintegy 0,7 százalékkal haladta meg a válság előtti szintjét.

A negyedik negyedévben a gazdaság bővülése a korábban vártnál kedvezőbben alakult, miközben a növekedés szerkezetét a kettősség jellemezte. Egyfelől a nemzetközi termelési láncok zavarai, valamint az emelkedő nyersanyag- és energiaárak lassították a gazdaság helyreállását, másfelől a tovább erősödő belső kereslet tompította a külső tényezők negatív hatásait.

A rendelkezésre álló adatok alapján az is megállapítható, hogy a költségvetés hiánya és az államadósság-ráta 2021-től csökkenő pályára állt.

Ahogy azt a jegybankelnök úrtól is hallhattuk az imént, 2021-ben a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikai fordulatot hajtott végre. Amíg az év elején a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak kezelésére hozott előző évi intézkedések fenntartásával és újabb intézkedések alkalmazásával tartósan laza kondíciókat tartott fenn, az év második felétől a gazdaság újraindítása, majd a tartósan emelkedő infláció miatt megváltozott környezet hatására a monetáris politikai irányultság is szigorúbbá vált.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon fontos, mérföldkőnek tekinthető változást hozott 2021 abban a tekintetben is, hogy a magyar Országgyűlés Európában elsőként, a világon pedig az elsők között adott a Magyar Nemzeti Banknak úgynevezett zöldmandátumot, amelyen keresztül sikeresen és hatékonyan lehetett támogatni Magyarország fenntarthatósági és zöldátmenetét. Ennek az új jegybanki szemléletmódnak a gyakorlati alapjait a 2021. július 6-án meghirdetett zöld jegybanki eszköztár-stratégia fektette le, amelynek fő célja, hogy egységes keretet adva mutasson rá azokra a lehetséges irányokra, amelyeken haladva a Magyar Nemzeti Bank a monetáris politikai eszköztárába is át tudja ültetni a klímavédelem és a környezeti fenntarthatóság szempontjait.

Magyarország fenntartható felzárkózása a gazdaság zöldátállásával valósulhat meg, amelynek feltétele, hogy legkésőbb az évtized végére egy olyan pénzügyi rendszer alakuljon ki hazánkban, amelyik figyelembe veszi és érvényesíti a környezeti fenntarthatósági szempontokat. A zöldszempontok beépítésének támogatásához megfelelő kiindulópontot jelentett a lakáshitelek piaca, tekintettel arra, hogy a hazai lakóingatlan-állomány energetikai hatékonysága alacsony, így korszerűsítésére jelentős tér áll rendelkezésre.

Ennek érdekében a Magyar Nemzeti Bank két új kezdeményezést indított el. A NHP zöldhitelprogramot, valamint az zöldjelzáloglevél-vásárlási programot. Az NHP zöldhitelprogram a zöldlakáshitel-piac létrejöttét és a környezeti fenntarthatósági szempontok hazai lakáspiacon történő érvényesülését hivatott elősegíteni, ami egyúttal hozzájárulhat a zöldotthonok iránti kereslet, illetve ezen keresztül a kínálat élénkítéséhez is. A zöldjelzáloglevél-vásárlási programstratégia célja pedig, hogy célzott vásárlásokon keresztül hozzájáruljon a hazai zöldjelzáloglevél-piac megteremtéséhez, ezen keresztül pedig a zöldjelzáloghitelek terjedéséhez. Mindez közvetetten támogatja az energetikai szempontból korszerű ingatlanok építését és az egészségesebb szerkezetű hazai ingatlanállomány kialakulását is.

A program keretében a Magyar Nemzeti Bank összesen mintegy 48 milliárd forint értékű értékpapírt vásárolt meg. A másodpiacon vásárolt további 3 milliárd forint értékű jelzáloglevéllel pedig a 2021. év végi záróállomány mintegy 51 milliárd forintot ért el.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Röviden szeretném kiemelni a Magyar Nemzeti Bank ismeretterjesztő tevékenységét is, továbbá kapcsolódva az MNB pénzügyi stabilitási és pénzügyi fogyasztóvédelmi céljaihoz is, a jegybank a felnőtt lakosság pénzügyi tudatosságának fejlesztése érdekében alakította ki a Pénzügyi Navigátor elnevezésű komplex tájékoztató rendszerét, amelynek célja, hogy számos csatornán keresztül a lakosság széles körének adjon hiteles és közérthető tájékoztatást.

Tisztelt Képviselőtársaim! Látható tehát, hogy a Magyar Nemzeti Bank a mandátumaiból adott feladatainak teljesítésén kívül meglehetősen színes és tartalmas portfóliót alakított ki a 2021. esztendőben is. A pénzügyi és gazdasági alapfeladatain túlmutatóan többek között a digitalizáció fejlesztése, a lakosság számára történő pénzügyi ismeretek átadása, valamint a zöldhitelprogram elindítása is jellemezte a Magyar Nemzeti Bank működését.

Mindezek alapján a Fidesz-frakció támogatja az előttünk fekvő javaslat megvitatását, majd annak elfogadását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai