Készült: 2024.04.29.11:16:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2020.11.03.), 72. felszólalás
Felszólaló Schanda Tamás János
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 9:57


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy néhány mondatot én is mondjak, de mindezek előtt szeretném megköszönni, és ezért is nem csatlakoztam be a vitának az elég tágra kialakított folyásába, hogy alapvetően támogató jellegű hozzászólások voltak a most az Országgyűlés előtt fekvő törvény kapcsán. Ha jól értem, akkor a frakciók többségének támogatására számíthatunk, amikor a döntéshozatal megtörténik, ami egy fontos dolog, mert itt valóban egy olyan javaslatról van szó, amely valós segítséget és valós támogatást tud biztosítani ezen a területen a magyar családok, a magyar emberek számára. Engedjék meg, hogy annak érdekében, hogy még nagyobb legyen ez a támogatás, megpróbáljam eloszlatni azokat a furcsa megjegyzéseket, amelyek a vitában előkerültek. Szeretném arra külön felhívni a figyelmet, hogy ez a módosítás nem vonatkozik a nagyberuházásokra. Tehát itt bennünket bármilyen hátsó szándékkal vádolni, az ennek a súlyos félreértését és a jogszabálytervezet nem ismeretét jelenti. Itt arról van szó, hogy ez a változtatás az otthonteremtéshez járul hozzá, és az otthonteremtést próbálja meg egyszerűbbé, kevésbé bürokratikusabbá tenni, csak a díjmentes csatlakozásban részesülőket érinti, tehát ezekre a fogyasztókra vonatkozik.

Engedjék meg, hogy nagyon röviden azokra a felvetésekre is reagáljak, amelyek nem a konkrét normaszöveget érintik, hanem egy tágabb politikai kontextusként jelentek meg a vitában. Egyrészt azért, azt gondolom, fontos leszögezni azt, hiszen erről is vita volt, hogy ma Magyarországon a legolcsóbb a földgáz a lakossági fogyasztók számára az Európai Unióban, és míg 2002 és 2010 között tizenötször emelték a rezsit, háromszor emelték a gáz és kétszer az áram árát  vagy háromszorosára  (sic!), 2010 óta támogatásként is a magyar fogyasztóknak, a magyar családoknak a rendelkezésére áll az, hogy a rezsicsökkentés keretében jóval kevesebbet kell rezsire befizetniük, így ezzel is segítve az ő mindennapjaikat.

Másrészt engedjék meg, hogy én is kihangosítsam azt a mondatot, amit Nacsa képviselő úr már elmondott, hogy 2010 óta jelentősen csökkent azoknak az aránya, akik nem tudják időben befizetni a rezsiköltségeket. Ez bizonyítja leginkább azt, hogy egyébként a rezsicsökkentés politikája egy sikeres politika, másrészt pedig, hogy valóban kevesebb ember van ma Magyarországon olyan helyzetben, hogy problémát okozzon számára az alacsonyabb rezsiköltségek befizetése.

Engedjék meg, hogy reagáljak Keresztes frakcióvezető úr néhány felvetésére is, aki szakmai irányba, de azért jelentősen tágította a vita kereteit. Egyrészt, engedje meg, hogy megnyugtassam, hozzám bármikor fordulhat bármilyen, a tárcánkat érintő kérdésben, ezért dolgozom parlamenti és stratégiai államtitkárként. Tehát ha kérdése van, akkor keressen engem bizalommal.

Itt komoly szakmai kérdések merültek fel, amelyek jelentős részével egyébként egyetértünk, mert valóban azt gondoljuk, hogy biztonságosnak kell lennie akár a vízellátásnak, az ivóvíz-szolgáltatásnak, akár egyébként más közműszolgáltatásnak, és ez így is van. Ma nem tud olyat mondani, ahol az állam ne állna helyt, ha egyébként a szolgáltatást nyújtó nem képes biztosítani a szolgáltatást, ami, azt gondolom, biztosítja azt, hogy ma Magyarországon mindenki hozzáférhet például a tiszta ivóvízhez.

Abban is egyetértünk, hogy nemzeti tulajdonban kell tartani ezeket a cégeket, és köszönjük azokat a dicsérő mondatokat, amelyekben dicsérte a kormány politikáját a víziközmű-szolgáltatási rendszernek a javítása területén, hogy hogyan alakult át a szolgáltatást nyújtó cégeknek a helyzete például. Köszönöm, hogy ebben legalább egyetértünk, és abban, hogy fontos, hogy a mindenkori kormány biztosítsa, hogy ezek a vállalkozások, ezek a szolgáltatók valóban nemzeti kézben tudjanak működni.

Engedje meg, hogy azt is elmondjam, hogy folyamatosan foglalkozunk a vízi közművek helyzetével, folyamatosan foglalkozunk azzal, hogy hogyan lehet segíteni ezeknek a szolgáltatóknak a működését. Az ezzel kapcsolatos stratégiai dokumentum elkészült, és ennek a stratégiai dokumentumnak az elkészítésébe pont azok a társadalmi szervezetek is bevonásra kerültek, akikre ön utalt, és bevonásra kerültek azok a vélemények, amelyek az önkormányzatok részéről érkeztek. Egy nagyon komoly és nagyon részletes stratégia készült el, amelynek a kormányzati megtárgyalása egyébként ebben az időszakban várható. Ebből fakadnak majd intézkedések, ez egészen biztos; részben olyanok, amelyeket a kormány saját hatáskörben meg tud valósítani, és részben olyanok, amelyeknek a parlamenti vitájára sor kell hogy kerüljön. Azt gondolom, amikor eljutunk odáig, hogy valamiről van értelme vitatkozni, akkor erre mindenképpen mód és lehetőség lesz.

Egyébként pedig azt gondolom, egyetértünk például abban a kérdésben is, hogy a víziközmű-adó egy igazságtalan rendszerben működik jelenleg, és ebben változtatásra van szükség. Biztos vagyok abban, hogy a közeljövőben ennek a tárgyalására is sor tud kerülni, és ennek a módosítása is meg tud valósulni, hiszen egy igazságosabb és egyértelműbb szabályozás az egész ágazatnak a munkáját segíteni tudja.

A vezetékrekonstrukciók kapcsán is, azt gondolom, elvi vita nincsen közöttünk, itt valóban egy elavult közműhálózatról van szó, sok-sok évtizede nem történt annyi beruházás, mint amennyi szükséges. Ezt a miniszterelnök úr is megerősítette néhány hónappal ezelőtt is, talán az ön kérdésére is.

Itt azt is látni kell, hogy azért itt ez valóban ezermilliárdos nagyságrendű beruházást igényel. Most zajlik egyébként az Unió következő költségvetéséről szóló vita, részben a helyreállítási alap kapcsán, részben pedig a hagyományos költségvetés kapcsán; biztos, hogy ott is, ezeken a területeken a forrásokat fel kell tudni használni majd a következő években. Mi azt gondoljuk, hogy ezek komoly fejlesztések, és őszintén bízunk abban, hogy az Európai Unió nem lesz a gátja annak, hogy ezeket a forrásokat erre a fontos területre fordítsuk.

Én arra kérem önt is, hogy segítsen bennünket ebben a vitában. Nem mindig érezzük azt, hogy az Európai Bizottság egyetért azzal, hogy ez egy fontos feladat, és nem mindig érezzük azt, hogy ők szeretnék, hogy erre a területre is jelentős forrásokat tudjunk fordítani. Tehát ha ön szerint ez egy fontos ügy, akkor támogasson bennünket, és a nemzeti érdek képviselete miatt ne a Bizottság, hanem a kormány oldalára álljon a forráselosztási viták kapcsán is.

(12.10)

Tehát összefoglalva frakcióvezető úr hozzászólását: én azt gondolom, hogy sok mindent hallottunk, ezeknek egy részében vitákat kell még folytatnunk, hogy pontosan hogyan néznek ki. És számtalan kérdésben egyébként egyetértünk, éppen ezért az a kérésem, hogy ahol egyetértünk, ott támogassák a kormány intézkedéseit.

Említette a vita teljes tágítása keretén belül a Paks II.- és a Budapest-Belgrád-beruházást, itt pedig még mindig bízunk abban, hogy valódi zöldpolitikusként ezt a két nagyon fontos, környezetvédelmi szempontból is kiemelkedő beruházást, vasúti fejlesztést és karbonmentes energiatermelést támogatni tudják majd, újragondolva a saját álláspontjukat.

Azt remélem, hogy a lényegi kérdésekre válaszolni tudtam. Engedjék meg, hogy zárásként még egyszer megköszönjem azt, hogy a törvényjavaslat benyújtott változatát támogatják, mert még ha voltak is viták az elmúlt egy-másfél órában, mégis, amiről vitatkoztunk, abban azért az egyetértés tapintható volt. Megköszönöm támogatásukat. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai