Készült: 2024.05.14.13:53:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2020.05.18.), 12. felszólalás
Felszólaló Juhász Hajnalka (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Külügyminiszter Úr! Én elsődlegesen azzal szeretném kezdeni, hogy a koronavírus-járvány valóban meg fogja határozni a világpolitikát és a világgazdaság irányait, és ezért az ellenzékkel ellentétben beszéljünk a tényekről. Ami az emberi élet védelmén túl meghatározó lesz, az az, hogy mely országok képesek a gazdasági együttműködésekre, és ebben nagyon sikeresek vagyunk, a szomszédjaink nagy részével kiváló kapcsolatot ápolunk. Kezdeném Szerbiával, hiszen a szerb-magyar partnerség kiváló, és ha már itt elhangzottak összegszerűségek, akkor 18 milliárd forintnyi beruházást valósítanak meg Szerbiában a magyar vállalatok, ez mind Szerbia, mind Magyarország gazdasága számára kiemelten fontos.

Ausztria esetében a héten  ezt szintén jelezte a külügyminiszter úr  két új átkelőhely megnyitására került sor, amely mindannyiunknál, mind az osztrák, mind a magyar oldalon segíti az állampolgároknak az ingázását, és megkönnyíti az életüket.

Én azt gondolom, emellett fontos beszélnünk a Szlovákiával való kiváló kapcsolatunkról  ez egy sikertörténet, és reméljük, folytatódni fog a jövőben. Szlovákia a harmadik legfontosabb kereskedelmi partnere Magyarországnak, és a komáromi híd augusztusi megnyitása nem csak szimbólum; és az is egy óriási előrelépés lesz, hogy 2022-ig a jelzett hat új átkelőhely megnyitásra kerül.

Nem tudom elkerülni a fontosságát annak, hogy beszéljünk a nyugat-balkáni integráció kérdésköréről. Meggyőződésem, hogy a koronavírus-járvány után az Európai Unió jövőjét és sikerességét az fogja meghatározni, hogy tudjae a Nyugat-Balkánt integrálni, vagy pedig nem tudja. A magyar kormány következetesen kiállt mind Szerbia, mind Montenegró uniós csatlakozása érdekében, és fontosnak tartjuk azt, hogy Montenegró kapcsán a horvát elnökség alatt az eddigi hat csatlakozási fejezet lezárásával az utolsó fejezet megnyitása is sorra kerüljön, hiszen Montenegró komoly érdemeket szerzett az illegális migráció elleni küzdelemben is.

(13.40)

Én azt gondolom, hogy mindamellett fontos azokról is beszélnünk, amelyeket külügyminiszter úr érintett részben Japán, részben Kanada kapcsán, hogy milyen együttműködéseket és sikereket könyvelhetünk el az elmúlt időszakban. Kanada esetében fontosnak tartanám megemlíteni azt, hogy rendkívül sikeres volt a kölcsönös hazaszállítása mind a kanadai, mind a magyar állampolgároknak, és szeretném annak a fontosságára felhívni a figyelmet, ami szintén egy heti, friss külpolitikai lépés, hiszen Kanada NATO-szövetségesünk, és benyújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsába a pályázatát. Ennek fontos szerepe lesz külügyi szempontból.

Japán esetében pedig óriási dolog, amit külügyminiszter úr jelzett. Szeretném hangsúlyozni, hogy Magyarország a világon azon 30 ország közé tartozik, akik a koronavírussal érintett betegek gyógykezelése kapcsán ingyen kapták meg ezeket a gyógyszereket, és azt gondolom, hogy a magyar szürkeállomány mindig is híres volt a világban: nagy dolog, ha egy japán-magyar kutatási együttműködésre való lehetőség a jövőben meg fog nyílni.

Minden sikere mellett szeretném azt is kiemelni, amit külügyminiszter úr is érintett, az északi országok részéről az Európa Tanács főtitkárának írt levél kapcsán elmondani a személyes véleményemet. Azt gondolom, hogy ennek az időszaknak a koronavírus elleni védekezésről kell szólnia, és egyetértek külügyminiszter úrral abban, hogy egyetlen országnak sincs joga megkérdőjelezni hazánk demokratikus jogállamiságát, és azt gondolom, hogy a szükségesség és arányosság mértékében Magyarország mindent megtett minden nemzetközi szervezet előtt, hogy egyértelműen állást foglaljon abban, hogy elkötelezettek vagyunk a koronavírus elleni védekezésben, és minősíthetetlen ez a fajta kommunikáció, amely a nyílt együttműködés és a párbeszéd uniós intézményi aláásása.

Egyébként pedig hadd tegyek hozzá annyit még, hogy az Európa Tanács főtitkárának arra volt energiája, hogy Magyarországgal kapcsolatban kritikus levelet írjon, de arra vonatkozóan még energiát nem láttunk tőle, hogy hogyan valósítja meg a koronavírus elleni védekezést. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai