Készült: 2024.05.13.20:45:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2021.06.14.), 64. felszólalás
Felszólaló Schanda Tamás János
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Csodálkozom, hogy Gyurcsány Ferenc azok után önre osztotta ezt az interpellációt, hogy a Karácsony-párt, az ön frakcióvezető-helyettese, Burány Sándor az Országgyűlés legutóbbi ülésén éppen rasszista kijelentéseket tett a kínai emberekkel kapcsolatban; ezt nem csak én mondom, a teljes baloldali média is ezt mondta, tisztelt képviselő úr; furcsa, hogy ezek után pont önnek kellett ezt az interpellációt elmondania.

A Fudan Egyetem ügye önmagában egy felsőoktatási szakmai kérdésnek indult, amelyből a baloldal politikai cirkuszt csinált; kicsinyes, provinciális politikai céljaira akarja felhasználni ezt az egyébként fontos kérdést és fontos ügyet. Belelátnak valamit valamibe, ami még nincs is, és elkezdenek vele hadakozni. Ön még azt is megkérdőjelezte legutóbb, tisztelt képviselő úr, hogy a Fudan Egyetem egyeteme, az a Fudan Egyetem, amelyik a legfrissebb nemzetközi rangsorok alapján éppen most lépett előre újabb három helyet, és most már a világ 31. legjobb egyeteme  ilyen minősítésű egyetem egyébként a teljes Európai Unióban nincsen.

A politikai hisztériakeltés csúcsa volt a Fudan Egyetem budapesti campusának létrehozása elleni egy héttel ezelőtti tiltakozás, amiről ön is beszélt. Ennek semmi értelme nem volt, ezt többször elmondtuk, mert még csak a tervezésnél tart a folyamat, sem a költségekről, sem a megvalósításról nincsen döntés, csak ’22 második felében várható elfogadott terveknek a birtokában. És hogyha a fővárosi és a kerületi vezetők politikai bohóckodás, tüntetés és utcatábla-avatók helyett valójában dolgozni akarnának, akkor a tárgyalóasztalnál segíthetnék a Diákváros és a Fudan Egyetem ügyét is, az előkészítéseket; ellenkező esetben az ő felelősségük lesz, képviselő úr, az ő felelősségük, az önök felelőssége lesz, hogyha ez a terület, ahol ezek a fejlesztések megvalósulnának, megmaradna rozsdatemetőnek, meg  ahogyan önök mondják  méhlegelőnek. Mi önökkel szemben ugyanis azt szeretnénk, hogy a magyar fiatalok és Magyarország a jövő nyertese legyen, ezt a célt szolgálja az egyetemfejlesztés is, és hogyha valaki végiggondolja ezt a kérdést, akkor jól láthatja, hogy a Diákváros és az egyetem ügye összetartozik, mindegyik a magyar fiatalok ügyét szolgálja.

Tisztelt Képviselő Úr! Ahogyan már elmondtam, a campus építésének finanszírozásáról az ellenzék politikai híreszteléseivel ellentétben semmifajta döntés nem született még. Akkor lehet erről dönteni, hogyha a tervek elkészülnek, akkor meglesznek a költségek, akkor van miről dönteni és van miről beszélni. De éppen ezért támogatjuk, ha már politikai kérdést csináltak egy szakmai ügyből, hogy a budapesti emberek elmondják a véleményüket erről a kérdésről, a politikai döntésre, a politikai vita eldöntésére pedig alkalmas eszköz egy népszavazás, amikor már pontosan lehet látni, hogy miről is döntünk, azaz elkészültek a tervek, elkészültek a költségek.

És engedje meg, hogy arra is felhívjam a figyelmét, hogy az egész ügy átláthatóságát szolgálja a törvényjavaslat kiegészítése is, méghozzá az a pontja, hogy ’22. december 31-éig be kell számolni az Országgyűlésnek (Az elnök csenget.) az előkészületek eredményeiről. Köszönöm szépen a szót, és kérem a válaszom elfogadását. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai