Készült: 2024.04.29.13:01:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2020.11.03.), 1. felszólalás
Felszólaló Jakab István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Az ülésnap megnyitása
Videó/Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés őszi ülésszakának 12. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Földi László és Varga László jegyző urak lesznek segítségemre. Köszöntök mindenkit, aki figyelemmel kíséri a munkánkat.Tisztelt Országgyűlés! Széchenyi István 1825-ben ezen a napon, vagyis november 3-án ajánlotta fel egyévi jövedelmét a Magyar Tudós Társaság megalapítására, melynek nevét 1840-ben változtatták meg Magyar Tudományos Akadémiára. Az Országgyűlés a felajánlás napját a 2003. évi XCIII. törvénnyel tette a magyar tudomány ünnepévé.

Az ünnep alkalmából a hazai tudományos intézmények a Tudományos Akadémia vezetésével immár 17 éve rendeznek az egész hónap folyamán programokat, melyek a tudományos ismeretterjesztést és a tudomány népszerűsítését szolgálják.

A 2020-as ünnep mottója: a „jövőformáló tudomány”. Az idei rendezvénysorozat céljai közül kettőt szeretnék kiemelni. Az egyik a figyelemfelhívás annak fontosságára, hogy a társadalom alkalmazkodni tudjon a tudomány gyors és folyamatos fejlődéséhez. A másik pedig az anyanyelvre épülő, versenyképes tudás hirdetése, mely a nemzeti összetartozásunk egyik sarkköve. Ez a két cél a XXI. század egyik legnagyobb kihívására mutat rá.

Tisztelt Ház! A tudományos-technikai forradalmak mély nyomot hagynak a társadalom működésén és felépítésén. Az utóbbi évtizedben például az okoseszközök vagy az internet egyaránt radikális változásokat hoztak mindennapi életünkbe, az egymással való kapcsolattartásunk mikéntjébe. Az ilyen és ehhez hasonló változásokat pedig be kellett illesztenünk abba az értelmezési keretbe, aminek segítségével meghatározzuk helyünket a világban.

A jövő technológiai forradalmait csak akkor tudjuk igazán a javunkra fordítani, ha azok társadalmi hatásaira megfelelő kollektív válaszokat tudunk adni. Ezeknek a válaszoknak egyszerre kell biztosítani a tudományos fejlődésben rejlő jóléti többlet kihasználását és azon egyetemes emberi és nemzeti értékek megtartását, amelyek minket emberré és magyarrá tesznek.

Az egyre elképesztőbb tudományos eredmények mellett, amelyek mindinkább csak egy-egy terület szakértői számára érthetők, szükséges, hogy mindenki számára elérhető értelmezések álljanak rendelkezésre az ember szerepéről és az emberi lét teljes értékű megéléséről. Ebben fontos szerep jut a társadalomtudományoknak, amelyek nemcsak a megfelelő értelmezési keretek felállításában segíthetnek, hanem azok egyes helyi és nemzeti közösségek értékrendjéhez való igazításában is. Emellett a széles körű tudományos ismeretterjesztés is kiemelt fontosságú, beleértve a tudományos módszertan bemutatását is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk álló technológiai forradalmak soha nem látott mértékben javíthatják életünket, de komoly szellemi munkára, illetve gazdasági és társadalmi együttműködésre lesz szükség ahhoz, hogy ezek a társadalmi stabilitás és a legfontosabb értékeink megőrzése mellett menjenek végbe. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásokkal folytatjuk munkánkat. Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Tordai Bence képviselő úr, Párbeszéd-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeinkről!” címmel. Öné a szó, képviselő úr.




Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai