Készült: 2024.05.15.03:40:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

45. ülésnap (2018.11.28.), 10. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:04


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Z. Kárpát Dániel elmondta, hogy mennyire tiszteli az előterjesztő személyét, de arra nem vette a fáradságot, hogy bejöjjön és meghallgassa, hogy mit mondott az expozéjában. (Z. Kárpát Dániel: Ha te is itt lettél volna éjfélkor, akkor te sem jöttél volna be! De kint végighallgattam.) Hogy a kormány elmondhassa azt, hogy miért nyújtotta be ezt a törvényjavaslatot, miért nyújtotta be az előterjesztést. Akkor meghallgathatta volna az érveket, meghallgathatta volna, hogy fog működni a rendszer, meghallgathatta volna, hogy mit is tartalmaz a törvényjavaslat. Erre sajnos nem került sor. A részletekről már államtitkár úr és fideszes képviselőtársam is beszélt, de a részletek előtt vegyük végig, mi is történt, hogy idáig eljuthattunk, és hogy most itt tartunk. Nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy a devizahitelezési válság a szociálliberális kormányok gyalázatos öröksége  ezt szeretném itt mindenki előtt leszögezni , és hogy ezt a mai napig nem sikerült teljesen kihevernie az országnak, az is tény. A devizahitelek 2002-ben  képviselőtársam 2001-et emlegetett  marginális részét adták a hitelezési piacnak, 60 milliárd forintos szinttel álltak akkor a lakáshitelek. 2002 után megszüntették a forintalapú lakáshitelek kamattámogatását, s a magas alapkamat, az infláció, és tegyük hozzá, hogy a Gyurcsány vezette szocialista kormányzat retorikája pedig az alacsonyabb kamatozású devizahitelek felé terelte a háztartásokat.

(9.30)

A devizahitel-állomány a szocialisták alatt az egész ország gazdaságára nézve veszélyes méretűvé, mintegy százszorosára duzzadt. Majd a 2008-as válság hatására a gyengülő forintárfolyam drasztikusan rontotta az eladósodott háztartások helyzetét, és ezt tetőzve a bankok egyoldalú szerződésmódosításokkal kamatemelésekbe kezdtek. A szocialista kormányok leépítették a támogatott lakáshiteleket, ahogy elmondtam, történelmien magas, 11,5 százalékos szintre növekedett a jegybanki alapkamat, így a forinthitelek egyre drágábbak lettek.

Láthattuk a svájci frank árfolyamának emelkedését, amelynek kockázatát a bankok teljes egészében a családokra hárították, és azt sem szabad elhallgatni, hogy a válság idejében a szocialista gazdaságpolitika következményeként rengetegen vesztették el munkájukat. A baloldali kormány tehát nemcsak a költségvetést, hanem a magyar családokat is adósságcsapdába csalta, és nem foglalkoztak azokkal a problémákkal, amelyek 2008-tól már láthatóak voltak.

2010-re 7000 milliárd forintnyi devizahitel volt a lakosságnál, több mint 1 millió devizahiteles szerződéssel. Még egyszer elmondom, 2002-ben 60 milliárd, 2010-re 7000 milliárd forintnyi devizahitel volt a lakosságnál. A Fidesz-KDNP-kormánynak 2010-ben ezért mindenképpen lépnie kellett, ezért megtiltottuk a devizaalapú jelzáloghitelezést, emellett, vagy inkább ez után az évek során számos intézkedést hoztunk. Lehetővé tettük a kedvezményes végtörlesztést, aminek köszönhetően mintegy negyedével csökkent a devizahitel-állomány, és az árfolyamrögzítést, amellyel több mint 150 ezren éltek.

Továbbá törvényt hoztunk a tisztességtelen szerződéses kikötésekhez kapcsolódó túlfizetések elszámolásairól, és új rendelkezésekkel segítettük az átlátható hitelezés folyamatát. Valamint említhetném még a bankok elszámoltatását is. Ezeket követően, fontos ezt felidézni, mert néha már elfelejtjük, a forintosítási törvénnyel a devizatartozások pénzneme a jogszabály által forintra változott, ez közel 200 ezer családot érintett, abban a devizában kell fizetniük a hitelüket, amilyen devizában ők megkapják a fizetésüket.

Nagyjából 1200 milliárd forint értékben 1 millió családot segített a kormány. Az otthonvédelmi intézkedések közül kiemelném a Nemzeti Eszközkezelőt és a magáncsőd eljárását is, illetve a kilakoltatási moratórium meghosszabbítását. Meg kell említeni a végrehajtási törvény módosítását, amit annak érdekében nyújtottunk be és fogadtunk el, hogy a végrehajtási eljárás során biztosítva legyen, hogy a lefoglalt ingatlanok minél magasabb áron kerüljenek értékesítésre, valamint a fennálló követelések is a lehető legnagyobb mértékben térüljenek meg. A módosítás alapján a fogyasztóval kötött szerződésen alapuló követelés behajtása iránt indult végrehajtási eljárásban a lakóingatlan árverése esetén az érvényes vételi ajánlatnak el kell érnie legalább az ingatlan becsértékét, ahogyan a végrehajtást kérő is csak a becsértéknek megfelelő összegért veheti át az ingatlant. Láthatjuk, hogy amit a baloldal elrontott, azt mi helyrehoztuk. Nemcsak a családok helyzete lett jobb, hanem a gazdaság sérülékenysége is érdemben javult. Egyértelműek a számok, sokkal többen dolgoznak, nőnek a bérek, növekszik a gazdaság.

A most előttünk fekvő törvényjavaslat is a fent említett sorba illik bele, és fontos állomása a 2010-ben megkezdett munkának. A gazdaságban bekövetkezett pozitív változások hatására lehetőség van arra, hogy további segítséget nyújtsunk a „Nemzeti Eszközkezelő” programban részt vevő személyek számára azáltal, hogy biztosítjuk számukra az otthonteremtés lehetőségét.

A kormány és a kormánypártok célja, hogy visszaadjuk a bajba jutott embereknek lakásaikat, amelyeket korábban a bankok elvettek tőlük. Alapvetésként meghatározható cél: minél több bérlő esetében elérni azt, hogy éljenek az egyösszegű visszavásárlás lehetőségével. Ennek legfőbb eszköze, hogy a visszavásárlás során az állam kedvezményeket ad a vételárból. Jobbikos képviselőtársam egy teljesen más filmet néz, amikor uzsorakamatról és uzsoraköltségekről beszél. Pontosan az a lényege, hogy kamatmentességgel, a korábbi bérleti díjak beszámításával és egy átlagosan 25 százalékos mértékű kedvezménnyel, ami a vételárból jön le, segíti a Nemzeti Eszközkezelő azt, hogy a tulajdonszerzést meg tudja könnyíteni.

Ráadásul további könnyítés, hogy ha az egyösszegű vásárlásra irányuló adásvételi szerződés megkötése bármilyen okból meghiúsul, az állam ebben az esetben is biztosítja a tulajdonszerzést a javaslat szerinti részletvétel szabályai alapján. Tehát, ha nem áll rendelkezésre egy összegben a rokonoknál, a családnál az a pénz, ami ehhez szükséges, hogy kedvezményesen megvásárolják, akkor is vannak további lehetőségek. A részletvétel szabályai benne vannak a törvényben, államtitkár úr is és képviselőtársam is beszélt erről. Így ezekkel a részletekkel most nem terhelném a Ház idejét. Azt gondolom, a javaslat fontos és előremutató, ezért a KDNP-frakció támogatja azt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai