Készült: 2024.05.15.00:13:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap (2021.11.10.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Bősz Anett (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:39


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BŐSZ ANETT, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagy terjedelmű és szerteágazó, számos jogszabályt is érintő módosító javaslat fekszik előttünk. Összesen 37 jogszabályt érint, de összefüggő, koherens módon a törvényalkotók következetes felülvizsgálati szándéka tetten érhető ebben a javaslatban. Ahogyan az előttem szóló említette, így tehát a salátatörvény-jelleg az eddigieknél jóval indokolhatóbb az előttünk fekvő módosító javaslatban. Én is csak néhány javaslatra koncentrálnék, amihez vagy kritikai, vagy támogató észrevételem volna.

Az első az, hogy a javaslat módosítja a Btk. 396. § (8) bekezdését, és a bűnszövetség mellé beiktatja a bűnszervezetre történő utalást is, ezzel kizárva a korlátlan enyhítés lehetőségét. Ugyanakkor a mostani módosítás nem érinti és továbbra is benn hagyja a jogalkotónak ezt a sokat vitatott rendelkezését a költségvetési csalás bűncselekményénél, hogy korlátlanul enyhíthető annak büntetése, aki meghatározott költségvetési csalással okozott vagyoni hátrányt a vádemelés előtt megtéríti. Mint említettem már, ez egy sokat vitatott kérdés, jó volna, ha részletesebb vitát is tudnánk folytatni az Országgyűlés szakbizottságában, illetve itt a plenáris ülésen és megfontolná akár államtitkár úr, akár a kormánypárti többség, hogy az általam említett második pontot is módosítsa.

A közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény 7. §-ának (2) bekezdése szerint másodfokon a Kúria ítélkezik. Ezt a szöveget most úgy módosították, hogy másodfokon ítélkezik a Kúria. A módosítás mindössze annyi volt, hogy gyakorlatilag megcserélték a szavak sorrendjét, ami jelentésbeli változást nem hozott, ráadásul így magyartalanná vált ez a bekezdés. Megfontolásra ajánlanám a régi mondatot használni, vagy ha esetleg  nézek államtitkár úrra  a szavak sorrendjének cseréje mégiscsak valamilyen jelentésbeli tartalmat is takar, akkor kérem önt tisztelettel, hogy számoljon be erről a válaszában.

Az, hogy a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési eljárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény módosításra került ebben a törvénycsomagban, létrehoz két új részleget sajátos kezelési igényű elítéltek számára.

(10.10)

Az egyik az első alkalommal végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek részlege, a másik pedig az időskorúak részlege. Itt említeném azt a pozitívumot, amit támogatandónak tartok, és államtitkár úr is elmondta az expozéjában: üdvözlendő, hogy a fogvatartottak mentális, illetve fizikális egészségi állapotáért tenni kívánnak. Higgyék el, hogy amikor nagy vitákat folytattunk itt az Országgyűlés előtt az önök által börtönbiznisznek nevezett kártérítési perek ügyében, akkor erről beszéltünk, hogy a fogvatartottak életminősége egyáltalán nem mindegy abból a szempontból, hogy a büntetés végrehajtását követően ők hogyan tudnak majd visszailleszkedni a társadalmunkba. Itt felhívnám arra az alapelvre is a figyelmet, tisztelettel, amely mindenképpen szem előtt tartandó, nevezetesen, hogy a büntetés-végrehajtás nem egyfajta megtorlás, hanem sokkal inkább a társadalomba való reintegráció és annak az eszköze, hogy hogyan lesz egy bűnelkövetőből ismét majd jogkövető állampolgár.

Szeretnék kitérni egy olyan pontra, ami a javaslat által is tárgyalt adóügyi szabályokat érinti. Felmerülhet, hogy itt a felszámolókat és a hitelezőket előnyhöz juttatja a javaslat, ami visszaélésre adhat alkalmat. A későbbi joggyakorlat során bebizonyosodhat, hogy bizonyos cégek, illetve személyek jogtalan előnyhöz juthatnak egy felszámolás során, mondjuk, olyan formában, hogy adott vállalkozó ellen megindul az adótartozás és költségvetési csalás miatti eljárás, és megjelenik egy hitelező, akinek jelentős összeggel tartozik a vállalkozó; létező példa, hogy amikor bizonyos vállalkozó, akinek adótartozása volt, és eljárás indult ellene, méltányossági kérelmet adott be. A kérelmeket általában két nap alatt elbírálják, az ügyintéző mérlegelésétől függően ez az idő 30 napra hosszabbodott, amíg elbírálhatják ezt a kérelmet, és ez idő alatt egyébként a vagyont ki lehet menteni. Most egy olyan gyakorlatot említek, államtitkár úr, amit egyelőre feltételezünk csak, de a Demokratikus Koalícióval dolgozó jogászok egybehangzó véleménye alapján ez a jelenlegi módosító javaslat erre lehetőséget ad a gyakorlatban.

Az áldozatvédelemmel kapcsolatosan annyit szeretnék említeni, amit, azt hiszem, kivétel nélkül említettek képviselőtársaim, hogy támogatandó, hogy a gyermekek kihallgatásának mennyiségét csökkenteni tudjuk, de szeretném felhívni az önök figyelmét arra is, hogy a kihallgatások minősége is nagyon fontos. Amikor egy gyermek, akár szemtanúja, akár elszenvedője például családon belüli erőszaknak, akkor sok esetben azt tapasztaljuk, és számos szakértővel egyeztetve mondhatom, hogy az még nem egy gyermekbarát kihallgatószoba, ha egy mackót felfestenek, mondjuk, a kihallgatószobának a falára, vagy ha játékok találhatók az asztalon, ahol ül ez a gyermek. Nagyon fontos a szókészlet használata, fontos az, hogy a kihallgatásban részt vevő gyermeket ne rémítsék meg további kifejezésekkel. Nyilvánvalóan már az emlékek felidézése is egy rendkívül nehéz és terhes folyamat egy gyermek számára. Azt hiszem, hogy itt is elsősorban a mentális egészséget kell előtérbe helyezni.

Itt a felszólalásom utolsó gondolatát annak is szentelném, hogy szakértők, akik családon belüli erőszakkal foglalkoznak, illetve kihallgatott gyermekekkel, sokszor említik azt, hogy a rendőrségi képzések, amelyek megszüntetésre kerültek néhány évvel ezelőtt, azok jelentősen befolyásolják akár a családon belüli erőszak felismerését, már a kiérkező rendőrök esetén, illetve a későbbi kihallgatási procedúrák alatt is nagyon megnehezítik a valóság felgöngyölítését. Ilyen értelemben tehát tisztelettel kérem államtitkár urat, hogy próbáljon meg reagálni erre, akár itt most szóban, és nagyon örülnék, ha az előttünk fekvő javaslatba még egy olyan módosítás is bekerülne, ami egy törekvést feltételez a kormány részéről arra, hogy visszaépüljenek a gyermekeket ily módon védő, nemcsak a paragrafusok, hanem azok a mechanizmusok, amelyekben szakemberek segítik nemcsak az áldozatvédelmet, hanem a tanúkihallgatások, illetve az áldozati kihallgatások során azokat a gyermekeket, akik ilyen helyzetbe kényszerülnek. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Dr. Gyüre Csaba tapsol.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai