Készült: 2024.05.13.02:32:16 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
15 22 2022.06.23. 11:51  1-127

KOVÁCS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Hadd kezdjem én is azzal, hogy ez a költségvetés a rezsivédelem és a honvédelem költségvetése. De szeretnék reagálni rögtön a méhlegelős Bencze János képviselőtársam mondására, ami összefüggésben van Szabó Sándor önkormányzati felszólalásával is. Az önkormányzatok nevében benne van, hogy próbálnak önkormányozni. Mátészalka környékén 44 település össze is állt, és a kötelező szolgáltatási egységeket próbálja meg összehangolni, s éppen arra, amire nem maradt ember, próbálnak nonprofit gazdasági társaságokkal megoldást keresni azoknak a kiadásoknak a finanszírozására, amelyek egyébként önkormányzati feladatok. Azt gondolom, ha az önkormányzatoknak csak és kizárólag, mindig odaadjuk azt, amit kérnek, akkor az egy kicsit sarkos dolog. Az állami feladat ellátásához szükséges kiadásokat kell biztosítani, de ezenfelül a település kormányzásához jó menedzsmenttel, jó gondolkodással, jó elemzéssel hozzá lehet járulniuk az önkormányzatoknak. Hangsúlyozom, 44 önkormányzat van a választókerületemben, mindegyik polgármesterrel kiváló viszonyban vagyok, és meg is tettük azokat a lépéseket, amelyeket meg kellett tenni.

S mivel a rezsivédelem és a honvédelem költségvetéséről beszélünk, ennek nagyon fontos része az extraprofit-különadó, amely a Honvédelmi Alapot és a Rezsivédelmi Alapot körülbelül 1500 milliárd forinttal támogatja. Szabó Szabolcs a szokásához híven csúsztat, amikor azt mondja, hogy ezeket a forrásokat tőlünk veszik el adóként. Szabolcs, az extraprofitadó azt jelenti, hogy a cégek bevételeztek valamit, sokkal többet a háború miatt, mint amit egyébként kellett volna. Valóban mitőlünk! Ezt veszi a kormány vissza, és fordítja arra, amire kell. Ne sugallja azt, hogy a magyar emberekkel fizettetik meg! Ezek a cégek már megfizettették, és vissza akarjuk venni tőlük. Legyen kedves korrektnek lenni, és ne csúsztatni, hogy az emberektől akarunk adót elvenni. Nem, Szabolcs, nem! Önök csúsztatnak, és megpróbálják ezt az egészet úgy beállítani, mintha a kormány az emberektől akarná az adót elvenni.

De nézzük meg, hogy mit is jelent a Rezsivédelmi Alap 670 milliárdja, vagy éppen a Honvédelmi Alap 842 milliárdja, amely egyébként a GDP 2 százalékos arányát is teljesíti, ami a NATO-tagságunkkal együtt járó kötelezettség. Ez a két bevétel arról szól, hogy egyrészről a magyar emberek 2023-ban is kvázi nyugodtan élhessék az életüket, és azt a fajta rezsinövekményt, amit a háború generál, ne velük fizettessék meg, hanem azokkal a cégekkel, amelyek extraprofitot szednek be. A szomszédban háború van, és azt gondolom, ilyenkor védeni kell a hazánkat, vagy legalábbis fel kell készülnünk olyan eseményekre, amik bármikor előfordulhatnak tőlünk néhány száz kilométerre vagy négy-tíz kilométerre a határunktól. Tehát fel kell készülni.

De mindezekkel a negatív tendenciákkal ez a költségvetés azt tűzte ki célul, hogy a gazdasági növekedést 4,1 százalékra viszi fel, ami 2022-ben 7,1 százalék volt, a GDP-arányos hiánycélt 3,5 százalékban határozza meg, és az inflációra is 5,2 százalékot tervez. Itt jegyzem meg, azt, amit a nyugdíjasokkal mi kötöttünk 2010-ben, teljesítjük, hiszen a mindenkori inflációnak megfelelő nyugdíjemelést tartjuk, tehát nem engedjük a nyugdíjasokat elszegényedni. Ebben is vitánk van az ellenzékkel. Ehhez is előteremti a forrást ez a költségvetés. És a 13. havi nyugdíjat, amit a kormány heti bontásban akart bevezetni, egy összegben kifizette, és 2023-ban is rendelkezésre áll ez az összeg, mindazzal, hogy a családpolitikai kiadások, a nyugdíj mellett, a 25 év alattiak személyijövedelemadó-mentességének figyelembevételével is 450 milliárddal növekszik, azaz 3225 milliárdra nő. A gyermekes családok 2023-ban, ahogy mondtam, 3225 milliárd támogatást kapnak, ez 450 milliárddal több, amint mondtam, de pontosan ellentétes az ellenzék szándékával, akik viszont segélyből akarnak szociális juttatást adni, a mi polgári kormányunk pedig a munkaalapú társadalmat finanszírozza, és ebben is a munkában való részvétel adómérséklését, vagy pedig a 25 év alattiaknak a nullaszázalékos adó mértékét tűzte ki célul. Azt gondolom, hogy biztonságban van az otthonteremtési program is.

(10.00)

Mert én emlékszem még arra az időre, 2010 előtt megígérték, hogy a jól működő konstrukciókat megtartják, és a Gyurcsány Ferenc által vezetett kormány azonnal eltörölte az emberek kedvezményes kamatozású hitelének támogatását.

A tankönyvellátás ingyenes, az étkezés ingyenes. Ez sem volt 2010 előtt, hiszen az emberekkel  a tanulókkal és a szülőkkel  fizettették meg annak idején azt a gazdaságiválság-kezelést, amit önök a választások előtt az áfa csökkentésével megszavaztak, aztán mire életbe lépett volna, megnyerték a választásokat 2006-ban, és rögtön vissza is emelték annak a duplájára.

De engedjék meg, hogy egy kicsit a szakmámról is beszéljek, a szociális ágazatról és a gyermekvédelemről. A Belügyminisztériumhoz került és nagyon sok kritikát kapott, hogy belügyminiszter úr biztosan ért ehhez is. Egy miniszternek, azt gondolom, nem kell mindenhez érteni. Jó csapatot kell felállítani, és jó döntéseket kell hozni.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Fülöp Attila személyében, aki régi terminussal szociálpolitikus, most pedig van egy új gondolata neki, ez pedig a gondoskodáspolitika, ennek a felelős államtitkáraként ellátja a kormányzati koordinációt, és ezzel kapcsolatos szakmai és szakmapolitikai egyeztetéseket is. Az ágazat feladatai közé tartozik a gyermekvédelem, a szociális, gyermekjóléti szolgáltatások, illetve a foglalkoztatási és rehabilitációs támogatások, valamint ezek jövőjének fejlesztése.

Hangsúlyos feladat a fogyatékos személyek helyzetének további javítása, valamint a megváltozott munkaképességű személyek munkaerőpiaci integrációja. A belügyminiszter a szociális ügyekért való felelősség keretében meghatározza a szociális ügyekkel kapcsolatos területek szakmai felügyeleti rendszerét. A szociális intézményi ellátások, szolgáltatások rendszereinek legfőbb szabályozója a 1993. évi III. törvény, továbbiakban a szociális törvény. Ezek mentén, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságon  SZGYF  keresztül gondoskodik az állam által fenntartott szociális, gyermekvédelmi intézmények működtetéséről, valamint hozzájárul az önkormányzati, egyházi és nem állami fenntartók által működtetett szolgáltatásokhoz.

Itt is hadd álljak meg egy pillanatra, mert az ellenzék bele van betegedve, hogy az egyházak részt vesznek oktatáspolitikai, szociálpolitikai és egyéb olyan fenntartásban, amelyek állami feladatok. Azt gondolom, hogy a magyarországi kereszténydemokrata kormányzat és Magyarország zsidó-keresztény kultúrája az elmúlt ezer évben alapot ad arra, hogy az a közösség, amely ezt a hitet és ezt a fundamentumot megtartja az országban, felelősséggel részt vegyen ezeknek a feladatoknak az ellátásában.

Továbbmenve: a Nemzeti Szociálpolitikai Intézetet nemrégiben neveztük el Slachta Margitról, egy híres szociálpolitikusról, amely ellátja a ’97. évi XXXI. törvény, a gyermekvédelmi törvény szerinti, gyermekvédelemről, gyámügyi, szociálpolitikai igazgatásokról szóló képzési, szakképzési és továbbképzési rendszer működtetését. A szakterület feladata a gyermekvédelem, ideértve a gyermekjóléti alapellátás, a gyermekvédelmi szakellátás, továbbá a gyámügyi hatóságok ellátása, valamint a javítóintézeti ellátás szabályozási hátterének alakítása, megvalósítása törvényi keretekben.

De mivel képviselőtársaimnak megígértem, hogy behozom a csúszást, mert bizottsági ülésre kell menni, csak felsorolásszerűen szeretnék még a szociálpolitikáról, gyermekvédelemről néhány gondolatot mondani. Azt gondolom, hogy a 2023. évben a szociális ügyekkel foglalkozó szakterület legfontosabb célkitűzései a szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi szolgáltatások hosszú távú kiszámíthatósága, működtetése, fejlesztése. Ennek keretében és érdekében a szolgáltatók megerősítése, a fogyatékosok, megváltozott munkaképességűek munkaerőpiaci helyzetének javítása, fejlesztése, esélyegyenlőségének biztosítása, javítása, minél nagyobb arányú nyílt munkaerőpiaci foglalkoztatásra ösztönzése. Az egyházak szociálpolitikai és gyermekvédelmi szolgáltatásainak biztosítása, fejlesztése, az autista személyeket ellátók, kis létszámú, fogyatékos személyeket ellátó intézmények kiemelt támogatása, a szociális diagnózis felvételének folyamatos támogatása család- és gyermekjóléti központok számára.

Sorolhatnék még nagyon sok mindent, ami a régi terminológiában EMMI szociálpolitikai államtitkárság, az az új terminológiában a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikai államtitkárságán keresztül valósul meg. Mindez garancia arra az említett költségvetési növekménnyel, hogy a szociális helyzetben a gondoskodásra szoruló állampolgárok  beleértve a külföldi állampolgárokat is, lásd Ukrajnából érkező menekültek  segítése minden tekintetben biztosítva van.

De engedjék meg nekem, hogy egyéni képviselői körzetemből hozzak fejlesztéspolitikai elképzeléseket, mert itt látom Apáti István kedves képviselőtársamat, aki biztosan fogja mondani az M49-es autópálya nagyon fontos beruházását, a csengeri börtön megépítését, a mátészalkai új polgármesteri hivatal lehetőségét. (Dr. Apáti István: Az biztos! Már készülök!) Én bízom benne, hogy gazdálkodási és gazdasági fejlesztéseket tudunk megvalósítani  és ebben partnerek kell hogy legyünk, egyéni képviselők vagy listás képviselők  a lakosság lokális érdekeinek megtámogatására vagy pedig segítésére.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. Mindezekkel ajánlom elfogadni a 2023. évi költségvetést. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
48 64 2023.02.28. 1:47  37-99

KOVÁCS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Abból indultunk ki, alfája és ómegája a mai vitának, hogy fenyegetése az Orvosi Kamara részéről a tagok presszionálása. Hadd idézzek fel egy 2006-os történetet! A 2006-os országgyűlési választás két fordulója között polgármester voltam, és az akkori pénzügyminiszter és a megyei közgyűlés elnöke tartott egy megbeszélést, hogy gyakorlatilag az MSZP megnyerte a választást, és mindenkit arra kérnek, ha fideszes vagy nem fideszes, az MSZP-re szavazzanak, ha ez nem így történik, akkor a fejlesztési célú forrásoktól el lehet köszönni. Ez úgy ment 2006 után, a két választás között Veres-terrornak hívták ezt a kommunikációs gyakorlatot. És hogy mennyire a nézőpont határozza meg az álláspontot, fenyegetésnek vettük mi, fideszes polgármesterek, az MSZP-sek meg nem.

Megértem önöket, DK-sokat, hogy az önök katonája, pártkatonája, aki telefont kapott  egy 98 százalékos egyetértésben, amelyen én is részt vettem a saját megyémben, és mindenki, az Orvosi Kamara képviselője is egyetértett az ügyelettel, és nem kavartunk bele más presszionálási és zsarolási pozíciót , akkor kap egy telefont esetleg valakitől, vagy begurul valamennyi dollár (Derültség és közbeszólások az ellenzéki sorokból.), és megfordul, kérem szépen. Én megértem, hogy önöknek ez nem fenyegetés, de igen, akiket én képviselek, és megkerestek orvosok, azok félnek az orvosi hivatásuk gyakorlásának felfüggesztésétől a kamarától. Ez az alfája és az ómegája, önök fenyegetőznek és hazudnak végig. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Varga Zoltán: Gyurcsány meg sehol? Mi van itt?)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
112 285 2024.04.15. 3:49  200-299

KOVÁCS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az idő elszaladása miatt és a vita vége felé engedjék meg nekem, hogy néhány, személyes élményből táplálkozó, a gyermekvédelmet érintő dologról beszéljek.

Az első az, hogy a „Biztos kezdet” gyerekházakat annak idején egy pusztadobosi településen kezdőként, országgyűlési képviselőként is nyomon követhettem, és azt gondolom, hogy egy olyan szociális és gyermekjóléti intézkedés valósul meg a „Biztos kezdet” gyerekházakkal, amely azt a fajta szocializációs gyakorlatot, amely általában intézményi szokott lenni, már a családi szocializációs időkben próbálja menedzselni. És minden statisztika azt mutatja, hogy jó irányba mennek, és van mire építkezni, jó alapot biztosít.

De azt gondolom, hogy emellett beszélnünk kell az integrált programokról, hiszen most pénteken voltam a Vaja-Rákóczitanya nevű településen, Vaja város egyik tanyarészén. Egy programnyitó rendezvényen vettünk részt, ahol hátrányos helyzetű gyerekek voltak, hogy az a 250 ember, aki hátrányos helyzetben él, hogyan tudna integrálódni egy nagyobb társadalomba. A vállalkozó boltos ott volt; a roma önkormányzat elnöke ott volt; ott voltak a gyerekek, akik megpróbáltak nagyon színvonalas kulturális műsort adni. Azt gondolom  ahogy Sztojka Attila képviselő barátom válaszolt Arató Gergely kérdésére , hogy a közösségépítés nem csak egy esemény, az egy sorozat. Mint ahogy azt gondolom, hogy ehhez a közösségépítéshez vagy a gyermekek jólétéhez hozzájárul az is, amit egy másik tapasztalatból hadd mondjak el, hogy a hátrányos helyzetű, csökkent munkaképességű emberek foglalkoztatásához is hozzá tud járulni a kormány, egészen pontosan 2023-ban 47 milliárd forinttal, hiszen ezt a rehabilitációs járadék mellett nyújtott támogatási formát annak az embernek a családja is fogja élvezni, akik dolgoznak.

Azt gondolom, hogy annak a térségnek, ahonnan én jövök, ez egy nagyon fontos helyszíne, állomása, és a családokra vonatkozó pozitív hatása is kitapintható. Tehát ezek az említett települések, Nagyecsed, Vaja, Csenger települések valóban hátrányos helyzetű kistérségek, és a választókerületben vannak, de mindent megteszünk annak érdekében, hogy ezeket a hátrányos helyzetű gyerekeket származástól függetlenül megpróbáljuk segíteni.

Ilyen a szintén saját élményből táplálkozó „Felzárkózó települések” programja, amely jelen pillanatban 178 településen valósul meg; 300 település van kitűzve. Ott tanultam meg azt is  a szakértői páholyban a volt tanárom helyet foglal , hogy az apró motorikus mozgások milyen fejlődési irányokat tudnak adni egy gyereknek.

(19.20)

Tehát az, amikor lemegyünk…  vagy egy energiapark létrehozása egyfajta életbiztonságot ad a családnak és ezáltal a gyerekeknek is, akik a „Felzárkózó települések” programban részt vesznek. De lehetne még sorolni a veszélyeztetett gyermekek védelmében hozott intézkedéseket, amelyek a jogi folyamatot, a biztonságot, a bejelentő biztonságát garantálják.

De azt gondolom, hogy a kormánypárt tudja, az ellenzéket meg nem érdeklik azok a sikerek, amelyek a gyermekvédelem tekintetében valóban a gyermekek jólétéért, hogy jobb legyen a gyerekeknek, arról szólt a kormányzati időszakban. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)