Készült: 2024.05.14.06:14:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2023.11.22.), 104. felszólalás
Felszólaló Dr. Vadai Ágnes (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:20


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VADAI ÁGNES, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Újra azzal szeretném kezdeni a felszólalásomat, hogy megköszönöm valamennyi magyar katonának itthon és külföldön azt a kiváló munkát, amit végzett, és mindazoknak a katonáknak is, akiket a sztálini típusú tisztogatással távolítottak el a Magyar Honvédségből.

Mielőtt egészen konkrétan a határozati javaslatról szólnék, amely jogi szempontból  és ezt hangsúlyozni szeretném: jogi szempontból  tulajdonképpen rendben is van, de minden jogi szempontnak van azért egyéb típusú háttere is. Először is azzal szeretném kezdeni, Kontrát államtitkár úrra reagálva egy kicsikét, hogy néha úgy érzem már magam az Országgyűlésben, mint a „Beépített szépség” nevezetű filmben  biztosan látták, ha nem, nézzék meg , ez a béke, világbéke, mi mindig békét akarunk, önök úgy beszélnek erről, mintha más nem szeretné. Szerintem nincs a Földön talán az önök egy-két haverján kívül, akivel rendszeresen barátkoznak, például Bosznia-Hercegovinában is, aki ne békét szeretne, mi itt ilyen békésen szeretünk éldegélni, Dodik boszniai szerb elnök nem, Putyin nem  ezek mind az önök kollégái , tehát ezeket a kérdéseket velük kellene megbeszélni, amikor velük találkozik a miniszterelnök, nem pedig a magyar Országgyűlésben.

A másik dolognak, amit az államtitkár úrnak szeretnék mondani, van egy a) és egy b) pontja. Az a) pont: tisztában vagyok azzal, hogy altisztnek hívják, csak nem szeretem, mert rossz emlékeket  hogy mondjam?  gerjeszt, sokkal jobb a tiszthelyettes, egyébként annak idején maguk az altisztek is jobban értékelték a „tiszthelyettes” kifejezést. De ez nyilván szemlélet kérdése, ha önnek az altiszt az elfogadható, akkor legyen altiszt, én jobban szeretem a „tiszthelyettes” kifejezést. Egyébként akkor úgy fogalmazok pontosan: altiszteket is kirúgtak  a lényegen nem változtat.

A másik, amit önök rendszeresen mondanak, és egyébként konkrétan hazudnak. Nyilván nem tudom, hogy tisztában vane a számokkal, azt hiszem, akkor talán már a Honvéd Vezérkar környékén sertepertélt az államtitkár úr is, vagy talán korábban, tehát ismeri a számokat (Közbeszólások és derültség a kormánypártok soraiban.), meg találkozott a különböző honvédségi adatokkal, hiszen ön nagyon jól ismerte a Honvéd Vezérkart, pontosabban az Összhaderőnemi Parancsnokságot. Tehát tekintsék már át, legyenek szívesek, a költségvetési számokat GDP-arányosan! 2010 és 2015 között önök szisztematikusan 1 százalék alatt költöttek a Magyar Honvédségre, és 2015 után, egészen pontosan a Zrínyi 2026 programmal kezdték el megemelni a honvédségre költött összegeket. Lehet ezt hússzor elmondani, meg lehet azt hazudni, amit ön is hazudik permanente, folyamatosan az Országgyűlésben az összes többi, önhöz hasonló fideszes képviselővel, aki nyilván nem tanulmányozza, nem szereti tanulmányozni a Hende Csaba idején elfogadott költségvetéseket, de 2010 és 2015 között önök szisztematikusan leépítették a Magyar Honvédséget, olyannyira  olyannyira! , hogy újra kellett kötni a Gripen-szerződést; majd egy frakcióülésen beszélgessen már el Hende Csaba képviselőtársával arról, amikor azt mondta, hogy milyen remek és nagyszerű szerződést kötöttek, milyen nagyszerűen kötötték újra a szerződést! Meg kell nézni, önnek van lehetősége hozzáférni ezekhez a dokumentumokhoz  akkor még nekem is volt, mert akkor még hébe-hóba engedélyeztek ilyen betekintést.

Biztosan tudom önnek mondani, de hát a költségvetési számokból világosan látszik, hogy nem volt pénze a honvédelmi tárcának arra, hogy a hadseregre, bármilyen módon a fejlesztésre költsön. Ezért volt az  talán elkerülte a figyelmét, mondtam , hogy Hende Csaba miniszter úr minden meghallgatásakor jött, és elmondta, hogy már mindjárt megvesszük 150 milliárdért a helikoptereket, amiket aztán nem sikerült megvásárolni. És ennek nem feltétlenül Hende Csaba, sokkal inkább önök meg az önök miniszterelnöke az oka, mert akkor nem tartotta ilyen fontosnak a hadsereg ügyét, mint amilyen fontosnak mostanában tartja.

Alapvetően szerintem azzal az igénnyel, hogy a mindenkori kormány döntsön a szövetségünkkel kapcsolatos missziókról  legyen az európai uniós vagy NATO-s misszió , szerintem nincsen baj, ha az a kormány egyébként éppen nem szeretné kivinni Magyarországot az EU-ból meg a NATO-ból; márpedig önök az elmúlt években és különösen az utóbbi hónapokban szisztematikusan olyan lépéseket tesznek mind az Európai Unióban, mind a NATO-ban, ami a két szervezet, az utóbbi szövetség peremére sodorja Magyarországot. A magyar kormány szisztematikusan támadja az Európai Uniót és szisztematikusan támadja a NATO-t, azt a NATO-t és azt az Európai Uniót, amelybe Magyarország önkéntesen, népszavazás után lépett be, és döntött arról egyébként, államtitkár úr, hogy a szuverenitásunkat ezekkel a szervezetekkel közösen gyakoroljuk. És akkor ugyan itt is volt olyan fideszes, inkább talán azt hiszem  pontosan szeretnék fogalmazni  KDNP-s képviselő, aki ezt nem támogatta, de alapvetően önök ellenzékben mind a NATO-, mind az európai uniós tagságunkat támogatták. Értem én, hogy kormányon most már nem, és értem én, hogy a magyar miniszterelnök legfőbb harca nem Putyinnal meg az összes többi hozzá hasonló diktátorral van, hanem egyébként az Európai Unióval meg a NATO-val, de a helyzet az, hogy mind a két szervezetnek nagyon nagy a támogatottsága Magyarországon, még az önök támogatói között is.

Az Európai Unió ALTHEA művelete szerintem egy kiemelkedő fontosságú művelet, és valóban hatalmas elismerés, nem önöknek  tehát ezt is felejtsék el, legyenek szívesek , hanem a magyar katonák teljesítményének az, hogy egyébként parancsnoki feladatot kaphatnak. Sajnálatos módon azonban meg kell jegyeznem, hogy ezeket a katonai teljesítményeket az önök  hát hogy is fogalmazzak  politikai bárdolatlansága a két szövetségünk irányába felülírja, és ez egy óriási probléma. A katonák emberfeletti teljesítményt nyújtanak az ALTHEA misszióban is, Koszovóban is, láttuk, közben az önök kormányának  és nem személyesen önnek, hiszen azt hiszem, hogy önnek erre nincs sok befolyása, bizonyos esetekben még talán a miniszterének sem, hiszen a miniszterelnök egy személyben dönt a Karmelitában ezekben a kérdésekben, de mégiscsak az önök politikai lépései, megszólalásai leginkább itthon, mert feltételezem, hogy amikor elutaznak egy-egy EU védelmi miniszter vagy NATO védelmi vagy külügyminiszteri találkozóra, akkor azért nagyon máshogy beszélnek benn a teremben, mint ahogy amikor kijönnek, ezt egyébként már megjegyezték más politikusok is.

Felvetődik ugyanakkor egy nagyon fontos kérdés az ALTHEA kapcsán, Bosznia-Hercegovina. Nagyon helyes és nagyon jó és a magyar katonák tevékenységének elismerése az, hogy ott magyar lesz a parancsnok, és szerintem az ellen nyilván csak néhányaknak, az önök haverjainak lehet kifogása itt, a magyar Országgyűlésben is, hogy a létszámot meg kell emelni. A balkáni irány, az, hogy a Balkánon béke legyen, szerintem mindannyiunknak nagyon fontos. És még egyszer szeretném hangsúlyozni, szerintem alapból az ellen sem lehet jogi szempontból kifogást emelni, hogy a nemzetközi szervezetekkel kapcsolatos missziókban a kormány döntsön. Igen ám, de ha Bosznia-Hercegovinára gondolok  és egyébként pont a múlt héten jártam Szarajevóban a NATO Parlamenti Közgyűléssel, ahol a Nyugat-Balkán biztonsági kérdésével foglalkoztunk , ha Bosznia-Hercegovinára gondolok, akkor nem feltétlenül csak a daytoni békemegállapodás jut eszembe, hanem az jut eszembe, hogy van ott egy boszniai szerb elnök, az önök nagy haverja, akinek az adófizetők pénzét is szórják elvileg kis- és középvállalkozások támogatására, valójában inkább azt gondolom, hogy a destabilizációs kísérletekre vagy  és/vagy, így fogalmaznék  a külföldre exportált korrupciós tevékenységük fedezésére, mert mást nem tudok elképzelni, mert el nem tudom képzelni, hogy milyen indokkal kell több milliárd forintnyi adófizetői pénzt egyébként a boszniai szerb elnöknek adni, hogy azt szétossza ott leginkább a saját hívei között. Tehát ha a boszniai szerb elnökre és az ő politikájára gondolok, amely oroszbarát, Belgrád-barát, Orbán-barát  tehát nagyjából ez így körbeér , akkor azért aggódom a magyar katonák biztonságáért.

Adva van tehát egy magyar kormány, amely saját hatáskörben  még egyszer mondom: jogilag elfogadhatóan saját hatáskörben  kíván dönteni az ALTHEA misszióról, adva van egyébként egy boszniai szerb elnök, aki az önök igen jó cimborája, aki az Amerikai Egyesült Államokból lassan már az egész családjával ki van tiltva, tiltólistán van, aki oroszbarát, akárcsak önök, Belgrád-barát, akárcsak önök, és aki azon ügyködik, hogy szétverje Bosznia-Hercegovinát.

(16.00)

Ilyen körülmények között én azt gondolom, hogy önök akkor teszik a legtöbb jót mind Bosznia-Hercegovinának, mind a Magyar Honvédségnek, hogyha ezt a fajta külpolitikájukat, amelyet Bosznia-Hercegovinában folytatnak, befejezik. Láttuk a következményét az önök külpolitikájának Koszovóban, hogy milyen támadás és atrocitás érte a magyar katonákat. Azóta sem hajlandóak arról beszélni, miközben világosan tudjuk, hogy nagyon súlyosan megsérültek ott a katonáink, és nagyon remélem, hogy azért fölépülnek. Majd egy-két szót talán erről is a zárt bizottsági ülésen egyszer csak ejtenek.

(Az elnöki széket dr. Oláh Lajos, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Tehát összességében azt szeretném mondani, tisztelt képviselőtársaim, hogy jogilag ennek az országgyűlési határozatnak a hatályon kívül helyezése szerintem nem lenne problémás. De minden más, ami emellé felsorakozik, az önök külpolitikája, az önök gazdaságpolitikája, az önök korrupciós politikája, az önök általános viselkedése, az nagyon nehézzé teszi, hogy ezekben a kérdésekben konszenzusra tudjunk jutni. Ha államtitkár úr zárszavában megnyugtat engem afelől, hogy a következő időszakban azzal a fajta külpolitikával és biztonságpolitikával fölhagynak, amit az elmúlt időszakban a Balkánon folytattak, úgy Koszovóban, mint Bosznia-Hercegovinában, akkor szerintem nemcsak jogilag, hanem politikailag is megnyugtató választ tudunk kapni.

Egyébként pedig még egy dolgot szeretnék államtitkár úrnak mondani: lehet, hogy nem a hossza határozza meg  mert vannak olyanok, akik ezt szokták mondani, hogy nem a hossza számít egy felszólalásnak , de az ön és a kormánypárti képviselők felszólalása az pont ugyanaz volt. Önök felolvasták az általános indoklást, amit valaki megírt a honvédelmi tárcánál. Én azt gondolom, hogy a Magyar Honvédség teljesítménye, különösen azok után, amit önök műveltek itt az elmúlt fél-háromnegyed évben, az 3 perc 13 másodpercnél sokkal többet ér, még akkor is, ha egy 20 fős kontingensről van szó. És itt is sokkal többet ér még akkor is, ha csak arról van szó, hogy hatályon kívül kívánnak helyezni egy országgyűlési határozatot.

És igen, államtitkár úr, másról is kellett beszélni, másról is kellett beszélni, és itt is kell másról beszélni, mert a határozati javaslatuk, az előző meg a mostani is összefügg azzal a lopakodó, nindzsa stílusú  ha már ennyire szeretik, de inkább Sith-lovagos szerintem, tehát nindzsa stílusú  törvényalkotásukkal, ami az éjszaka leple alatt benyújtott, egyébként a katonák jogait, a katonák érdekképviseleteit szó szerint korlátozza.

Az előzőekben nem beszéltem, de most engedje meg, hogy elmondjam, hogy az rendben van, hogy a Honvéd Szakszervezet például rendkívüli módon támogatta az önök sztálini típusú tisztogatását. Meg is lett az eredménye, meg is kapták ajándékul, hiszen önök megszüntetik a Magyar Honvédségnél a szakszervezetet is, és majd valamilyen korporatív típusú, mit ne mondjak, talán a Pedagógus Karhoz hasonló  tudja, ilyen olasz fasiszta típusú  érdekképviseletet engedélyeznek és ismernek el.

Önök az elmúlt években, és sose tagadtam, nagyon sok adófizetői pénzt elköltöttek a hadsereg eszközparkjára. Tették ezt azért, mert 2010 és 2015-16 között lényegében teljesen leépítették a Magyar Honvédséget. Most valóban nagyon sok pénzt elköltöttek. Ugye, nyomon követni nagyon nehéz ezeket a költéseket, mert megpróbálják egy Honvédelmi Alapba belerakni, illetve nehézzé teszik ezeknek a beszerzéseknek a követését, de azt senki nem vitatta el soha ebben a Házban, hogy ezeknek az eszközbeszerzéseknek legalábbis egy részére biztosan szükség volt, hiszen ’10 és ’15 között a GDP 1 százaléka alatt költöttek a Magyar Honvédségre.

De az, hogy 2022 óta, mióta megérkezett a dzsentri miniszter  tudja, az agárverseny iránt érdeklődő honvédelmi miniszter , önök szisztematikusan leépítik a Magyar Honvédség emberállományát, és elveszítjük a legjobb katonáinkat, a haza elveszíti a legjobb katonáit önök miatt; szerintem erre tényleg senki nem gondolt. És én támogatom azt egyébként, hogy minél több lehetőség legyen arra a katonáknak, hogy el tudjanak menni például ilyen missziókba, ahol pontosan tudjuk, hogy mit csinálnak. Az előzőnél elmondtam önnek, hogy az alapvető problémánk az volt a misszió módosításakor, illetve a meghosszabbításakor, hogy nem lehetett tudni, hogy mi a katonák feladata. De felvetődik változatlanul a kérdés, hogy ilyen jogfosztások mellett, amelyekre önök most készülnek, és amelyről a következő törvényjavaslatnál is beszélni fogunk, hogyan lesznek képesek növelni biztonságosan úgy a Magyar Honvédség kontingensét, például Bosznia-Hercegovinában, hogy azzal ne veszélyeztessék Magyarországon a haza biztonságát. Erre államtitkár úr soha egyetlenegyszer választ nem tudott adni.

Lehet jönni a 2010 előtti kormányokkal. Lehet jönni azzal, hogy én mit csináltam, de, államtitkár úr, azt tudom önnek mondani, hogy attól ez a bűn még az önök bűne. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai