Készült: 2024.04.29.14:22:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2020.11.03.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Szakács László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:15


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZAKÁCS LÁSZLÓ, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagyobbrészt csatlakozva az előttem szólókhoz, én is azt tudom mondani erről a javaslatról, ha ezt össze kellene foglalni, hogy alapvetően egy jó kezdet, egy lépés, nem feltétlenül a megfelelő irányba, valamit megpróbálnak könnyíteni, de nem azt látja az ember, hogy pontosan megtalálták volna a problémák fókuszát. Idézek önöknek ennek a törvényjavaslatnak az indoklásából. Azt mondják, hogy a módosítás jól illeszkedik a kormány bürokráciacsökkentési erőfeszítéseihez  ez itt biztosan így van , az otthonteremtési programjához és a magyar fogyasztókat középpontba állító politikájához, ezzel is garantálva, hogy senki ne maradjon villany, víz és gáz nélkül. Na most, az adminisztratív akadályok elhárításától azért még nem várható, hogy senki ne maradjon víz, gáz és áram nélkül. Nem tartalmaz arra vonatkozó garanciákat ez az új módosítás, illetve ez a javaslat nem tartalmaz arra garanciát, hogy a megfelelő, a létfenntartáshoz szükséges egy köbméter havi vizet, ivóvizet, 30 kilowattóra áramot lehessen biztosítani, vagy éppen 15 köbméter gázt lehessen biztosítani a létfenntartáshoz akár alanyi jogon, akár jelképes összegért, azért, hogy a családok ne maradhassanak ellátás nélkül.

Mi ezt vártuk volna, ezeket is vártuk volna ezektől a javaslatoktól, hiszen szociálisan érzékeny emberekként, a rászorulókért érzett szolidaritásunk mellett úgy gondoljuk, a mostani különleges helyzetben a járvány elleni védekezés tekintetében különösen fontosnak tartjuk azt, hogy a családok az otthonukban biztonságban lehessenek, hiszen nem tudjuk, önök mikor fognak szigorításokat bevezetni, nem tudjuk, hogy mikor lesznek indokoltak a szigorítások, amikor újra otthon kell maradni, amikor újra megnő a családok otthoni rezsifogyasztása.

Azt viszont már most látjuk, hogy az első hullámban nagyon sokan elveszítették a munkájukat, megnőttek a költségeik, azokat pedig nem tudták kifizetni. Azt már most látjuk, hogy nagyon sokan tartoznak a rezsivel, nagyon sokan nem tudták kifizetni a rezsijüket. (Nacsa Lőrinc felé fordulva:) Hiába ingatja a fejét képviselőtársam, az erre vonatkozó felméréseket akkor olvassa el!. Nagyon sokan nem tudták kifizetni a rezsijüket, és nem azért nem tudták kifizetni, mert azok…  arra is kitérhetünk egyébként, hogy mitől minek mennyi az ára, hanem azért nem tudták kifizetni, mert megnőtt a rezsijük, mert otthon kellett maradniuk, otthon kellett dolgozniuk, meg azért, mert elveszítették a munkájukat, és otthon kellett maradniuk, ezért veszítették el a munkájukat.

Ezt szeretnénk feloldani azzal a javaslattal, hogy alanyi jogon, főleg most, amikor pandémiás helyzet van, jusson az alapellátásban szociálisan érzékenyen, úgymond egy szociális sávban, alanyi jogon vagy éppen jelképes összegért egy köbméter víz, 30 kilowattóra áram, és 15 köbméter gáz minden egyes családnak. Azt gondolom, ez nem egy borzalmasan nagy kérés. Ha ehhez éppen az kell, amiről Keresztes képviselőtársam beszélt, hogy önök mondjanak le a közműadó egy részéről, vagy azt forgassák vissza ebbe, akkor kelljen hozzá ez, és akkor ezt finanszírozzák meg abból a családok biztonsága érdekében. Azt gondolom, hogy ez a javaslat egy jó javaslat. Mi, az MSZP- és a Párbeszéd-frakció benyújtotta erre a javaslatát. Ha ezt a kettőt tudják ötvözni, akkor, én azt gondolom, hogy úgy a családok is jobban járnak, mint ahogyan ennek a javaslatnak a támogatása is könnyebbé és szélesebb körűvé válik.

Ugyancsak nem feltétlenül az adminisztratív terhek csökkentésétől fognak majd azok a családok hozzájutni ezekhez a közszolgáltatásokhoz, akiket kikapcsoltak, akiket már most kikapcsoltak. Nekik ez nemcsak adminisztratív terhet jelent egyébként, hanem anyagi terhet is jelent egyébként, úgy a kártyás órák felszerelése, mint ahogyan a visszakapcsolás jelentős, nemcsak bürokratikus, hanem anyagi terhet is jelent. Azt gondolom, természetesen ezen is lehetne változtatni.

Ha odaérünk, hogy mit miért, mennyiért kapnak a családok, akkor azért mindig az energiahordozók áránál ezt nagyon hosszú ideje mondjuk, és ez egy tendencia, a gázt nem annyiért veszik, mint amennyiért a magyaroknak adják. A magyarok egy köbméter gázért fizetnek 101 forintot. Az elmúlt fél évben a gáztőzsdén ez nem nagyon volt 30 forintnál több, de volt, amikor 19 forint volt egy köbméter gáz a gáztőzsdén. Én azt természetesen értem, hogy nem lehet lekövetni minden egyes napon a gáztőzsdei árát a fogyasztói áraknak, ezt természetesen értem. De ez egy két és fél éve tartó tendencia, amikor nem volt egy hordó olaj ára 50-52 dollárnál több, és nem volt egy köbméter gáz ára több 50 forintnál az elmúlt 2-2,5 évben, de a magyarok akkor is 101 forintért kapják.

Tehát igen, itt lehet olcsóbban adni ezt az energiahordozót. Ha a gáz olcsóbb, akkor természetesen olcsóbb lehet a távfűtés, ha a gáz olcsóbb, akkor olcsóbb lehet a gázturbinával előállított villamos áram, akkor azokat lehet olcsóbban adni a magyaroknak. Azt gondolom, hogy akkor a közbeiktatott cégek  amely régen a MET volt  kicsit kevesebbet fognak keresni, meg egy-két oligarcha majd kevesebbet fog keresni, de a családok meg majd ki tudják fizetni a rezsijüket.

Azt gondolom, hogy akkor, amikor sokan elvesztették a munkájukat, most is tudjuk, hogy van 150-190 ezer ember, aki semmifajta ellátásban nem részesül, tudjuk, hogy lejárt már a 3 hónap álláskeresési támogatás, sajnos a munkaerőpiac annyira nem erősödött meg, hogy rögtön munkát tudtak találni, ezért a családok lakhatási, anyagi biztonsága érdekében többet is lehetett volna tenni egy ilyen törvényjavaslattal, mint az adminisztratív vagy éppen bürokratikus terhek csökkentését. Ez egy jó lépés  túl kicsi. Mi azt gondoljuk, hogy ennél jobban kell tudni reagálni a mai magyar viszonyokra, amikor igenis gondot jelent a családoknak a rezsi kifizetése, főleg úgy, ha esetlegesen jönnek a szigorítások, ami lehet indokolt, félreértés ne essék, lehet indokolt. Látjuk, hogy a pandémiás helyzetben ma naponta vannak olyan adatok, amelyek időnként az egész tavaszt jellemezték. Lehetnek indokoltak ezek a lépések, csak akkor a családoknak újra haza kell menni, újra otthon kell lenni. Akkor viszont az egészen biztosan nem megy anélkül, hogy nincsen megfelelő ivóvíz, tél van, megfelelő mennyiségű fűtés nem áll rendelkezésre, és nyilvánvalóan elektromos áramot is kell nekik használni, méghozzá többet, ha többet vannak otthon.

Ezért én azt gondolom, lehetett volna többet is tenni ebben a javaslatban. Ha ehhez az kell, hogy a közműadónak egy részéről mondjon le a kormány, ennek örülni fognak egyébként a cégek is, tisztelt képviselőtársaim. A közműadó kivetésével százmilliárdos adósságba verték azokat a cégeket, amelyeknek ezt ki kell fizetni. Természetesen nem csak a közműszolgáltatókról beszélünk. Beszéljünk itt az internetszolgáltatókról, a telekommunikációs szolgáltatókról, de általában ott, ahol az önök rezsicsökkentése miatt szabott áron lehet adni a szolgáltatásokat, rájuk ugyanazok a szabályok irányadóak, ki kell fizetni a közműadót, és igen, ahogyan ezt képviselőtársam is már helyesen elmondta, az utolsókat rúgják a víziközmű-szolgáltatók, az utolsókat rúgják a távhőszolgáltatók azért, mert iszonyatosan meg vannak adóztatva.

(11.30)

Én azt gondolom, hogy ha erről lemondanak és a családoknak segítenek inkább, az több jóhoz fog vezetni. Ez egy jó kezdeti lépés, hogy legalább a bürokrácia csökken; csökkenjenek a lakosság terhei is, nem utolsósorban a félelmei is. Köszönöm, hogy meghallgatták a véleményemet. (Szórványos taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai