Készült: 2024.05.13.20:33:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2019.11.05.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Ilyenkor érzi azt az ember, hogy kevés öt perc arra, hogy azt a sok valótlanságot, amit ön állít, helyreigazítsuk. De kísérletet teszek erre; először is, ami a különböző Eurostat- és más statisztikai adatokat illeti az időskorúak, nyugdíjasok szegénységével kapcsolatban.

(9.40)

Tisztelt Képviselő Asszony! Az EU-ban a szegénység kockázatának kitett nyugdíjasok aránya 14,2 százalék. Magyarországon ennél, hála istennek, jóval alacsonyabb, ennek körülbelül a kétharmada, tehát Magyarországon, hála istennek, az uniós szint alatt van a szegénységnek kitettek aránya, és hála istennek, a tendencia is pozitív, hiszen az ő arányuk évről évre csökken. Ha megnézi ön is ezeket a kimutatásokat, láthatja, hogy folyamatosan egy uniós szinthez hasonló szintről  hiszen volt ez 14,1 százalék 2010-ben  ez most már 10 százalék környékére ment vissza, és csökkent ez a szint, miközben az Unióban ez 14,2 százalék. Tehát, képviselő asszony, nem igaz az önállítása, semmilyen statisztikai adat nem tudja ezt alátámasztani. Hála istennek, ha megnézi az Eurostat- és más adatokat, csökkent a szegénységnek kitett idős emberek száma.

S ez annak köszönhető, tisztelt képviselő asszony, hogy míg önök elvettek egyhavi nyugdíjat a magyar nyugdíjasoktól, ahhoz képest a mi kormányunk azt vállalta, hogy megőrzi a nyugdíjak értékét, és nemcsak megőrizni sikerült, hanem növelni is sikerült a nyugdíjak értékét. Ön itt olyan számításokról beszél, amelyeknek a révén a magyar nyugdíjasok zsebéből az elmúlt években éveken keresztül havi 5 ezer forintot húzna ki. Ha azokat a számítási módokat alkalmaznánk, amit ön itt a parlamentben most jelzett, akkor itt, Magyarországon éveken keresztül havi 5 ezer forinttal kisebb nyugdíjat kaptak volna a magyar nyugdíjasok a számlájukra.

S önök nem csak elvettek egyhavi nyugdíjat minden magyar nyugdíjastól. Ön azt mondja, hogy küzd az ellen, hogy szegény nyugdíjasok legyenek. Önnek elvileg az a célja, hogy jobban éljenek a nyugdíjasok, majd az önök pártja elvesz egyhavi nyugdíjat minden magyar nyugdíjastól. Ezt hogy tudja összeegyeztetni? Hogy tud felállni utána itt a parlamentben, és azt mondani, hogy több nyugdíjat a nyugdíjasoknak, miközben önök elvettek egyhavi nyugdíjat minden magyar idős embertől, tisztelt képviselő asszony, és mellette persze emelték nekik tizenötször a rezsit, mellette bevezették volna  és be is vezették, csak ugye, eltörölte a népszavazás  a kórházi napidíjat meg a vizitdíjat. Tehát önök csökkentik a nyugdíjat, fizetni kell az orvosnál, és egyre magasabbak a rezsiszámlák. Az önök számára ez jelenti azt a programot, amivel az időskorúak, a nyugdíjasok szegénysége ellen küzdenek, hogy kevesebb bevétele és több kiadása legyen minden magyar idős embernek?

Ön beszélt bérkülönbségekről, tisztelt képviselő asszony, férfiak és nők között, ami a nyugdíjakban is megjelenik. Az önök kormányzásához képest sikerült ezt a különbséget egyötödével csökkenteni. Ha szocialista kormányzás lenne, 20 százalékkal magasabb lenne a férfiak és nők közötti bérkülönbség, azaz magasabb lenne utána a nyugdíjak esetében is a különbség.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ha önök ennyire szeretnének segíteni az idős embereknek, miért nem szavazták meg a „Nők 40”-et itt a parlamentben? Ha sikerült megszavazniuk, név szerinti szavazással, egyenként felállva minden képviselőnek azt, hogy elvesznek egyhavi nyugdíjat az összes magyar nyugdíjastól, akkor miért nem sikerült azt megszavazni esetleg gombnyomással, hogy 40 év munkával és gyermekneveléssel eltöltött idő után a magyar nők, a magyar anyák 40 év után nyugdíjba tudjanak menni? Ezt miért nem szavazták meg itt a parlamentben? Nem lett volna nehéz. Ugyanolyan egyszerű lett volna, mint a gyermekek otthongondozási díjának a bevezetése. Ugyanúgy csak egy gombnyomás lett volna mind a kettő, de önök egyiket se tették meg, tisztelt képviselő asszony.

Azt viszont önök is beismerték, hogy a nyugdíjkasszát több száz milliárdos lyukkal adták át, hiánnyal adták át, önök 200 milliárdot ismertek el, de valójában közel 400 milliárd forint volt, ami a nyugdíjkasszából hiányzott. Ha ön összeadja az elmúlt évek nyugdíjemeléseit, akkor egy 33,3 százalékos összeget fog kapni, ugyanakkor, ha levonja ebből az inflációt, akkor egy 10 százalék körüli vásárlóérték-emelkedést fog kapni, tisztelt képviselő asszony. Tehát míg önök elvettek egyhavi nyugdíjat, a mi esetünkben 33,3 százalékkal nőtt a nyugdíjak összegszerű értéke, és 10 százalékkal nőtt a vásárlóértéke, amivel a boltokban többet ér.

Ön valótlanságot állított akkor, amikor bármilyen inflációtervezés kapcsán trükközésről beszélt volna, hiszen, lehet, hogy fölé megy az infláció, lehet, hogy alá megy az infláció a tervezettnek. Amikor kisebb lesz az infláció a tervezettnél, akkor a nyugdíjasok megkapják, megnyerik a különbözetet, beépül a nyugdíjukba; mint ahogy a nyugdíj-kiegészítés mértéke is beépül a nyugdíjukba. Tehát az az ő eredményük. Amikor pedig magasabb lesz az infláció, akkor visszamenőlegesen egy összegben, mint idén is, kifizetjük a különbözetet.

Olyan rendszer van, tisztelt képviselő asszony, ahol a nyugdíjasok nem járhatnak rosszul. Ha jobban alakul az infláció, megnyerik a különbséget, ha magasabban alakul az infláció, akkor pedig visszamenőlegesen, egy összegben megkapják a teljes összeget. Önöknek soha az életben nem sikerült nyugdíjprémiumot kifizetni, mert soha nem tudtak olyan gazdaságpolitikát folytatni. Ez a múltban így volt, a jövőben is így lesz. Csak a Fidesz-KDNP volt képes nyugdíjprémiumot, rezsiutalványt és Erzsébet-utalványt adni a nyugdíjasoknak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai