Készült: 2024.04.29.16:51:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2020.11.03.), 123. felszólalás
Felszólaló Ovádi Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:52


Felszólalások:  Előző  123  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

OVÁDI PÉTER, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Ház! Mindannyiunk számára ismeretes, hogy a koronavírus-járvány példátlan kihívás elé állította hazánkat a közelmúltban, és a járvány második hullámának elérkeztével újabb próbatételek előtt állunk. A kormány az elmúlt hónapokban is rendkívüli intézkedéseket tett az emberek élete, a gazdaság, a munkahelyek és a családok védelme érdekében. Igaz, hogy ez a válság egy stabilabb gazdaságban ért minket, mint 2008-ban, köszönhetően az elmúlt évek gazdaságpolitikájának és az időben meghozott gazdaságvédelmi lépéseknek. Ha Veszprém megyében nézzük ezeket a gazdaságvédelmi lépéseket, akkor azt látjuk, hogy a csökkentett munkaidős támogatást 600 cég 11 811 fő munkavállalóra igényelte 1 milliárd 765 millió forint támogatási összeggel. Vagy megemlíthetjük a munkahelyteremtő bértámogatást, amelyet 400 cég 1775 fő munkavállaló esetében igényelt 2 milliárd 71 millió forint támogatási összeggel.

A kialakult gazdasági helyzet még jobban rávilágított minket arra, hogy a munkaerőpiaci szereplők számára elengedhetetlen a jogszerű foglalkoztatást biztosító munkahelyek megtartása, támogatása, illetve az ilyen munkahelyek minél szélesebb körű létrehozása.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat célja a munkáltatók, a munkavállalók, valamint az álláskeresők intenzívebb támogatása, a munkaerőpiac igényeire való gyorsabb reagálás az új törvényi szintű szabályozási környezet megteremtésével. A törvényjavaslat támogatja az új munkahelyek teremtését, valamint elősegíti az álláskeresők munkaviszony-létesítését és a munkaviszonyban történő képzését.

A kormány az elmúlt közel egy évtizedben is jelentős hangsúlyt fektetett a foglalkoztatási támogatások nyújtására. A teljesség igénye nélkül, ha csak a négy, nagyobb létszámmal rendelkező támogatási formák  a foglalkoztatást elősegítő képzés támogatása, a bértámogatás, álláskeresők vállalkozóvá válását elősegítő támogatás és a bérköltség-támogatás  számadatait vesszük górcső alá, egyértelműen látszik, hogy amíg 2010-ben a munkaerőpiaci támogatások negyedévente 52-65 ezer ember érintettek, 2019-ben 70-105 ezer embert, míg 2020 első és harmadik negyedévében 60-104 ezer embert, vagyis 2019-ben és 2020-ban közel ugyanannyian vették igénybe ezeket a támogatásokat.

Ezen számokból egyértelműen megállapítható, hogy a kormány által meghozott intézkedéseknek köszönhetően a foglalkoztatási támogatások jelenleg is széles réteget érintenek, hiszen a járvány második hulláma idején a gazdaságpolitika legfőbb feladata a magyar gazdaság működőképességének megőrzése, a munkahelyek megvédése és a vállalkozások támogatása, erős nemzeti vállalkozások nélkül ugyanis nincs erős nemzetgazdaság. A törvényjavaslatnak köszönhetően pedig a támogatások nyújtásának rendszere átalakul, háromszintűvé válik, és eredményeképpen lehetővé válik, hogy egy gyors, egyszerűsített és kisebb adminisztrációval járó támogatásnyújtási, döntéshozatali procedúra jöjjön létre.

A törvényjavaslat egyúttal a munkavállalók védelme érdekében új alapokra helyezi a foglalkoztatás felügyeletére vonatkozó szabályokat. A javaslat alapján a munkaügyi hatóság  új néven foglalkoztatásfelügyeleti hatóság  a be nem jelentett foglalkoztatás esetén a munkavállaló legalább egy hónapra történő bejelentésére kötelezheti a munkáltatót. Ez az intézkedés különösen előnyös a munkából élők számára, hiszen rendezi a jogviszonyukat, így jogosulttá válnak a társadalombiztosítási ellátásokra, illetve gyarapodik a nyugdíjhoz elengedhetetlen szolgálati idejük hossza is.

A munkaügyi ellenőrzés szabályozásának megújításával, rugalmasabbá tételével korszerűbbé válhat a munkaügyi ellenőrzés feltételrendszere, ami mérföldkövet jelenthet a munkaügyi hatóság hatékonyságának növelésében.

(14.40)

Tisztelt Képviselőtársak! Az előttünk fekvő törvényjavaslatnak köszönhetően egy dinamikusabb és egyszerűbb támogatási rendszer jöhet létre a foglalkoztatási területen, mindamellett pedig korszerűbb és hatékonyabb ellenőrzési rendszer kerül kialakításra általa. Az új foglalkoztatási felügyeleti szabályozás rugalmas, gyors eljárás elősegítése mellett a gazdaság kifehérítését célozza meg a be nem jelentett munka hatékony visszaszorításával.

A kormány és a Fidesz-frakció mindig is elkötelezett volt a vállalkozások támogatása, a munkahelyek védelme, új munkahelyek teremtése és a jogszerű foglalkoztatás elősegítése mellett, különösen igaz ez az elmúlt időszakra. Az ezen intézkedések melletti elköteleződés egyértelmű bizonyítékai nem csupán az elmúlt években bevezetett intézkedések, például a gazdaságvédelmi akcióterv keretében a bérköltség támogatása, a bértámogatás, a rugalmasabb munkaszervezés, az adókönnyítések, hanem az is, hogy az elvégzett munkának köszönhetően a segélyalapú társadalmat felváltotta a munkaalapú társadalom.

Mindezekre tekintettel a törvényjavaslat a Fidesz-frakció támogatását élvezi. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  123  Következő    Ülésnap adatai