Készült: 2024.05.14.18:15:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2023.10.10.), 32. felszólalás
Felszólaló Dr. Juhász Hajnalka (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy egyetlen másodperc erejéig hadd reagáljak Hegedüs Andrea képviselőtársnőmre mint miskolci származású országgyűlési képviselő.

Önök járnak jogállamiság vonatkozásában minket Brüsszelbe feljelentgetni? (Hegedüs Andrea: A miskolciak egészségéről van szó.) A demokrácia legnagyobb fokmérője az, ha egy országgyűlési képviselő négyszer nyer választást. Ez a legnagyobb bizalom, amit egy képviselő kaphat a magyar választóktól. És azt gondolom, hogy a demokrácia lenézése, ha valaki azt a szót használja, hogy mellesleg valaki négyszer szerzett egyéni mandátumot. (Hegedüs Andrea: Most kellene dolgozni!) Köszönöm a lehetőséget. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

És rátérvén a napirend előtti témára. Látjuk, hogy az Európai Bizottság elhibázott szankciós politikája hektikus ármozgásokat idézett elő az energiapiacon, ami az egekbe repítette a rezsiárakat, és aláásta a befektetési bizalmat.

Az Unió versenyképessége soha nem látott szintre csökkent, miközben Európa hétszer annyit fizet a földgázért, mint az amerikaiak, és háromszor annyit az áramért, mint a kínaiak. Mindezek ellenére a Bizottság makacsul kitart gazdaságromboló politikája mellett, sőt követeli tőlünk a családokat védő intézkedések, így a rezsicsökkentés eltörlését is. A válságos következményeket pedig még tagadni képes, hiszen szeptemberben az Európai Parlament ipari, kutatási és energiaügyi szakbizottsága megvitatta az európai energiapolitika eredményeit, és az Európai Bizottság meglepő módon pozitívan minősítette a saját energiaválsága eddigi kezelését, dacára annak, hogy Európán eluralkodó gazdasági recesszió van, zuhanó ipari termeléssel kell szembenéznünk, és egyébként teljesen más képet mutat a jelenlegi helyzet. Magyarán szólva Brüsszel a felelősségvállalás helyett inkább valamiféle alternatív hazugságba ringatja magát az európai energiapolitika helyzetét illetően.

A magyar kormány mindent megtesz, hogy hazánk importfüggőségét mérsékelje: önellátási képességünk növelésével, és egy diverzifikáltabb ellátási portfolió kialakításával erősítjük hazánk energiafüggetlenségét és energiaszuverenitását. Az energiaszuverenitás növelése, az importkitettség mérséklése nemcsak szakpolitikai prioritás, hanem nemzetbiztonsági kérdés is. Az energiafüggetlenség sokrétű technológiai mix megvalósításával, a hazai alternatív energiaforrások fokozott hasznosításával és az energiahatékonyság javításával erősíthető.

Az egyértelműség érdekében szeretnénk hangsúlyozni, hogy ami a diverzifikációt illeti, az Brüsszellel ellentétben Magyarország számára nem azt jelenti, hogy egy meglévő forrást cseréljünk le a másikkal  és itt a lényeg , hanem azt, hogy minél több energiaforrást minél több helyről igyekezzünk bevonni. Az ehhez szükséges előkészítő intézkedéseket a kormány már jóval az ukrajnai háború előtt megkezdte, melynek eredményeképpen Oroszország mellett Törökország, Azerbajdzsán és Katar lehetnek majd a legfontosabb szereplők a magyar energiamixben.

A partnerországokkal való eredményes megállapodásokhoz elengedhetetlenül szükséges a kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszéd, a kommunikációs csatornák nyitva tartása, a Brüsszel generálta blokkolás helyett a konnektivitás politikájának konzekvens képviselete. Ennek köszönhető az, hogy ma már a Török Áramlat gázvezetéken Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül is kaphatjuk a földgázt. Törökország a jövőben már nemcsak tranzit-, hanem forrásországunk is lesz, hiszen egy megállapodás értelmében jövőre már török gáz is érkezik hazánkba.

Idén júliusban megkezdődhetett a földgázszállítás Azerbajdzsánból Magyarországra, és ezzel létrejött a valós fizikai gázszállítási kapcsolat a két ország között. Magyarország a jövőben a katari és a türkmén gázexport célországa is lehet, sőt a lengyelországi Gdańskban épülő új LNG-terminálban lekötött kapacitásoknak köszönhetően először érkezhet földgáz észak felől is hazánkba.

Ami a hazai energiaforrásokat illeti, azt gondolom, továbbra is ki kell tartanunk a mellett a hármas célkitűzés mellett, amelyet még 2010-ben fogalmazott meg a polgári kormány. Egyrészt a villamosenergia-ellátást döntően atom- és napenergiára kell alapoznunk, hiszen ez a két forrás az, amely leginkább biztosítja a függetlenséget. Másrészt Magyarország hálózati összeköttetését mind gáz-, mind villany-infrastruktúra tekintetében teljes mértékben ki kell építenünk, és fejlesztenünk kell. Harmadrészt pedig az olajszektorhoz hasonlóan lennie kell egy erős nemzeti vállalatunknak a villamos- és a gázszektor területén.

Hazánk energiapolitikájának eredményessége önmagáért beszél. Az a feladatunk, hogy így folytassuk tovább. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai