Készült: 2024.05.17.00:36:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2022.06.22.), 50. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:09


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy olyan mondattal kell kezdenem, ami nem először hangzik el, de azt hiszem, egy költségvetésnél ez fontos, hogy a számadatok mögött vannak eszmei szempontok és politikai törekvések. Ez nyilvánvaló, és ha erről szeretnénk beszélni, akkor ezzel kell kezdenünk.

A mi költségvetésünk, ami az asztalon van, egy rendezett, biztonságos társadalomban, illetve a magyar emberek létfeltételeinek a biztosításában gondolkodik, és mindezt egy olyan világban teszi, amelyben a nyugati civilizáció látványos válságtünetei mutatkoznak, amelynek biztos jele az a sok önsorsrontó intézkedés, aminek tanúi vagyunk.

Mi közösségekre épülő társadalomban gondolkodunk, ezt mutatja, hogy a legkisebb társadalomépítő közösséget, a családot megerősíteni szándékozunk ebben a nehéz helyzetben is, sőt támogatása a költségvetés tervezetében növekszik is, minden ellentétes megjegyzés ellenére. A családnak ugyanis a mi szemünkben nincs alternatívája. Ez a kis közösség nyújtja a legtöbbet az egyénnek is: a gyermeknek azzal, hogy lehetőséget ad, hogy egészséges felnőtté nevelődjön, a felnőttnek pedig, hogy itt találhat megértést, támogatást és biztonságot.

Napjainkban ez a kis közösség bizony eléggé sérülékeny, sokak szerint válságban is van. Mi úgy gondoljuk, és a tapasztalat is ezt mutatja, hogy nem az intézmény, a család intézménye van válságban, hanem a válság tüneteit az egyénekben kell keresnünk. Tény, hogy a család a társadalom és a politika, az állam részéről is támogatást igényel.

Ezek voltak talán röviden azok az eszmei szempontok, amelyek a számadatok mögött vannak, de ebből következnek a politikai szándékok is. Kettős a szándék: a családok megerősítése, illetve a demográfiai helyzet javítása. A számok ezt látványosan érzékeltetik, és bármennyire unalmasak is a számok, néhányat említenem kell, ettől nehéz eltekinteni.

2023-ban 3225 milliárd forint jut a családok támogatására, ez 450 milliárddal több, mint a 2022-es költségvetésben. Ha valaki most azt mondaná, hogy bezzeg az infláció ezt el is viszi, ki kell jelentenünk a valóságot, hogy a növekmény messze meghaladja az infláció mértékét. Még egy szép számot hadd mondjak: 2010-hez viszonyítva 2290 milliárddal több most a családok támogatása.

Ha megkérdeznék tőlem, hogy mik a családtámogatás legfontosabb elemei, akkor én első helyen az adókedvezményt említem, hiszen ez egy munkajövedelemhez kötött támogatás, ami társadalompolitikai szempontból egyértelműen pozitív, szemben a segélyjellegű támogatásokkal, amik viszont negatív hatást váltanak ki. Zárójelben megjegyzem: nem a krízishelyzetben adott segélyekről van szó, hanem az életvitel-szerűen felvett segélyekről.

Kiegészíteném egy másik adókedvezménnyel, a 25 év alattiak szja-mentességével, ez is egy lényeges támogatási elem. Végül az otthonteremtési programot is idesorolnám, hiszen ez a fiataloknak, az induló családoknak az egyik legfontosabb igénye. Egyetlen adatot engedjenek meg még a felsoroltakhoz, ami azt bizonyítja, hogy nemzetközi összehasonlításban is jelentős a magyar családtámogatási rendszer, ugyanis a GDP 5 százalékát teszi ki.

Ezután szólnom kell még egy területről, a környezet- és természetvédelemről is. Ha az eszmeiséget nézzük a költségvetési számok mögött, akkor elnézésüket kérem, de egy kicsit elméleti leszek, amikor azt mondom, hogy két megközelítése van ennek a kérdésnek, az egyik az antropocentrikus, a másik pedig az ökocentrikus. Mindkettőnek van egy radikális és egy mérsékelt változata. A radikális mindkét esetben vállalhatatlan, hiszen az egyik esetben azt jelenti, hogy az ember mindent megtehet a környezettel, a másik esetben úgy értelmezi a természet önértékét, hogy abból kihagyja az embert.

A keresztény gondolkodás a relatív antropocentrikus megközelítést vallja magáénak. Ez azt jelenti, hogy nem egy aktuális problémára adott alkalmi válaszban gondolkodunk, hanem egy alapvető emberi szemléletben és magatartásban, a teljes teremtett világ tiszteletében, amelyben az ember is benne van, sőt, mivel a világ egyetlen személyiséggel rendelkező teremtménye gazdája is ennek a világnak, hogy művelje és őrizze azt, őrizze meg mindentől, ami rongálhatja eredeti szépségét és épségét, még a saját mohóságától is, és művelje, vagyis alkotóképességével gazdagítsa azt.

Ez tehát az az eszmei alap röviden, ami a számok mögött van. A politikai törekvés fő iránya pedig az, hogy a közös uniós környezet- és természetvédelmi célokhoz csatlakozunk. Magyarország képes az elfogadott uniós klímacélokat megvalósítani.

(15.10)

Joggal vagyunk büszkék erre a képességünkre. Egy példát is mondanék: 1990 óta úgy nőtt a GDP, hogy közben a szén-dioxid-kibocsátás csökkent 32 százalékkal, és az energia-felhasználás is 15 százalékkal. Még egy adat: az egy főre eső üvegházhatásúgáz-kibocsátásban Magyarország a hatodik legjobb az Unióban. Ez mutatja azt, hogy ezen a területen is képesek vagyunk a reális követelmények elfogadására.

De végül engedjenek meg két megjegyzést: ahhoz, hogy 2050-re klímasemleges gazdasággal rendelkezzünk, 50 000 milliárd forintra lesz szükség. Ez támogatás nélkül nem megy. Másrészt a kibocsátáscsökkentés csak az atomenergia igénybevételével valósítható meg. Mindkét esetben találkozik a nagyívű terv és a realitás. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai