Készült: 2024.05.14.14:25:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2024.04.11.), 4. felszólalás
Felszólaló Herczeg Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:37


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERCZEG TAMÁS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A napirend praktikus fontossága, illetve a jelen lévő ellenzéki képviselők nem túl magas száma miatt sem számítok parázs vitára a napirendi pontot illetően, de ettől függetlenül mondanám el a Fidesz-frakció álláspontját a törvényjavaslattal kapcsolatban.

Az egyes ingatlan-nyilvántartási tárgyú és kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslat  ahogyan államtitkár úr említette  tíz jogszabályt módosít. Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló, az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997-es, a földmérési és térképészeti tevékenységről szóló, az ügyvédi tevékenységről szóló, az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény, az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti rendelkezésekről, valamint egyes, az ingatlan-nyilvántartással, a területrendezéssel, településrendezéssel kapcsolatos és kulturális tárgyú törvények módosításáról szóló, a területi közigazgatás működésével kapcsolatos egyes kérdésekről, valamint az egyes törvényeknek az Alaptörvény tizenegyedik módosításával összefüggő, a területi közigazgatás működésével, az ingatlan-nyilvántartással és a területfejlesztéssel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló, az egyes közigazgatási tárgyú törvények módosításáról szóló, és az egyes ingatlan-nyilvántartási, földmérési és térképészeti tárgyú törvények módosításáról szóló jogszabályokat érinti tehát ez az előterjesztés.

Az Országgyűlés előtt fekvő T/8001. irományszámú törvényjavaslat egyik kiemelt célja, hogy az e-ingatlan-nyilvántartási projekt határidőben elindulhasson, sikeresen működjön, és közmegelégedése teljes egészében megvalósulhasson.

Az e-ingatlan-nyilvántartási, azaz E-ING-projekttel összefüggésben, már ahogyan az elhangzott korábban, kihirdetésre került az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi törvény, amely az ingatlan-nyilvántartás elektronizálását és az ehhez szükséges jogi környezet megteremtését is magában foglalta.

A mostani törvényjavaslat egy újabb jogi lépés arra, hogy a projekt sikeresen elindulhasson, és az idei év során már elérhetővé váljon az ügyfelek, a lakosság, a vállalkozók számára is. A kormány a magyar gazdaság versenyképességének növelése érdekében a közigazgatás- és közszolgáltatás-fejlesztés operatív program, azaz a KÖFOP keretében már korábban döntött az e-ingatlan-nyilvántartás című projekt megvalósításáról, melynek célja, hogy az ingatlan-nyilvántartást elektronikus adatbázissá fejlessze, és a földügyi eljárásokat teljes mértékben elektronizálja, csökkentve ezáltal az eljárások átfutási idejét, költségszintjét és a kapcsolódó közigazgatási adminisztratív terhek mértékét.

Ehhez a gondolathoz tartozik, hogy az informatikai fejlesztéshez kapcsolódóan az Országgyűlés  ahogyan említettük  korábban elfogadta az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvényt, ami októberben lép hatályba. A KÖFOP a közigazgatás és közszolgáltatások megfelelő működése érdekében, és ezzel Magyarország versenyképességének növelése érdekében egy még inkább ügyfélközpontú, szolgáltató jellegű állami szerepvállalás kialakítását, megerősítését tűzte ki célul. Ezt a célt szolgálja az e-ingatlan-nyilvántartási projekt, melynek eredményeképpen tehát modernizálódnak, megújulnak a jelenlegi ingatlan-nyilvántartási, telekalakítási, földforgalmi, termőföldvédelmi eljárások, és minden folyamat elektronikus platformra kerül át.

A fokozatosan bevezetésre kerülő rendszer tehát már ez év őszén elérhetővé válik az állampolgárok számára. Ennek köszönhetően teljesülnek az operatív programban a bürokráciacsökkentést érintő célok, és tovább csökken a földügyi eljárások átfutási ideje, a költségszint és amit említettem, a közigazgatási adminisztratív terhek mértéke is. Az ingatlan-nyilvántartás digitalizációja hozzájárul ahhoz, hogy a hazai ingatlan-nyilvántartás korszerű és a digitalizáció terén nemzetközi viszonylatban is versenyképes legyen, valamint környezetvédelmi célokat is szolgálva a hagyományos papíralapú ügyintézést felváltsa a hatékonyabb, környezetbarátabb és gyorsabb elektronikus ügyintézés.

Nem lehet kérdés, hogy támogatandó minden olyan javaslat, amely képes igazodni napjaink megváltozott igényeihez, és egy olyan ingatlan-nyilvántartási rendszer kialakítását szolgálja, amely korszerű, alkalmazza a digitalizáció előnyeit, felhasználó-, azaz ügyfélbarát.

Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő törvényjavaslat abból a szempontból is üdvözlendő, hogy megoldást kíván nyújtani azon nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások számára is, amelyeket meglévő építmények teljes vagy részleges bontásával tudnak megvalósítani. Roppant praktikus és fontos szempont ez azokban az esetekben, ahol a bontási engedély az építési engedély keretében került kiadásra. Előbbi hatálya rövidebb, mint az utóbbié, a bontási engedély hatálya meghosszabbodik az építési engedélyek megfelelő időtartamára, így a már folyamatban lévő kiemelt projektek megvalósítása nem lehetetlenül el. Én magam is találkoztam ilyen esettel, egyébként ezért is üdvözlöm ezt a jogszabályváltozást.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat több szabályozási tárgykört érint, ugyanakkor valamennyi módosítási javaslatnak a változó technikai, jogi környezethez való alkalmazkodását biztosítja, és emellett olyan társadalmilag fontos célkitűzéseket is megvalósít, mint az e-közigazgatás kiszélesítése, hiszen eleget tesz a közigazgatás-fejlesztés azon törekvésének, hogy az egyre hatékonyabb feladat-végrehajtás érdekében alkalmazza az informatika által kínált legalkalmasabb, legkorszerűbb megoldásokat.

A jogszabályváltozás azon roppant fontos szándék mellett, hogy egyszerűsíti és ezáltal megkönnyíti a polgárok ügyintézését, ahogy említettem, csökkenti az adminisztratív terheket, az ügyintézés költségeit. Ennek a jelentőségét talán jól szemlélteti, hogy a 2000-es évek elején az Európai Bizottság célul tűzte ki, hogy megkönnyítse a vállalatokra nehezedő bürokratikus eljárásokat, és ennek érdekében javaslatot tett arra, hogy 25 százalékkal csökkentsék az adminisztratív terheket, és bizonyos számítások szerint egy ilyen mértékű csökkenés a GDP 1,5 százalékos, azaz 150 milliárd eurós növekedést eredményezne európai uniós szinten.

Az eddig elhangzottak alapján a benyújtott törvényjavaslatot a Fidesz képviselőcsoportja támogatja, és abban bízom, hogy mindenki így tesz majd. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai