Készült: 2024.04.29.12:15:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2020.11.03.), 91. felszólalás
Felszólaló Dr. Ágostházy Szabolcs Imre
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 7:22


Felszólalások:  Előző  91  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁGOSTHÁZY SZABOLCS IMRE innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nagy öröm számomra is, hogy államtitkárként itt lehetek, úgy is, mint az Országgyűlés volt munkatársa. A napirenden szereplő törvényjavaslat kapcsán a kormány számára kiemelten fontos, hogy a Magyarország számára rendelkezésre álló uniós fejlesztési forrásokat mindenkor szabályosan, az elérhető legnagyobb hatékonyság szerint és a legnagyobb hozzáadott értékkel a magyar családok és gazdaság számára tudjuk felhasználni. A 2014-20-as programozási időszakban összesen 618 pályázati felhívást jelentettünk meg, amelyek során több mint 10 500 milliárd forint értékben hirdettünk meg forrásokat. Az európai uniós fejlesztési források lehívásának tekintetében is jól állunk ebben a ciklusban. Az Európai Bizottság eddig a keretünk 54 százalékát már átutalta, s ha ezt összehasonlítjuk az előző finanszírozási ciklus azonos periódusával, amikor ez a mutató még 44 százalék volt, akkor már ebből is láthatjuk, hogy sikerült az intézményrendszert a korábbiaknál gyorsabb munkára bírni, és ezzel hatékonyabb, gyorsabb kifizetéseket biztosítani mind a magyar vállalkozások, mind a magyar családok számára.

Az előttünk lévő törvényjavaslat számos pontjában technikainak látszik, ugyanakkor ennek a gyakorlati jelentősége ennél számottevően nagyobb. Lényegében ez az egyik olyan szabályozási elem, amely biztosítja a meghozott döntések objektivitását, a lehető leggyorsabb döntéshozatalt. Egy olyan rendszer további működtetéséről fog szavazni az Országgyűlés, amellyel kapcsolatban sem az Európai Bizottság részéről, sem a hazai közvélemény részéről lényegében érdemi kritika a korábbiakban sem élt. A bevezetése környékén tapasztalható átmeneti lassúságokat pedig a kormány nagyon rövid időn belül képes volt megoldani.

Tisztelt Ház! Az európai uniós források felhasználására irányuló, a helyi és területi önkormányzatok, valamint a mikro-, kis- és középvállalkozások által benyújtott támogatási kérelmek tartalmi bírálatát az állami projektértékelők végzik. Ez a rendszer biztosítja az egyes projektek objektív, átlátható, s ami talán a legfontosabb, a piaci szereplőktől teljes mértékben független értékelésének a feltételeit. Állami projektértékelő az a személy lehet, aki a most módosítandó törvényben meghatározott feltételeknek megfelel, és állami szervnél fennálló alapjogviszonnyal rendelkezik. Ez a piacoktól való függetlenség feltétele. Az állami projektértékelők minden esetben többéves szakmai tapasztalattal rendelkeznek, és értelemszerűen a szakmai képzettségüknek megfelelő területen benyújtott projektek értékelésében vesznek részt.

Az önök előtt lévő törvénymódosítás kiemelt célja, hogy miután a jelenleg hatályos jogszabály a mostani finanszírozási ciklusra teszi lehetővé az állami projektértékelők alkalmazását, ezt kiterjesztjük a 2021-27-es hétéves költségvetés teljes időtartamára. Az eddig határozott idejű állami projektértékelői jogviszonyt, miután ez a felé támasztott elvárásokat az eddigiekben jól teljesítette, határozatlan idejű állami projektértékelői jogviszonnyá fogjuk átalakítani. Ennek legfontosabb hozadéka, hogy a két finanszírozási ciklus között biztosítja a zökkenőmentes átállást. Reményeink szerint és a jelenlegi jól tervezett intézkedéseink szerint a magyar vállalkozói szektor és a magyar családok nem fogják megérezni a két uniós finanszírozási ciklus közötti átállást. Az értékelés szakmaiságára garancia a közigazgatásban dolgozó több ezer elhivatott állami alkalmazott.

Az időközben bekövetkezett, a törvény eredeti elfogadása óta bekövetkezett egyéb törvényi változások viszont szükségessé teszik a jogszabály felülvizsgálatát és aktualizálását. Ennek körében szükséges az állami projektértékelők alkalmazási feltételeinek az újraszabályozása, hogy a nagy létszámú minőségi értékelői kapacitás továbbra is az ország rendelkezésére állhasson. Az időközben bekövetkezett egyes jogviszonyok közötti módosítások eredményeként előállt például az a helyzet, hogy az alapítványi fenntartásba kerülő egyetemeken dolgozó, magasan képzett szakértők alkalmazásához szükséges, hogy az alapítványi fenntartásban lévő egyetemek foglalkoztatottjaira is kiterjesszük az állami projektértékelői alkalmazás lehetőségét. A szakképzési centrumokban dolgozó korábbi közalkalmazottak szintén munkavállalókká váltak, s számukra erre az új minőségükre tekintettel is meg kell adni a hatékony projektértékelés érdekében az alkalmazás lehetőségét, illetve az állami szervek alkalmazásában lévő munkavállalókra is kiterjesztjük ennek lehetőségét a jövőben.

Tisztelt Ház! A módosítás az állami projektértékelői jogviszony létesítésének és megszüntetésének szabályait is részletesebbé teszi. Bevezetjük annak a lehetőségét, hogy már felmondással is megszüntethető legyen az állami projektértékelői jogviszony.

A módosítás emellett biztosítja, illetve kiterjeszti az elektronikus ügyintézés szélesebb alkalmazhatóságát. Ezzel várakozásaink szerint a jelenleg 7 és 17 nap közötti időintervallumot igénybe vevő állami projektértékelés időtartamát tovább fogjuk tudni csökkenteni. Akinek van tapasztalata a kohéziós politika forrásfelhasználásaival kapcsolatban, az láthatja, hogy az ilyen rövid időtávok kiemelten rövidnek számítanak. Mi ezt szeretnénk a továbbiakban még jobban felgyorsítani.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány prioritásként tekint arra, hogy az uniós források a lehető legnagyobb hozzáadott értékkel szolgálják a magyar települések, vállalkozások és ezen keresztül a magyar családok életminőségének a javulását.

(13.10)

Ennek elengedhetetlen feltétele az átlátható és független értékelési rendszer fenntartása, de legalább ennyire fontos az is, hogy az uniós pályázatokra benyújtott kérelmek elbírálási folyamata gördülékeny legyen a kedvezményezettek szempontjából. Az előterjesztés éppen ezért a gyakorlati tapasztalatok alapján a következő programozási időszak igényeinek megfelelően tesz javaslatot az állami projektértékelői rendszer módosítására.

Kérem ezért a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot támogassák. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  91  Következő    Ülésnap adatai