Készült: 2024.05.14.06:38:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2020.05.18.), 235. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:18


Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az általános vita igen hosszúra sikeredett, és mondhatjuk, hogy ideológiai elemeket is tartalmazott. Nyilván tartalmilag a frakciók el tudták mondani, hogy mit gondolnak erről az előterjesztésről. Én akkor is már egy más megközelítésből tettem fel kérdéseket, de ezekre akkor nem kaptam olyan választ, amire azt tudtam volna mondani, hogy teljesen megnyugtatott, ezért én ismét kísérletet teszek arra, hogy államtitkár úrnak kérdést tegyek fel. Itt elhangzott a Törvényalkotási bizottság tájékoztatójában is, hogy vannak ezek között az átadásra kerülő ingatlanok között olyanok, amelyek komoly építészeti értéket és akár történelmi értéket is képviselnek, tehát konkrétan műemléki besorolás alatt állnak. Két példát említenék. Például itt van Görcsönyben az 1700-as évek végén épült Benyovszky-kastély, ami önmagában is különlegesség. Nemcsak bizonyos történelmi vonatkozások tekintetében, de mondhatjuk, hogy egyedülálló magában a stílusában is ez a kastély.

Ez egy skót stílusú olyan kastély, amire nem nagyon van példa egyébként, nemhogy Magyarországon, de egyáltalán még a környező országokban sem. A másik pedig a devecseri Esterházy-várkastély, ami az 1500-as években épült. Ez is önmagában egy nagyon komoly építészeti értéket képvisel.

Hallhattuk, hogy ilyen esetekben, tehát ha műemléki védelem alá eső ingatlan átadásáról van szó, akkor az illetékes miniszter előzetes jóváhagyása szükséges, ugyanakkor ez önmagában még nem ad kellőképpen garanciákat, és nem látok a javaslatban sem olyan garanciákat, amik biztosítanák azt, hogy ezek az ingatlanok majd adott esetben a megfelelő állapotuk megőrzésével, a műemlékvédelmi szempontokat is figyelembe vevő megőrzésével kerülnek vissza az államhoz.

Nem látom a garanciákat arra, hogy egyházi szervezetek, amelyek szociális ellátással foglalkoznak, a kellő szakmaisággal rendelkezneke ahhoz, hogy ezeket az adott esetben megjelenő pályázatokat kezelve ilyen felújítási programokat véghez vigyenek. Milyen szakmai segítséget kapnak az egyházi szervezetek? Mikor várható, milyen formában és milyen volumenben, hogy pályázatok rendelkezésre állnak majd, hogy ilyen történelmi jelentőségű épületeket fenn lehessen tartani? És konkrétan milyen jellegű felügyelet érvényesül majd a tekintetben, hogy ezeknek a rendkívül fontos épületeknek és építészeti alkotásoknak az állagmegóvása megtörténjen? Nagyon bízom benne, hogy kérdéseimre megnyugtató választ kapok államtitkár úrtól. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai