Készült: 2024.04.28.13:07:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2021.04.26.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, a következő, a 2021-27 közötti uniós ciklusra vonatkozó pénzügyi keret és az úgynevezett jövő nemzedékek pénzügyi keretének a felhasználási lehetőségei jelentős forrásokat biztosítanak Magyarország számára. Az MFF-ből  ez a következő időszakra vonatkozó költségvetés rövidített neve  majdnem 11 000 milliárd forintról beszélhetünk, a következő generációra vonatkozó uniós, kifejezetten a koronavírussal összefüggő helyreállítási alap keretében pedig több mint 7000 milliárd forintos forrásokról született már meg döntés. Ez sajnálatos módon nem azt jelenti, hogy ezeknek a forrásoknak az elköltése már megkezdődött volna. Mi igyekszünk gyorsítani az eseményeket.

A jelenleg ismert menetrend szerint április 30-áig kell benyújtani azokat a tervdokumentumokat véglegesen  ezt a céldátumot az Európai Bizottság határozta meg , amelyek alapján majd a programok el tudnak indulni. Arról tudom a képviselő urat tájékoztatni, hogy ezzel is európai összehasonlításban az élmezőnyben vagyunk. Jelen pillanatban is zajlik, illetőleg az elmúlt hónapokban is folyamatosan zajlott a tervek társadalmi egyeztetése. A magyar Parlament falai között is volt ezzel kapcsolatos konzultáció. Természetesen pártpolitikai alapon ez vitát is jelent, de azt hiszem, annyit már most megállapíthatunk, hogy a 2010 előtti kormányok uniós forrásfelhasználási gyakorlatához képest minden azt követő gyakorlat jobb forrásfelhasználást tesz lehetővé. Szerencsére ezzel összefüggésben politikai nyilatkozatok és immár gazdasági adatok is állnak rendelkezésünkre. Maga Angela Merkel német kancellár mondta azt, hogy Magyarország jól használja fel az uniós forrásokat, megvalósul a konvergencia, és a Moody’s legutóbb nyilvánosságra hozott jelentése is azt igazolta vissza, hogy az uniós források a magyar gazdasági növekedéshez, a GDP-növekedéshez a többi országhoz képest nagyobb arányban járultak hozzá. Tehát ez is egyfajta pozitív visszajelzés a forrásfelhasználásokkal kapcsolatban.

Említette az egyetemek megújítását. Bevallom őszintén, nem igazán értem, hogy felelős politikusként, ráadásul olyan ellenzéki politikusként, aki sokszor szólal fel az egyetemek és az oktatás fontossága mellett, hogyan lehet kritikával illetni azt a tervet, amelynek keretében soha nem látott mértékű források mennek a magyar felsőoktatásba. Azért azt rögzítsük és mondjuk el még egyszer, hogy mind az uniós források tekintetében, mind a magyar költségvetési források tekintetében a rendszerváltoztatás óta nem volt még olyan, hogy ilyen mennyiségben források áramoltak volna, és ezek a források a felsőoktatás infrastrukturális és szakmai megújítását célozták volna. Ilyen még nem volt! Sőt, a Helyreállítási Alapból a többi ország gyakorlatát nézve sem látunk olyan területet, ahol ennyi forrás hárulna az oktatásra, és ennyi egészségügyi fejlesztést próbálnának finanszírozni ebből a kormányok. Azt gondoljuk, hogy az oktatásba és az egészségügybe tett befektetések megtérülnek.

Még egy dolgot, ha megenged: azt állítja, hogy ön zöldpolitikus, és egyébként ön sokszor szokott önkormányzati kérdésekben is felszólalni. Akkor pedig azt nem értem, hogy itt vannak előttem a prioritási tengelyek, amelyek megjelölik, hogy Magyarország ezeken kívül, tehát az oktatáson és egészségügyön kívül mire szeretne költeni, és itt két területet látok. Az egyik a felzárkózó települések és régiók. Azt gondolom, ha ön valóban foglalkozik önkormányzati ügyekkel, akkor ez olyan terület, a felzárkózás kérdése az önkormányzatok vonatkozásában, ami kulcsfontosságú a következő években. Illetve mint zöldpolitikusnak a figyelmébe ajánlanék a kilenc tengelyből négy prioritási tengelyt; kilencből négyet. Az egyik a vízgazdálkodás, a másik a fenntartható zöldközlekedés, a harmadik az energetika, azzal összefüggésben is a zöldátállás, a negyedik pedig a körforgásos gazdaság kiépítése Magyarországon.

Olyan ez a program, olyan ez a dokumentum, tisztelt képviselő úr, mintha ön írta volna. Akkor egy dolgot nem értek, hogy miért támadja, és miért nem támogatja a kormány ezzel kapcsolatos elképzeléseit. Azt gondolom, hogy erre csak egy józan válasz adható, az, hogy ön nem abban érdekelt, hogy ezeket a forrásokat Magyarország minél előbb megkapja, minél előbb fel tudja használni, és hogy az önkormányzatok, a zöldszervezetek, az egyetemek, az egészségügyi dolgozók élni tudjanak egy ilyen nehéz helyzetben ezekkel a forrásokkal, hanem ezzel kapcsolatban politikai purparlét, politikai vitát, politikai hisztériát szeretne kezdeményezni, nyilván azért, hogy ezzel is elhúzódjon a források felhasználása. Szerintünk ez nem jó politika, térjenek le erről az útról. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai