Készült: 2024.05.16.11:52:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2019.11.06.), 4. felszólalás
Felszólaló Manninger Jenő (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MANNINGER JENŐ, a Gazdasági bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A 2011-ben megalkotott és elfogadott új számvevőszéki törvény, amely Magyarország Alaptörvényének első sarkalatos törvénye, új alapokra helyezte a közpénzügyi ellenőrzést Magyarországon. Az új törvénnyel véget ért a következmények nélküli ellenőrzések korszaka, és a törvénybe ültetett megerősített számvevőszéki jogosítványok valódi súlyt adtak az Állami Számvevőszék ellenőrzéseinek. Mostanra kijelenthetjük, hogy az Országgyűlés előremutató döntést hozott, amikor a közpénzek védelmére hivatott Állami Számvevőszék működését és szakmai tevékenységét meghatározó jogszabályt újraalkotta, igazodva a megváltozott gazdasági és társadalmi igényekhez.

(9.30)

Az Állami Számvevőszék 2010-ben megválasztott új vezetése élt a lehetőséggel, és hozzálátott az Országgyűlés legfőbb pénzügyi-gazdasági ellenőrző szervének megújításához, korszerűsítéséhez.

A jelentésből kitűnik, hogy az Állami Számvevőszék, ahogyan a megelőző években, úgy 2018-ban is hatékonyan segítette az Országgyűlés munkáját. Nyomon követte, véleményével és elemzésével támogatta az idei évi költségvetés, a zárszámadás ellenőrzését és elfogadását, valamint hozzájárult a költségvetési tervezés folyamatát illetően az átláthatóság megerősítéséhez. Tette mindezt olyan széles lefedettséget biztosító ellenőrzési módszertannal, amely alapján az államháztartás egészéről tudott megalapozott következtetéseket levonni.

Az Állami Számvevőszék legfontosabb feladata a közpénzekkel való hatékony és törvényes gazdálkodás ellenőrzése. A bizottság a beszámoló megvitatása során megállapította, hogy az ÁSZ ennek a feladatának is hatékonyan tudott eleget tenni a tavalyi évben.

Tisztelt Ház! Az ÁSZ sokirányú feladatai közül egy területet hadd emeljek ki! Szeretném ráirányítani a figyelmet, hogy az Állami Számvevőszék az elmúlt években az ellenőrzési lefedettség szélesítése, valamint az ellenőrzések hatékonyságának növelése mellett nagy hangsúlyt helyezett a digitális ellenőrzési környezet megteremtésére is. Az ÁSZ az Országgyűlésnek benyújtott tájékoztatóban hangsúlyozta, hogy az ellenőrzések lefolytatásának feltétele, hogy az ellenőrzött szervezetek a törvényben rögzített határidőben ellenőrzésre alkalmas, hiteles dokumentumokat bocsássanak az Állami Számvevőszék rendelkezésére.

Az adatszolgáltatás megkönnyítése, valamint a költséghatékony, papírmentes és ezáltal közpénzkímélő adatszolgáltatás megvalósítása érdekében az ÁSZ elektronikus adatszolgáltatási rendszert hozott létre. Az így bekért dokumentumok alapján került sor az ellenőrzési megállapítások megtételére. Az adatbekérés egységes elvek mentén, sablonizált dokumentumokkal, a minőségbiztosítás szem előtt tartásával valósul meg. Az ÁSZ digitális átállásáról a beszámolóban is olvashatunk, és elnök úr is kifejtette expozéjában. Úgy vélem, nemcsak a Számvevőszék, hanem a teljes magyar államigazgatás jelentős kihívások előtt áll e tekintetben.

A modern információs technológiák alkalmazása kulcskérdés az állami intézményrendszer hatékonysága szempontjából. Célunk, hogy hatékonyabbá, gördülékenyebbé tegyük a közszolgáltatásokkal kapcsolatos ügyintézést a lakosság számára, valamint növeljük a közszféra intézményeinek hatékonyságát.

Az Állami Számvevőszék által megkezdett munka elismerésére és bátorítására irányul a Gazdasági bizottság határozati javaslata is. Eszerint az Országgyűlés elismeri az Állami Számvevőszék 2018. évi digitális ellenőrzési környezetre történő átállás érdekében kifejtett tevékenységét. Az Országgyűlés ezen túlmenően támogatja az Állami Számvevőszék minden olyan további tevékenységét, ami elősegíti a digitális adatfeldolgozás eredményeként az adatok hiteles forrásból történő biztosítását, valamint az ellenőrző szervezetek adatszolgáltatásának és a jogszabályi követelményeknek megfelelő beszámolásának hitelességét és megfelelőségét.

A közelmúltban az ÁSZ által bevezetett új módszertanok, új ellenőrzési megközelítések alkalmazásával a teljesítmény növelésén keresztül jelentősen kiterjeszthető a számvevőszéki ellenőrzési lefedettség, így egyszerre nagyszámú ellenőrzött pénzügyi és vagyongazdálkodás értékelhető. A digitalizálás, a módszertani fejlesztések, a módszeresség, a lényegességi megközelítés alkalmazása, a kockázatokra való hangsúlyhelyezés, a dokumentumok útjának rövidülése egyaránt csökkentette az ellenőrzött szervezetek leterheltségét a dokumentumszolgáltatási kötelezettség teljesítése során, amelynek támogatását megfogalmazza a jelen határozat.

Tisztelt Képviselőtársaim! A 2018-as év működéséről szóló beszámolót áttekintve egyértelműen megállapítható, hogy az Állami Számvevőszék továbbra is megfelelően látja el feladatát, támogatja és segíti az Országgyűlés munkáját, és olyan kiadványokat készít, valamint olyan konferenciákat szervez, amelyek támogatják a jó állam működésének megerősítését. Ezért kérem önöket, hogy a Gazdasági bizottsághoz hasonlóan támogassák az előterjesztett határozati javaslatot. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai