Készült: 2024.05.14.04:34:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap (2021.11.10.), 32. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:42


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Én a felszólalásomat azzal kezdem, hogy visszautasítom Ovádi képviselő úrnak azon feltételezéseit, amelyeket a felvezetőjében elmondott, hogy az ellenzék nem fogja megszavazni ezt a törvényjavaslatot, és ő ezt annak alapján feltételezi, hogy állítólag meghallgatta az ellenzék közös sajtótájékoztatóját. Szeretném itt elmondani, hogy az ellenzék meg fogja szavazni ezt a törvényjavaslatot.

Én most nem fogom részletezni azt, képviselőtársaim előttem elmondták, hogy az ellenzék közös javaslatokat fog beadni ehhez a törvényjavaslathoz, és ennek az az oka, hogy vannak olyan fontos lépések, fontos feladatok, amelyeket, úgy gondoljuk, minél előbb meg kellene tenni, és hiányoznak ebből a csomagból. Arra kérném a tisztelt kormánypárti többséget, hogy ugyanúgy, ahogy mi meg fogjuk szavazni az önök törvényjavaslatát, tegyék meg az ellenzék módosító javaslataival, mert együtt valóban egy sokkal átfogóbb állatvédelmi törvényt módosító javaslatot tudnánk elfogadni.

Most a hozzászólásomat szeretném folytatni Széchy Ágnesnek, a Fauna Egyesület egykori elnökének a szavaival, aki fantasztikus elhivatottsággal, elszántsággal küzdött az állatok jobb létéért, aki vezető szerepet töltött be az állatvédelmi törvény megalkotásában. Ő azt mondta, hogy az állatvédelmet az emberré nevelés eszközeként kellene használni. Azt gondolom, ezek megfontolandó szavak, viszont azért azt is látjuk, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, hogy ebben a feladatban önök nagyon nagy lemaradásban vannak mind politikai, mind morális értelemben.

Vegyes érzelmekkel szólok hozzá az előttünk lévő törvényjavaslathoz zöldpolitikusként. Éppen most csak három kutya és több más állat gazdájaként is el kell mondanom, hogy nagyon örülök, hogy ez itt van az Országgyűlés asztalán, és végre beszélhetünk az állatvédelemmel kapcsolatos feladatainkról és a kormányzati teendőkről, ugyanakkor azért egy kicsit elkeseredve kérdezem, hogy miért csak most, a választások előtt egy fél évvel kezd el foglalkozni a Fidesz-kormány a minket körülvevő érző lények helyzetével és szenvedésével.

Tisztelt benyújtó Képviselőtársaim! Önök 11 éve vannak kormányon, kétharmados többséggel. Az állatvédelem ráadásul egy olyan ügy, amelyben teljes társadalmi támogatottságot élveznek, és mégiscsak most cselekednek. Miért?  ezt a kérdést fel kell tenni. Kérdezem azért is, mert az elmúlt években civil szervezetek, civil állatvédők, illetve ellenzéki pártok rengeteg hasznos javaslatot fogalmaztak meg az állatvédelem területén, azonban eddig ezekkel kapcsolatosan szinte semmilyen előrelépés nem történt. Sok ezer állat életét menthettük volna meg, ha önök elfogadják a korábbi javaslatainkat, de azt tapasztaltuk, hogy önök ezt politikai okok miatt nem tették meg. Azt láttuk szinte mindennap, hogy amit az ellenzék beadott, önök azt nem fogadták el.

Egyébként félre ne értsék, nem vagyunk hiúak, mi örömmel vesszük azt is, ha önök a javaslatainkat tartalmában megfelelő tervezetekkel hajlandók saját előterjesztésben megtárgyalni. Éppen ezért korábban, az ezt megelőző parlamenti ciklusban az LMP frakciócsoportja még azt is megtette, hogy amikor egy átfogó állatvédelmi törvényt módosító csomagot készített el a civilekkel, és ezt önök nem engedték tárgysorozatba venni, akkor ezt a csomagot elküldtük az illetékes miniszternek, mert számunkra az volt a fontos, hogy a szükséges lépéseket megtegyük az állatvédelem ügyében.

(11.40)

Önök azonban azt a javaslatot akkor is a fiók mélyére süllyesztették, és még ilyen módon sem voltak hajlandók az Országgyűlés elé engedni. Ez sajnos azt mutatja, hogy az elmúlt 11 évben önöknek az állatvédelem, az állatok ügye nem volt fontos.

Persze véletlenül sem akarom most önöket azzal untatni, hogy tételesen felsoroljam, hogy az LMP 2010 óta hányszor és milyen tartalmú állatvédelemmel kapcsolatos javaslatokat fogalmazott meg, de azért legalább az utóbbi pár évben benyújtottak közül a legfontosabbakat ismertetném. Említenem sem kell, hogy sajnos a kormánypárti képviselőcsoport ezek közül a javaslatok közül egyetlenegyet sem fogadott el, egyetlenegynek a tárgysorozatba vételét sem támogatta, hogy legalább itt, az Országgyűlésben beszélgethessünk, vitatkozhassunk ezekről a kérdésekről.

Tényleg a teljesség igénye nélkül: javaslatot nyújtottunk be az állatkínzások büntetési tételeinek szigorításáról  örülünk, hogy most itt van az asztalon , a tűzijátékok betiltásáról, a menhelyek finanszírozásának megteremtéséről  tudjuk, hogy ez is rendkívül fontos kérdés, és egy-egy kis összeg is nagyon sokat javított volna a menhelyekben lévő állatok helyzetén , a haszonállatok védelméről, a házi méhek és más beporzó rovarok védelméről, a méhgyilkos glifozát betiltásáról, a kóbor állatok humánus befogásáról és ivartalanítási programok indításáról, az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetek forráshátterének megerősítéséről.

Igen, én nagyon örülök, és köszöntöm itt a civil szervezetek képviselőit, de biztos vagyok abban, hogy minden egyes állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetnek nagyon-nagyon fontos lett volna egy kicsit a finanszírozási problémáiknak a segítése, és hogy megfelelő anyagi támogatást kapjanak a feladataik ellátásához. Javaslatokat nyújtottunk be az állatvédelmi oktatás bevezetéséről az alap- és középfokú oktatásban. Remélem, hogy most a kormánypárti többség el fogja fogadni azt a módosító javaslatot is, hogy a Nemzeti alaptantervben tegyük kötelezővé az állatvédelemmel kapcsolatos ismeretek oktatását. Ajánlom a képviselő urak figyelmébe ezeket a régebbi javaslatainkat is, hátha ihletet kapnak, és talán, ha most nincsenek is itt, de az Országgyűlés elé kerülhetnek.

Az előttünk lévő, most benyújtott törvénytervezet célja az állatvédelemhez kapcsolódó jogszabályi környezet szigorítása, ezzel a felelős állattartás biztosítása. Ez nagyon helyes, és természetesen támogatni fogjuk. Az indoklás szerint ugyanakkor a törvényjavaslat kidolgozása az állatvédelmi konzultációban érkezett válaszok alapján történt. Én azért itt szeretném megjegyezni, hogy ezt nem ezzel kellene indokolni. Sokkal inkább látni kell, és már korábban is látni kellett volna, hogy nagyon sok közfelháborodást kiváltó, kiemelten kegyetlen állatkínzásos eset volt, például nem olyan régen a ragadozó madarak tömeges, szándékos megmérgezése, és azért annak örülünk, hogy végre itt van ez a javaslat. Bár az is felmerül, én gondolom, nem vonják kétségbe, hogy miért csak most, miért csak öt hónappal a következő országgyűlési választások előtt.

A javaslat az állatkínzás tényállásában új minősített esetek létrehozásával megteremti a szigorú büntetőjogi fellépés lehetőségét, valamint a büntetőeljárás során az állat helyzetének kezelésével kapcsolatos szabályokat. Megint csak azt tudom mondani, hogy ezt a javaslatot támogatni szükséges, és támogatni is fogjuk. Az LMP, Magyarország zöldpártja, csak ebben az évben kétszer nyújtott be az állatkínzásért kiszabható büntetési tételek emelésére vonatkozó javaslatot. Korábbi javaslatunk tartalmában le is fedi a most önök által benyújtott tervezetet, ezért megint csak elmondom  tehát nem szeretnénk később visszahallani , támogatni fogjuk a törvény elfogadását. Azonban úgy gondoljuk, teljes joggal  korábban a Fidesz-KDNP képviselői nem voltak hajlandók tárgyalni a büntetési tételek szigorítását , hogy ez tényleg fontos, és hogy közösen, konszenzussal támogatni fogjuk.

Mindamellett, hogy a jelenlegi törvényjavaslat egy szükséges lépés, úgy véljük, hogy messze az állatvédelem területén ez nem elégséges. Amíg nincsen kellő forrás az állatvédelemmel foglalkozó civilek és hatóságok munkájára, az állatvédelem oktatására, a kóbor állatok humánus ellátására és örökbefogadására, és amíg azt a képet sugallják önök a fiatalok felé, hogy az állatokat jobb lelőni, kitömni és múzeumi darabként mutogatni, mint tisztelni és megóvni a természet részeként, addig önmagukban a büntetési tételek szigorítása nem fogja radikálisan csökkenteni az állatkínzásos esetek számát. Ezzel arra akarjuk felhívni a figyelmet, hogy ez fontos lépés, de nem elegendő.

Ezért arra kérem a kormánypárti képviselőket, hogy a tőlünk érkező javaslatokat, melyek az öt ellenzéki frakció közös javaslatai, támogassák. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai