Készült: 2024.05.13.22:34:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2022.11.09.), 74. felszólalás
Felszólaló Witzmann Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:41


Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WITZMANN MIHÁLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő, az egyes gazdasági tárgyú törvények, valamint egyes vagyongazdálkodást és postaügyet érintő törvények módosításáról szóló T/1842. számú törvényjavaslat célja a gazdaságfejlesztési miniszter szabályozási feladatkörébe tartozó törvényeknek, illetve egyéb törvényeknek az állami vagyongazdálkodást és a gazdaságijog-szabályozást érintő, a jogalkalmazást segítő módosítása, illetve módosításai.

(12.40)

A javaslat összesen 14 törvény módosítására vonatkozóan tartalmaz rendelkezéseket, amelyekről államtitkár úr az imént már kellő alapossággal és részletességgel beszámolt, így én csupán néhány hangsúlyos, illetve fontos javaslatot vagy javaslatrészletet szeretnék kiemelni az előttünk fekvő előterjesztésből.

Az egyik ilyen: az Erzsébet táborokról szóló törvénnyel kapcsolatban szeretném kiemelni, hogy a törvény módosításával az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány részére a Budapest, XII. kerület, belterület, 9121/7/A helyrajzi számú, 1/1 állami tulajdonban lévő „egyéb épület” megnevezésű ingatlan átadására tesz javaslatot. Az átadásra kerülő ingatlan az alapítvány tulajdonába adott, Budapest, XII. kerület belterület 9121/7 helyrajzi számú ingatlanon található Csillebérci Szabadidő Központ, az egykori úttörőtábor területén található, önálló helyrajzi számmal rendelkező, földhasználati jog alapján létesült épületre vonatkozik. Az átadásra kerülő épület mind természetben, mind pedig funkcionálisan egységet képez az alapítvány tulajdonába került, Budapest, belterület 9121/7 helyrajzi számú ingatlannal.

Az ingatlan üzemeltetését egyébként már most is az említett alapítvány végzi, ezért úgy gondolom, hogy indokolt és logikus, hogy a gyermek- és ifjúsági táborok szervezésével összefüggő feladatok, valamint az ezekhez kapcsolódó szervezési, lebonyolítási, oktatási és képzésszervezési teendők ellátásának elősegítése érdekében a szóban forgó ingatlan az alapítvány tulajdonába kerülhessen.

Az előttünk fekvő előterjesztés a lakások és helyiségek bérletére, valamint elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló törvény módosítására is javaslatot tesz. A lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló törvény 2021. november 18. napján, tehát szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt hatályba lépett módosításával a világörökségi helyszínen és védőövezetében elhelyezkedő állami és önkormányzati tulajdonú lakások meghatározott körére nézve alapított bérlői vételi jog gyakorlása kapcsán megállapított eljárási részletszabály kerül pontosításra.

Ha a tulajdonos állam vagy önkormányzat a bérlő jelzését követő hat hónapon belül nem gondoskodik a vételár megállapításához szükséges forgalmi érték megállapításáról, abban az esetben a bérlő kérheti mindezt az államtól. A módosítás szerint az eljáró szerv a lakás fekvése szerinti illetékességű kormányhivatal lesz.

A veszélyhelyzettel összefüggő átmeneti szabályokról szóló törvény módosítására is sor kerül a javaslatban. A stratégiailag kiemelt jelentőségű felszámolási eljárásokban az adós vagyonának a felszámolási eljárás alatti gazdasági tevékenység folytatására és egyben önállóan működőképes egységként történő értékesítésére alkalmas rész leválasztásának akadályát képezheti a döntéshozatali folyamat időigénye abban az esetben, amikor a hitelező szándéka a leválasztás jóváhagyására irányul, azonban ezt a döntést a saját, belső szabályai alapján nincs lehetősége meghozni, pontosan a jogszabályban meghatározott, meglehetősen rövid, mintegy 15 napos határidő alatt. Éppen ezért a módosítás erre tekintettel, a 15 napos eddigi határidő helyett a 20 napos jóváhagyási határidőre tesz javaslatot. A javaslat értelmében a reorganizációt a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvényt érintő veszélyhelyzeti átmeneti rendelkezések alkalmazhatósága egy évvel, azaz 2023. de-cember 31-éig meghosszabbítja, illetve meghosszabbításra kerül.

A postai szolgáltatásokról szóló törvény módosítása kapcsán kiemelendő, hogy az üzemszerű tapasztalatok alapján az elsőbbségi levél lakosság által történő igénybevétele rendkívül csekélynek nevezhető, ugyanakkor a vonatkozó európai uniós szabályozás sem állapít meg semmiféle kötelező szabályozást a belföldi viszonylatban teljesítendő átfutási időkkel kapcsolatosan.

A javaslat tulajdonképpen a minőségi követelményeket az észszerű elvárási szinthez kívánja igazítani akként, hogy az elsőbbségi levélküldemények legalább 85 százalékát a korábbi, feladást követő munkanap helyett a feladást követő második munkanap végéig kell kézbesíteni.

Az állami vagyonról szóló törvény módosításánál a javaslat alapján a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és a Maradványvagyon-hasznosító Zrt. között tömeges vagyonátadással létrehozott elektronikus átadási felület költséghatékonysági szempontból megszüntetésre kerül. A vagyonátadásokra vonatkozó szabályok erre figyelemmel újraszabályozásra kerülnek azzal, hogy az átadási felületre 2022. december 31-éig feltöltésre kerülő vagyon tekintetében még a 2022. december 31-éig hatályos szabályok alkalmazandók. Továbbá kivezetésre szánt állami vagyont érintően pontosításra kerül, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kizárólag olyan vagyonelem minősítését végezheti el, amelyet közvetlenül kezel, vagyis kikötésre kerül az is, hogy a vagyonkezelésbe adott vagyon nem minősíthető kivezetésre szánt állami vagyonnak.

A nemzeti vagyonról szóló törvény módosításánál az Nvtv. 2. melléklet 1. és 4. pontját a javaslat teljeskörűen újraszabályozni kívánja. Így a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonban tartandó, állami tulajdonban álló társasági részesedéseket tartalmazó táblázat aktualizálásra kerül az időközben megszűnt társaságok elhagyásával, valamint a társasági adatoknak a cégnyilvántartásban szereplő adatok szerinti módosításával, aktualizálásával, illetve az új, kiemelt jelentőségűnek minősített társaság, a Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság feltüntetésével.

Továbbá a magyar sportirányítási rendszer átalakításához kapcsolódóan az Nvtv. 2. számú melléklet 4. pontjában található a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű, nemzeti vagyonban tartandó sportcélú ingatlanokat tartalmazó táblázat felülvizsgálatának eredményeként a javaslat aktualizálja az ingatlanokat magában foglaló táblázatot is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem önöket, hogy a vitát követően szavazataikkal támogassák az előttünk fekvő törvényjavaslatot, ugyanis meglátásom szerint a fentebb felsorolt intézkedések mindegyike előremutató, logikus és az élet adta tapasztalatokból kiindulva észszerű módosításokra kíván javaslatokat tenni.

A Fidesz-frakció támogatni fogja a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai