Készült: 2024.04.29.16:43:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2020.11.03.), 93. felszólalás
Felszólaló Csöbör Katalin (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  93  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSÖBÖR KATALIN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Az Országgyűlés 2016-ban elfogadta az állami projektértékelői jogviszonyról szóló törvényjavaslatot. A törvény célja az volt, hogy az európai uniós forrásokból a 2014-20 közötti programozási időszakra megfogalmazott társadalmi és gazdaságpolitikai célok megvalósítása a lehető leghatékonyabb módon történjen, és a cél szerinti hasznosulás alapján kerüljön kiértékelésre. Eddig a ’14-20-as időszakban uniós forrásokból megvalósuló, alapvetően sztenderd kiválasztási eljárásrenddel érintett felhívásokra benyújtott támogatási kérelmek tartalmi értékelését állami projektértékelők végezték. Az ő munkájuk volt a mikro-, kis- és középvállalkozások, valamint a helyi és területi önkormányzatok számára nyitva álló pályázatok értékelése. A múlt héten csütörtökön Ágostházy Szabolcs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára sajtótájékoztatót tartott, és itt a nyilvánosság előtt be is jelentette, hogy a 2021-től kezdődő pénzügyi ciklusban minden korábbinál nagyobb, összesen 51,3 milliárd eurónyi forrással számolhatunk. Ebből a Next Generation nevű új eszközből 16,7 milliárd euró jut Magyarországnak. Az ehhez tartozó nemzeti terveket várhatóan az Európai Bizottság döntése alapján társadalmi egyeztetést követően kell majd benyújtani. A Next Generation alap koordinációjára új szervezeti egység jön létre, ugyanakkor az operatív programokat kezelő, már hatékonynak bizonyult szervezetrendszerben nem lesz érdemi változás.

A hétéves költségvetéshez kapcsolódó pályázati rendszerekben további egyszerűsítést terveznek, hogy megkönnyítsék a forrásokhoz való hozzáférést. A 2021-27-es fejlesztési ciklusban az operatív programok száma nem fog változni. A tervezett keretszámok alapján a legnépszerűbb, a gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programra a források 30 százalékát allokálnák. A zöldátállást a korábbinál nagyobb mértékben fogják segíteni. Az ezt célzó operatív program 19 százalékkal részesedik a forrásokból. A versenyképes Magyarország operatív programra, a területi önkormányzatokkal való együttműködésre építve a korábbiaknál jóval jelentősebb, 20 százalékot terveznek. A közlekedést fejlesztő mobilitás operatív program aránya szintén 20 százalék. A humánfejlesztési operatív programra 7 százalék jut, míg a digitális megújulás programnál ezt a mértéket 4 százalékra terveztük.

Mindezeket szem előtt tartva az általunk benyújtott módosítás fő célja: az állami projektértékelői kapacitás a 2021-27-es programozási időszakban is rendelkezésre álljon. A javaslat szerint az eddigi, határozott időre, a programozási időszak végéig szóló állami projektértékelői jogviszonyt felváltja a határozatlan idejű állami projektértékelői jogviszony.

A tervezett változtatások az európai uniós források hatékonyabb felhasználását, az értékelések színvonalának megőrzését, továbbá az állami projektértékelői rendszer alkalmazhatóságának feltételeit szolgálják. Azáltal, hogy rendelkezésre áll az értékelői kapacitás, lehetővé válik a 2021-27-es programozási időszak gyors indítása, a tömegpályázatok értékelése és a források mihamarabbi kihelyezése a gazdaságban. Egyéni országgyűlési képviselőként hadd emeljem ki a jelentőségét az én választókerületemben lévő települések szemszögéből is; így Miskolcon, Alsózsolcán, Felsőzsolcán, Szirmabesenyőn, Arnóton és Sajókeresztúron is hatékonyabban tudják majd érvényesíteni és elérni a pályázatokat.

A szakértői kör bővítése elősegíti, hogy az állami projektértékelések még magasabb színvonalon valósulhassanak meg. Az értékelők jelentkezését egy ötfős testület bírálja el, ahol vizsgálják az elvárt szakmai követelményeknek való megfelelést, szakirányú felsőfokú végzettség és legalább hároméves szakmai gyakorlat szükséges. Az állami projektértékeléssel kapcsolatos feladatok minél hatékonyabb megvalósítása érdekében szükség van arra, hogy az európai uniós források felhasználásáért felelős miniszter minél nagyobb mozgástérrel rendelkezzen az állami projektértékelő jogviszony keretei között a munkáltatói feladatok delegálásában. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  93  Következő    Ülésnap adatai