Készült: 2024.05.14.18:44:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2020.05.18.), 26. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás külgazdasági és külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Természetesen majd minden egyes országnak, így Magyarországnak is számot kell vetnie azzal, hogy milyen tapasztalatokat érdemes levonni a mostani világjárványból mind egészségügyi, mind gazdasági, mind egyéb szempontból.Az egyik ilyen tanulság az, hogy ma a világ teljes egésze gyakorlatilag egy külső forrástól függ, amikor az egészségügyi védekezéshez szükséges termékek, eszközök legyártásáról és importálásáról van szó. Mi nem a magunk szórakoztatása kedvéért vásárolunk mindent Kínából, majdnem mindent Kínából, hanem azért, mert ott lehet ezeket az eszközöket megvenni. Ha lennének gyártási kapacitások olyan mértékben Európában, hogy azokat érdemi mértékben lehetne használni a beszerzéseknél, akkor nyilvánvalóan azokat is számba tudnánk venni. Van is néhány. Kevés. Ezeket mind fel is térképeztük, és ahonnan lehet, egyébként vásároltunk is. De ezen túl kell lépni szerintem, és a saját gyártási kapacitások létrehozásáról kell elsősorban gondolkodnunk. Így van ez a lélegeztetőgépek vagy a maszkok gyártása vonatkozásában, ahol már különböző fázisaiban vagyunk a saját gyártási képességek felépítésének.

De ugyanígy fontos logisztikai következtetéseket is le lehet vonni a mostani világjárványból. Az egyik ilyen logisztikai következtetés az, hogy Kína semmiképpen sem fog meggyengülni a világkereskedelmi szerepe szempontjából. Úgy, ahogy az elmúlt esztendőkben dinamikusan nőtt az Európai Unió és Kína közötti kereskedelmi forgalom, és dinamikusan nőtt a Kínából az Európai Unió tagországaiba történő export, ez minden bizonnyal így lesz a jövőben is. Ennek pedig az egyik oka az, hogy Kínát a vírus előbb találta el, éppen ezért előrébb van a vírusból való kijövetel tekintetében is a jelenlegi ismereteink szerint. Tehát a kínai gazdaság európai szempontból továbbra is meghatározó fog maradni, a kínai áruk továbbra is növekedő ütemben fognak Európába érkezni, és a kínai áruk vagy vasúton, vagy légi, vagy tengeri szállítással érkeznek. A tengeri úton Európába érkező kínai áruk egy jelentős része a görögországi kikötőkbe érkezik, a görögországi kikötőkből pedig vasúton szállítják tovább Nyugat-Európába. Ha ön megnézi a nyugat-európai országok és Kína gazdasági-kereskedelmi kapcsolatait, sokkal dinamikusabban bővülnek, mint a közép-európai országok, benne Magyarország és Kína kereskedelmi kapcsolatai. Tehát a kérdés innentől kezdve egy verseny, hogy merre fogják szállítani Dél-Európából, Délkelet-Európából, Görögországból a Kínából Európába érkező és Nyugat-Európába szánt árukat. Lehet azt mondani, hogy ebbe a versenybe mi ne nevezzünk be, és menjen inkább az osztrákok vagy a szlovének felé ez a szállítási útvonal, mi azonban azt javasoljuk, hogy nevezzünk be ebbe a versenybe, újítsuk fel a Belgrádot Budapesttel összekötő vasútvonalat úgy, hogy az egy versenyképes teherszállítási időt tudjon kínálni. Tisztelt képviselő úr, ez a beruházás munkahelyeket teremt, nemcsak az építés során teremt munkahelyeket, hanem az üzemeltetés során is munkahelyeket teremt, akár a logisztikai, a szolgáltatási vagy más ágazatokra érdemes itt gondolni.

Ami pedig a különleges gazdasági övezeteket illeti, tisztelt képviselő úr, a következőt tudom önnek mondani: mi senkitől nem veszünk el beruházásokat. Miért vennénk el? Nekünk az az érdekünk, hogy beruházások Magyarországra jöjjenek. Az, hogy Magyarországon belül ezek a beruházások hova jönnek, az már egy másodlagos kérdés, először meg kell nyerni ezeket a beruházásokat, hogy Magyarországra jöjjenek. És igen, vannak olyan települések az országban, amelyek, egyszerűen a méretüknél fogva nem biztos, hogy tudnak megfelelő tárgyaló partnerként fellépni egy-egy nagy világméretű cég tekintetében. Ezért bizonyos nagyberuházások esetében, például ha a világ legnagyobb elektromosakkumulátor-gyárát építik, akkor szerintem fontos az, hogy az állam egy különleges gazdasági övezet létrehozásával is biztosítani tudja az adott beruházás számára a lehető legjobb körülményeket.

Tisztelt Képviselő Úr! Amikor egy beruházás odakerül valahova, az új bevételeket fog hozni. Tehát itt nem veszünk el pénzt senkitől, mert egy új beruházás mindenképpen új iparűzésiadó-bevételt fog jelenteni az adott településnek, függetlenül attól, hogy azt éppen ki állapítja meg. Tisztelt képviselőtársaim, azt szeretném önöknek mondani, hogy az infrastruktúra-fejlesztéseket, a nagymértékűeket úgyis mindig az állam hajtja végre, tehát e tekintetben a gazdasági fejlesztési övezetek létrehozása nem okoz változást. Abban okoz változást, hogy Magyarország beruházásvonzó képességét még tovább növeljük, hogy továbbra is fenn tudjuk tartani azt, hogy folyamatosan növeljük a Magyarországra érkező beruházások mértékét és az általuk létrehozott munkahelyek számát. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai