Készült: 2024.04.27.18:40:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap, 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:13

Felszólalások:  <<  64  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A koronavírus-járvány az elmúlt több mint egy évben komolyan próbára tette Magyarországot, a kormányzati szerveket, az önkormányzati szerveket. A koronavírus-járvány gazdasági hatásaival, csökkenő adóbevételekkel, a növekvő kiadásokkal mindenkinek meg kellett küzdenie.

Ez az az általános keretrendszer, amiben Magyarországon, Európában és a világon minden állam mozog. Ha ezen keretrendszeren belül vizsgáljuk az önkormányzatok helyzetét, akkor azt mondhatjuk, hogy az önkormányzati működés, az önkormányzati helyzet stabil Magyarországon, jóval stabilabb, mint mondjuk, 2010 előtt volt, a korábbi válságperiódusban. Egyrészt több mint 1000 milliárd forintnyi adósságot vállalt át a kormányzat az önkormányzatoktól. A főváros esetében ez 375 milliárd forintot tett ki; miközben népességarányosan 17 százaléka a magyar embereknek lakik Budapesten, eközben ez 26 százalékos arány.

(15.00)

Ezt követően  a gazdasági növekedéstől nyilván nem függetlenül  az iparűzésiadó-bevételek is folyamatosan nőttek. A főváros esetében ez 90 százalékos növekedés volt a járvány előtt, de még most is 65 százaléknál tartunk; a kerületi önkormányzatoknál ez 40 százalékos növekedés volt, és még most is, a csökkent adóbevételek mellett 20 százaléknál tartunk. Tehát 20 százalékkal több adóbevétel jutott az önkormányzatokhoz anélkül, hogy bármiképpen is adót emeltek volna.

A Magyar Államkincstár adatsora szerint pedig a főváros több mint százmilliárd forint szabadon felhasználható pénzösszeggel rendelkezik, ami teljesen érthető, hiszen az európai uniós átlag 151 százaléka az egy fővárosi lakosra eső GDP; miközben vannak olyan térségek az országban, ahol ez a 60 százalékot alig haladja meg. Tehát a főváros és a fővárosi kerületek a leggazdagabbak.

Hogy küzdjünk a járvány gazdasági hatásai ellen? Nekünk az a filozófiánk, hogy segíteni kell az embereknek, segíteni kell a vállalkozásoknak, az ő terheiket kell csökkenteni, ezért aztán adókönnyítéseket, adócsökkentéseket rendeltünk el. Ennek egy eleme például az iparűzésiadó-bevétel elengedése, amellyel összefüggésben kompenzációs mechanizmust indítottunk el; erre ön is utalt. Ennek a kompenzációs mechanizmusnak a keretében a 25 ezer fő alatti települések automatikusan megkapták a kieső adóbevételeket, a 25 ezer fő fölötti településeknél pedig ez egyedi mérlegelés alapján történt. Ebben pártpolitikai szempontok nem játszottak szerepet. Ha így lett volna, akkor például nem az ön szűkebb pátriája, Pécs szerepelne több mint kétmilliárd forinttal ezen a listán a második helyen, és nem Szeged szerepelne majdnem kétmilliárd forinttal a lista harmadik helyén.

Adóerő-képesség alapján rangsoroltuk a településeket, egy részük működési támogatást, egy részük működési és fejlesztési támogatást, egy részük pedig csak fejlesztési támogatást kapott.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Még egyszer mondom, ebben az összehasonlításban és ebben a listában pártpolitikai hovatartozástól teljesen függetlenül a főváros és a fővárosi kerületek éllovasok, az ő működésük teljesen egyértelműen stabil.

Egyébként, ha megnézi a jövő évi költségvetést, a Fővárosi Önkormányzatra irányuló működési támogatás is 6 milliárd forinttal nő, az összes fővárosi önkormányzat támogatása pedig 32 százalékkal, 28 milliárd forintra nő. Ehhez képest baloldalról folyamatos panaszkodást hallunk, hogy nincs pénz erre, arra. Amit látunk, az az, hogy tanácsadókra van pénz, bizottságokra, képviselőcsoportokra van pénz, „a kormány sanyargatja a fővárost” plakátkampányra szintén van pénz 22 millió forint erejéig. A két dolog egyszerre nem lehet igaz.

Egyezzünk meg abban, hogy mindenkinek ki kell vennie a részét, de az önkormányzatok költségvetése stabil, és a magyar állampolgárok és a vállalkozások (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) járnak jól, ami, azt hiszem, mindannyiunknak érdeke kellene hogy legyen. Köszönöm szépen a türelmet, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Felszólalások:  <<  64  >>    Ülésnap adatai