Készült: 2024.04.27.10:00:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap, 99. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:13

Felszólalások:  <<  99  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Arra törekedtünk az elmúlt esztendőben is, hogy minden magyar ember életét és egészségét a koronavírus-járványban is meg tudjuk oldani, meg tudjuk óvni, és bizony az ellenzék, a baloldal ebben nem igazán volt a kormány és az egészségügyi dolgozók segítségére. Önnek is van egy saját, külön bejáratú álhíre az elmúlt esztendőből, amikor ön is azt terjesztette, hogy az egészségügyi dolgozók nem fogják automatikusan megkapni az 500 ezer forintos külön juttatást, amit a kormány a részükre biztosított, hanem azt majd egyenként kell igényelni. Az élet bizonyította, hogy az az állítása nem volt valós. Az az állítása sajnos valós volt még több évvel ezelőtt, amikor azzal büszkélkedett, hogy orvosokat szállít külföldre, de ez (Közbeszólások a Jobbik soraiból.), azt hiszem, hogy inkább nem dicsőség a baloldal számára, bár nem egyedi eset, hogy az egészségügy működését inkább rontják, mintsem hogy javítanák.Ami a tavalyi év halálozási adatait illeti, tisztelt képviselő úr, a világ és Európa szinte minden országában a 2020-as esztendőben többen hunytak el, mint a 2019-es esztendőben, ha megnézzük a számokat, és nem az a kérdés, hogy többen hunytake el, hanem az, hogy melyik ország az, ahol kisebb ez a többlet, és melyik ország, ahol nagyobb. Magyarország ebben a tekintetben azok közé az országok közé tartozik az Európai Unión belül, ahol alacsonyabb ez a növekedés, és ha egy másik táblázatot néz, tisztelt képviselő úr, és összeveti azt, hogy a koronavírus kapcsán a lejelentett esetek száma és a halálozási többlet hogyan alakul, akkor láthatja, hogy más országokban sokkal nagyobb az olló, sokkal nagyobb a bizonytalanság, mint Magyarországon. Magyarországon tehát hitelesek is a statisztikák és a vírus elleni küzdelemnek az eredményességéről is beszámolnak. Ha tehát a teljes halálozási többletet nézi, akkor láthatja, hogy Magyarországon szerencsére ez a szám alacsonyabb, mint akár Luxemburgban, Máltán, Franciaországban, Portugáliában, Ausztriában, Svédországban, Olaszországban, Hollandiában, Angliában, Szlovéniában, Csehországban, Litvániában, Bulgáriában, Lengyelországban, Belgiumban vagy Spanyolországban.

Sok betegség lehet nyilván, amelyik előfordult az elmúlt esztendőben is, de azt az első pillanattól egyértelművé tettük, hogy mindenki, aki olyan betegségben szenved, amely az életét veszélyezteti, vagy hogyha nem kezelik, akkor az neki tartós egészségromlást, tartós egészségkárosodást okoz, ezeket a beavatkozásokat elvégezték természetesen a tavalyi esztendőben is Magyarországon, nyilván fokozott biztonsági intézkedések mellett, több védőfelszerelésben, tesztelve a betegeket, és óva ezzel mind a betegeknek, mind pedig az orvosoknak az egészségét; de minden olyan beavatkozást elvégeztek, ami ahhoz volt szükséges, hogy valakinek ne legyen életveszélyes az állapota, vagy ne legyen tartós egészségromlása.

(15.20)

Ezeket mind megtettük; azt is, hogy ezeket a beavatkozásokat elvégeztük, hiszen ön is olvashatta a hírekben, Franciaországban akár még rákos betegek is kerülhettek olyan helyzetbe, hogy nem látták el őket, pedig rákos betegek voltak, de már nem volt meg az egészségügynek a kapacitása. Magyarországon minden ilyen kapacitás megvolt: mind a koronavírusos betegek számára mindig volt ágy, mindig volt orvos, mindig volt felszerelés, mindig volt gyógyszer, és minden más, életveszélyben lévő vagy súlyos betegségben szenvedő, kezelést igénylő embernek volt egészségügyi ellátása. Ezért mondhatjuk el, hogy jóval kisebb Magyarországon ez a halálozási többlet, mint más országokban. Ezért volt eredményes mind a védekezés, mind pedig a védekezésen túl az egészségügynek az alapműködése is ezért volt eredményes, mert jóval kisebb ez a szám, mint más országokban.

Úgyhogy azt kérem, tisztelt képviselő úr, ne gyártson még egy álhírt, hogy a tavalyi, személyes álhíre még ebben az esztendőben is gyárt egyet, hanem ismerjük el azoknak az orvosoknak és azoknak az ápolóknak a tevékenységét, akik az előbb felsorolt, nálunk gazdagabb országokhoz képest is jobban tudták megvédeni akár a koronavírusos betegeknek, akár a nem koronavírusos betegeknek az egészségét és az életét. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Azt hiszem, hogy őket elismerés illeti, hiszen a számok is az ő munkájukat igazolják vissza. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Felszólalások:  <<  99  >>    Ülésnap adatai