Készült: 2024.05.14.14:03:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2021.05.19.), 50. felszólalás
Felszólaló Dr. Vejkey Imre (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:43


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány által benyújtott 2022. évi költségvetés hazánk újraindításának a költségvetése.

A koronavírus-járvány okozta kihívások esélyt adnak arra, hogy Magyarország a járvány utáni világgazdasági korszak nyertes országai közé tartozzon. Ennek jegyében támogatja a költségvetés a gazdaság-újraindítási akciótervet, a modern Magyarország történetének legnagyobb gazdaságpolitikai programját, amely a gazdaság újraindításán túl az élet újraindításáról is szól. A 2022-es költségvetés alkalmas arra, hogy Magyarország európai összehasonlításban is kiemelkedő növekedési pályára álljon, így erősebben kerülhetünk ki a válságból, mint amilyen állapotban belekerültünk.

Ne feledjék: egy nemzet jövőjét a családok és a gyermekek jelentik, ezért az eddigi családvédelmi intézkedéseken túlmenőn a jövő évi költségvetés tervezete tovább bővíti a gyermekes és a gyermeket váró családok támogatását úgy, hogy közben a nyugdíjasokat is megbecsüli, hiszen a jövő évi költségvetés tervezetében olyan kiadásokra is kalkuláció van, mint a 13. havi nyugdíj lépcsőzetes visszaépítése, továbbá a nyugdíjprémium fizetése. Ne feledjék azt sem, hogy a munkát vállaló 25 év alattiak pedig jövőre adómentesek lesznek.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mindezek alapján már tényszerűen is megállapíthatjuk, hogy a jövő évi költségvetés az ország újraindításának a költségvetése, melynek célja, hogy dinamikus gazdasági növekedést tudjunk biztosítani hazánknak. A 2022. évi büdzsében a kormány 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel számol, 5,9 százalékos hiánycél és 79,3 százalékos államadósság mellett. A 2021. év arról szól, hogy az év végére elérjük azt a szintet, ahol a gazdaság a koronavírus-járvány kitörésekor volt. A 2022. év pedig már arról szól, hogy miképpen folytatódjon ez a növekedés, melyhez 7300 milliárd forintos újraindítási alap áll rendelkezésre.

Tény az is, tisztelt hölgyeim és uraim, hogy Magyarország takarékos, a jövőt felélni nem kívánó gazdaságpolitikája bevált.

(14.30)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Várhatóan a visszatérés a normalitáshoz a járvány elmúltával a gazdaság területén is gyorsan megtörténik, és folytatódhat az a sikeres időszak, amely a magyar gazdaságot jellemezte az elmúlt tíz évben a járvány előtt. Az egészségügyben is sikerült új korszakot nyitnunk, megszüntettük a hálapénzt, és ezzel egyidejűleg jelentős orvosibér-emeléseket is végrehajtottunk. Jövőre 769 milliárd forinttal több jut majd az egészségügyre, mint a 2021. évben. Így azt mondhatjuk, hogy tizenegy év alatt több mint megdupláztuk az egészségügyre fordított kiadásokat.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mindezek mellett a munkahelyvédelmi intézkedések is sikeresek voltak. Ezt mutatja az a tény, hogy hazánkban a foglalkoztatottak száma ismét meghaladja a 4,6 millió főt. Ez pedig azt jelenti, hogy 2021 márciusában már többen dolgoztak, mint a pandémia előtti 2019. év azonos időszakában. Ehhez természetesen kellett az orvosok és ápolók gyógyító munkája is, hiszen mindenkit, aki emberi számítás szerint meggyógyítható volt, ők meggyógyítottak. Ezúton is hálás köszönet az orvosoknak és az ápolóknak, továbbá mindenkinek, aki részt vett a vírus elleni küzdelemben.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ne feledjék, soha nem fordított még kormány akkora összeget családtámogatásokra, mint amennyi a 2022-es büdzsé tervezetében szerepel. Így a jövő évi költségvetésben kiemelt helyet kap a családok támogatása és védelme. Jövőre az ideinél is 483 milliárd forinttal több jut majd a családoknak. Ez konkrétan azt jelenti, hogy összesen 2778 milliárd forint áll majd a családok vé-delme érdekében rendelkezésre. Ez csaknem háromszor akkora összeg, mint az utolsó, 2010-es baloldali költségvetésben volt.

Ne feledjék, hogy amikor a baloldal volt hatalmon, akkor ők elvették a családoktól az első Orbán-kormány által bevezetett otthonteremtési támogatásokat, a családi adókedvezményt, és csökkentették a gyes és a gyed időtartamát. Mindezt megfejelve, a baloldal meg akarta adóztatni a családi pótlékot és az anyasági támogatást is, miközben egekbe emelte a rezsit. Ne feledjék azt sem, hogy amikor a baloldal ellenzékben volt, akkor ők nem szavazták meg a gyermekeseknek szóló támogatásokat, hanem mind-mind ellene voksoltak. A Fidesz-KDNP-re azonban mindig számíthatnak. A Fidesz-KDNP ugyanis más utat választott a koronavírus-járvány okozta válságból való kilábalásra. Ez az út pedig az, hogy továbbra is a családok mellett kiállunk és támogatjuk őket, egyben segítjük a munkahelyteremtést és segítjük a gazdaság növekedését is.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mint az Igazságügyi bizottság elnöke, végül a jövő évi költségvetés tervezetének a X. fejezetéről szeretnék beszélni, mely a kormány igazságügyi politikájának érvényesítését érinti, ezáltal magát az Igazságügyi Minisztériumot. Az Igazságügyi Minisztériumnak a 2022. évre is fontos célkitűzése marad a jogi versenyképesség növelése. A minisztérium megfelelő jogi háttér megteremtésével, egyszerűsítésével és átláthatóbbá tételével, valamint az adminisztrációs terhek csökkentésével tud hozzájárulni Magyarország gazdasági teljesítményének a növeléséhez.

Az IM által koordinált jogharmonizáció egy állandó, szakmailag szerteágazó koordinációs és monitoring tevékenység, amely magában foglalja a hazai jogszabály tervezetének uniós jogi ellenőrzését, valamint a változó uniós jogi rendelkezésekhez való hozzáigazítást, továbbá összehangolja a szaktárcák jogalkotási tevékenységét. Ennek keretében a deregulációs munka is tovább folyik.

A magyar alkotmányos önazonosság védelme és a nemzetközi elfogadottság erősítése szintén egyik kiemelt feladata az IM-nek. Az IM irányítása alatt álló Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet pedig a hazai jogalkotási tevékenységet nemzetközi összehasonlító jogi kutatások és elemzések készítésével támogatja, nagyban hozzájárulva a jogalkotás színvonalának az emeléséhez. A fenti célok megvalósításához az IM részére rendelkezésre álló erőforrások 2022-ben: intézmények részére 15,7 milliárd forint, fejezeti kezelésű előirányzatok részére 4 milliárd forint. A fenti kiadási összegeket most nézzük meg részletesen. Először az intézményekkel történő feladatellátás okán nézzük az egyes intézményeket.

Igazságügyi Minisztérium. Az IM igazgatási alaptevékenysége részeként ellátja a működéséhez szükséges jogi, gazdasági, humánpolitikai, informatikai, funkcionális és szakmai feladatokat. Gondoskodik továbbá a cégnyilvántartással és a céginformációs szolgáltatással összefüggő központosított bevételek nyilvántartásáról. Az Igazságügyi Szolgálatok Jogakadémiájával kapcsolatos feladatkörében a hatékony igazságszolgáltatás érdekében működteti az intézményt, amely szakmai ellenőrzéseivel, módszertani állásfoglalásaival, képzések és továbbképzések szervezésével segíti a területi igazságügyi szolgálatok, valamint az igazságszolgáltatáshoz közvetlenül kapcsolódó egyéb jogi szolgáltatások  úgymint végrehajtó, igazságügyi szakértő, mediátorok, felszámolók, családi csődgondnokok  egységes jogalkalmazását. A Központi Családi Csődvédelmi Szolgálat feladatkörében ellátja a csődvédelmi feladatait.

Az IM az áldozatvédelmi terület szabályozásáért és szakmai irányításáért is felelős szervezetként gondoskodik az áldozatsegítő központok országos hálózatának kiépítéséről és működtetéséről. Ellátja továbbá az integrált jogalkotási rendszer működését, fenntartását, fejlesztését, valamint a Nemzeti Jogszabálytár és az ehhez kapcsolódó törvényességi felügyelet működtetését. Ellátja továbbá a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet gazdasági szervezetének a feladatait, illetve ezen feladata keretében végzi az intézet működését támogató személyügyi és jogi szolgáltatási feladatokat is.

Mindezen feladatok megvalósítása érdekében az IM igazgatási költségvetési javaslata 8,9 milliárd forint kiadási előirányzatot tartalmaz, melyet 380 millió forint bevétel és 8,6 milliárd forint támogatás finanszíroz. Az átlagos statisztikai állományi létszám 576 fő.

2. Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet. A 2019. június 1-jével alapított intézet alapfeladata a hazai jogalkotás színvonalának javítása, nemzetközi megalapozottságának és elismertségének növelése érdekében a hazai jogalkotási tevékenységet támogató nemzetközi összehasonlító jogi kutatások és elemzések készítése, a jogszabályok hatályosulásának tudományos igényű vizsgálata, valamint a nemzetközi összehasonlító jogtudományi kapcsolatok és együttműködés elősegítése. A Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet irányában a költségvetési javaslat 691 millió forint kiadási előirányzatot tartalmaz, melyet 691 millió forint támogatás finanszíroz. Átlagos statisztikai állományi létszám: 41 fő.

Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletének igazgatása. A külképviseletekről és a tartós külszolgálatról szóló 2016. évi LXXIII. törvény 38. § (2) bekezdésében foglaltak alapján Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviselete az európai uniós ügyek koordinációjáért felelős miniszter által vezetett minisztérium jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egységeként működik. Az EU ÁK részt vesz az Európai Unió döntéshozatali tevékenységében, ellátja a jóváhagyott tárgyalási álláspontok képviseletét, valamint közreműködik a tárgyalási álláspontok kialakításában és érvényesítésében.

(14.40)

E feladatköre ellátása érdekében az EU ÁK folyamatos és állandó szakmai kapcsolatot tart a kormányzati szervekkel. Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletének igazgatási költségvetési javaslata 6 milliárd forint kiadási előirányzatot tartalmaz, melyet 6 milliárd forint támogatás finanszíroz, átlagos statisztikai állományi létszám 119 fő.

Röviden szólni kell a fejezeti kezelésű előirányzatokkal történő feladatellátásról. E vonatkozásban az IM szakmai programok és egyéb kötelezettségek támogatása vonatkozásában 580 millió forint kiadási előirányzatot tartalmaz a költségvetési javaslat, melyet 588 millió forint támogatás finanszíroz.

Az igazságügy-miniszter feladatkörébe tartozó szabályok alapján teljesítendő fizetési kötelezettségek tekintetében az előirányzat a magyar állam ellen indított kártalanítási perben a felperes részére jogerős bírósági határozatban megállapított kártalanítás kifizetésére, jogi segítők díjának állam általi térítésére vagy megelőlegezésére a polgári és büntetőperes eljárásokban, a fél helyett az állam által kifizetendő vagy előlegezendő pártfogó ügyvéd díjának megfizetésére vagy megelőlegezésére, bűncselekmények áldozatai anyagi sérelmei enyhítésére, az Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott ítéletek, illetve határozatok alapján az államot terhelő fizetési kötelezettségek megtérítésével kapcsolatos kifizetésekre a 2022. évi költségvetési előirányzat 3,4 milliárd forint kiadási előirányzatot tartalmaz, amelyet 3,4 milliárd forint támogatás finanszíroz.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A kereszténydemokraták támogatják a költségvetésitörvény-javaslat elfogadását. Kérem, támogassák önök is. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai