Készült: 2024.04.28.09:04:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

229. ülésnap, 176. felszólalás
Felszólaló Tóth Csaba (MSZP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:05

Felszólalások:  <<  176  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH CSABA (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A fogyatékkal élő emberek körében a vakok és gyengén látók aránya közel 15 százalék, vagyis mintegy 83 ezer látássérült ember él közöttünk. Ma, a fehér bot napján különösen aktuális kiemelnünk, hogy milyen sajátos helyzetben vannak a vakok és gyengén látók, hogyan lehetne segíteni a társadalomba való beilleszkedésüket és életük teljesebbé válását.

A látássérültek aránya az életkor előrehaladtával fokozatosan nő. A látássérült személyek ötöde veleszületetten sérült. A többség életének valamely későbbi szakaszában betegség, baleset vagy egyéb ok miatt szenvedi el látása csökkenését vagy elvesztését. A vakság és a gyengén látás kialakulása az esetek 80 százalékában megelőzhető, illetve hatásosan kezelhető. Emiatt is fontos a prevenció, a szűrés, a gyógyítás.

(16.30)

Ezzel együtt nélkülözhetetlen, hogy az állam mindent megtegyen annak érdekében, hogy a már sérült emberek is a társadalom teljes jogú tagjai lehessenek.

Az aktív korú érintettek is több tízezren vannak, a munkaképeseknek pedig csak alig egytizedét foglalkoztatják. Legtöbbjük valamilyen rokkantsághoz kapcsolódó ellátásból él.

A rokkantrendszer átalakításával tízezrek ellátását csökkentették vagy vették el. Egyre többen maradnak ellátás és munka nélkül. A megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának szigorításával is egyre nehezebb helyzetbe hozzák a foglalkoztatókat és az érintetteket is. Csökkenő rehabilitációs források mellett nem lehet javuló foglalkoztatási szintet elérni. A fogyatékossággal élőket segítő úgynevezett támogató szolgálatok működtetésére is egyre kevesebb pénz jut. De jövőre csökkentik a látássérültek részére szóló elemi rehabilitációs szolgáltatásnyújtás forrásait is.

Mindezek miatt kérdezem államtitkár úrtól: miként biztosítható a látássérült emberek társadalmi integrációja a csökkenő állami támogatás mellett? Mit tesz a kormány annak érdekében, hogy a látássérült emberek nagyobb arányban tudjanak részt venni a munka világában? Mit kínálnak azok számára, akiknek se ellátása, se munkája nincsen?

Várom válaszát. (Taps az MSZP soraiból.)

Felszólalások:  <<  176  >>    Ülésnap adatai