Készült: 2024.05.15.19:27:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

15. ülésnap (2022.06.23.), 86. felszólalás
Felszólaló Bartos Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:56


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Nagyon szépen köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon sok minden elhangzott már a jövő évi költségvetés vitájában az elmúlt napokban és az elmúlt órákban, de azt hiszem, abban mindannyian egyetértünk, hogy a Covid-19-világjárvány sötét felhője még el sem oszlott igazán fölülünk, máris egy újabb válság, egy háború árnyékában telnek a mindennapjaink.

A Covid-19-világjárvány okozta nehézségekre tegnap Hiller István képviselő úr is kitért, aki érzékletesen szemléltette és mondta el, hogy a gyermekek lelkében, előmenetelében milyen károkat okozott ez a világjárvány. Nagyon örülök annak, hogy Hiller képviselő úr a Covid-19 okozta nehézségeket felvetette, mert az elmúlt napokban a háború árnyéka olyan súlyos volt az életünkre  s ez a jelenünkre is igaz , hogy már nem elég súlyosan beszélünk arról, hogy milyen örökséget hagyott ránk a Covid-19-világjárvány. Az is igaz, hogy ha ezt áttekintjük és felelevenítjük az emlékezetünket, összeszedjük a tapasztalatainkat, akkor ezek iránytűket jelenthetnek számunkra ahhoz, hogy a mostani válságot hogyan is érdemes kezelnünk, és hogyan is kell ellene tennünk.

Az igaz, hogy az előző válság, a Covid-19-világjárvány okozta válság kezelésében nagy szerepe volt a kormánynak, az operatív törzsnek, az orvosoknak, a szakdolgozóknak, de leginkább talán az húzandó alá, hogy ez egy társadalmi összefogás eredménye volt. Tehát a siker egy társadalmi összefogás eredménye volt, amiből mindenki kivette a részét, mert tette a dolgát, vagy azzal, hogy betartotta a szabályokat, vagy azzal, hogy áldozatot vállalt másokért, vagy azzal, hogy odafigyelt magára és a körülötte levőkre. Tehát ez egy össznemzeti teljesítmény, és ezért mindenkinek nagyon nagy köszönet jár.

S az is igaz, hogy a Covid-19-járvány okozta válság legsúlyosabb időszakában az idősekre jutott nagyon-nagyon sok figyelem, hiszen ők és a krónikus betegséggel küzdők voltak a leginkább veszélyeztetettek. Amikor tegnap felszólaltam a vitában, a honvédelem kérdésére is kitértem, és most az idősekkel kapcsolatban szeretném ismét elénk hozni azt, hogy a katonák milyen sokat tettek az idősek és a betegek védelme érdekében. S itt nemcsak az idősotthonok fertőtlenítésére gondolok, vagy arra, hogy a kórházak működtetésében milyen oroszlánrészt vállaltak, meg az egészségügyi és egyéb védelmi eszközök ellátásának a biztosításában, de az oltópontokon is olyan segítőkész támogatást nyújtottak, amire, azt hiszem, mindannyian jó emlékkel emlékszünk vissza. Tehát ez az eset, a Covid elleni védekezés a civil-katonai együttműködés egyik nagy érdemeket felmutató példája.

De ahogy tegnap Hiller képviselő úr is a fiatalokat említette, nekik is meg kell köszönni, hogy türelemmel, megértéssel viseltettek ebben az utópisztikus helyzetben, és várták a sorukat az oltási rendben, hiszen a nagyszüleik életét, egészségét kívánták védeni. Közben pedig ők is tették a dolgukat, tanultak és birkóztak a digitális oktatás kihívásaival.

Azt kívánom aláhúzni, hogy válság idején akkor lehetünk sikeresek, ha számíthatunk egymásra. S látható, hogy az előző válság idején is és a mostani válság idején is az idősekre nagy figyelem fordítódik. A társadalmi megbecsülésnek csak az egyik eleme az, hogy a kormány elkötelezett, hogy megőrzi a nyugdíjak értékállóságát, a nyugdíjprémium intézményét és a 13. havi nyugdíjat, amelyet a 2009-es megszüntetése után ebben az évben már teljes egészében visszavezetett és biztosított a nyugdíjasoknak. S annak érdekében, hogy a kormány a 2010-ben tett vállalását teljesíteni tudja, miszerint megvédi a nyugdíjak reálértékét, a 2023-as költségvetésben 5,2 százalékos nyugdíjemelést tervezett. Jövőre pedig 4,2 százalékos gazdasági növekedéssel számolunk, és a kormány szeretné, hogy annak gyümölcséből az idős emberek is részesüljenek, ezért 21 milliárd forintot helyezett céltartalékba a nyugdíjprémium kifizetésére.

Több képviselőtársam is említette, és én is nagyon fontosnak tartom, hogy a hölgyek családban betöltött nélkülözhetetlen szerepét és munkáját elismerjük. Erre a kormány is kész, és biztosítja azt, hogy 40 év jogosultsági idő után továbbra is a korhatár alatti nyugdíjellátás lehetőségét kihasználják. Ennek a fedezete is szerepel a jövő évi költségvetésben.

S aki szeretne, az dolgozhat a nyugdíjkorhatár betöltése után is, hiszen  ahogy Varga Mihály miniszter úr tegnap megerősítette  a kormány jövőre is fenntartja a nyugdíjas munkavállalók jövedelmének a szociálishozzájárulásiadó- és járulékmentességét.

Még egy elem, ami szintén fontos és megemlítésre méltó: a különös méltánylást érdemlő eseményekre, valamint a méltányossági alapon megállapításra kerülő nyugdíjellátásra szánt keret is magasabb összeget tartalmaz majd 2023-ban.

(16.40)

Tehát összességében nagyon sok szám elhangzott, de a nyugellátásokra 2023-ban 4900 milliárd forintot fordítunk. Államtitkár úr is említette, én is ezt nagyon fontosnak tartom, hogy amikor a nyugdíjasokra, nyugdíjakra szánt forrásokat említjük, nem szabad megfeledkeznünk a rezsicsökkentés eredményeiről, hiszen az az ő mindennapjaikat is érinti, és a 670 milliárd forintos Rezsivédelmi Alap annak eszköze, hogy a magyar családok és így a magyar nyugdíjasok is továbbra is a legkisebb rezsidíjat fizessék az Európai Unió országai közül.

Azt gondolom, hogy nyugdíjas honfitársaink áttételesen élvezik a sok elemből álló és sokféle lehetőséget kínáló családtámogatási rendszer gyümölcseit is, hiszen a nagyszüleink a családjaink nélkülözhetetlen részei, és a nagyszülők nyugodtak lehetnek afelől, hogy gyermekeik, unokáik élete, jövője biztosítva van, nyugodt alapokon nyugszik a családtámogatási rendszer széles eszköztára nyújtotta lehetőségek miatt, és így a nyugdíjukat másra, illetve saját magukra tudják fordítani.

Az előttünk fekvő költségvetés, ahogy azt tegnap miniszter úr is elmondta, három nagy feladatnak kíván megfelelni, így megvédi az elért eredményeket, tartalékot képez a váratlan események kivédésére, és lehetőség szerint csökkenti a kockázatokat. Mindezzel együtt stabilitást kíván nyújtani egy nagyon kiszámíthatatlan világban. Azt gondolom, hogy ezeket a célokat mindenképpen támogathatjuk. Köszönöm a figyelmet, elnök úr, képviselőtársaim. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai