Készült: 2024.05.12.19:33:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2021.05.19.), 18. felszólalás
Felszólaló Potocskáné Kőrösi Anita (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:06


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POTOCSKÁNÉ KŐRÖSI ANITA, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Urak! Tavaly tavasszal ugyanitt álltam, és az idei költségvetés tárgyalásakor azt mondtam a 2021-es költségvetésre, hogy ez a bosszú költségvetése. Ez visszaigazolódni látszik az elmúlt öt hónap kormányzati intézkedései alapján, hiszen mi másnak is nevezhetnénk ezt a költségvetést, amikor sorra jelentik be azokat az intézkedéseket, amelyekkel a demokrácia utolsó bástyáit, az önkormányzatokat ellehetetlenítik; csak azért, mert a magyarok többsége úgy döntött, hogy ellenzéki településvezetést választ magának. Önök rettegnek attól, hogy az elmúlt 11 évben kiépített rendszerük jövőre megbukik, ezért foglalták törvénybe és intézményesítették a lopást, és ezért mentik ki a nemzet több ezer milliárd forintos vagyonát.

Ma pedig, látva a 2022-es költségvetés számait, ez nem más, mint egy választásikampány-költségvetés. Már tavaly is felhívtam a figyelmet arra, hogy a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság hatásai le fognak gyűrűzni a magyar emberekig, és ez meg is történt: az elszabadult ingatlanárak, az elszabadult élelmiszerárak, az infláció és a munkahelyek megszűnése több százezer magyar családot sodort kilátástalan helyzetbe. És bár önök a kormánypropagandán keresztül kiépített alternatív valóságukban az országról azt a képet festik, hogy minden a legnagyobb rendben van, de higgyék el nekem, a magyar emberek a saját bőrükön érzik a magyar valóságot. Természetesen nem azokról a családokról beszélek, akik a kormányközeli kapcsolataik miatt közpénzmilliárdos támogatást kaptak a vállalkozásaik megmentéséhez, hanem azokról, akiknek lakat került az üzletére.

Beszélhetnek jövőre 5,2 százalékos gazdasági növekedésről vagy 5,9 százalékos költségvetési hiányról, vagy akár egy méltányolható 3 százalékos inflációról, tudjuk, hogy a papír mindent elbír. Aztán majd lehet módosítani, mint ahogy azt az idei költségvetéssel is meg kellett tenni, hiszen úgy elszálltak a makroszámok, hogy a költségvetési sorok közötti átcsoportosítással azt már nem lehetett áthidalni.

(10.10)

Mindezek ellenére idén is úgy terjesztették be a költségvetést, hogy a 2020-as zárszámadási adatok még nem állnak rendelkezésre, így nincs is lehetőségünk megfelelően összehasonlítani ezeket az előirányzatokat. Tehát a 2022-es költségvetésben is csak a sötétben tapogatózunk, és ismerve a kormányzat gazdaságpolitikáját és költségvetési morálját, már előre tudjuk, hogy a központi büdzsé ezúttal csak a kirakatnak készült.

Nevezhetik önök Gazdaság-újraindítási Alapnak is azt az 550 milliárd forintot, amiből valóban lehetne segíteni a kis- és középvállalkozásokat, de sajnos látjuk, hogy ez önöknél csak és kizárólag a szavak szintjén létezik. A közbeszerzési törvény és a pályázati rendszer nyertesei azok a kormányközeli gazdasági szereplők, akik az elmúlt tizenegy évben közpénzszázmilliárdokat vettek a közösből, pedig minden vállalkozásnak meg kellene adni a lehetőséget, hogy egyenlő feltételek mellett lábaljanak ki a koronavírus-járvány okozta gazdasági válságból, és ezzel magyarok százezreinek biztosíthassanak megélhetést a vidék Magyarországán.

Természetesen nem a multinacionális vállalatokról beszélek, amelyekkel a stratégiai együttműködési megállapodásokat már réges-régen felül kellett volna vizsgálni. De mit is várhatunk attól a kormányzattól, amely az elmúlt években, az elmúlt egy évtizedben az összeszerelő üzemek országává tette hazánkat?

A 2022-es költségvetést Varga Mihály miniszter úr a miniszteri expozéban az újraindítás költségvetésének nevezte. Ezzel önök is beismerik, hogy a már tavaly év vége óta zajló „újraindítjuk a gazdaságot” szlogent igen hosszúra nyújtja a kormánypropaganda, még több mint két évről is beszélhetünk.

A 2022-es kampányköltségvetésből jól látszik, hogy a propagandát még tovább fokozva a magyar emberek megtévesztésére egyrészt kék óriásplakátokra és ál-nemzetikonzultációkra jövőre 18 milliárd forintot terveznek. Nem beszélve arról, hogy több mint százmilliárd forintot szánnak a közmédia működtetésére, amely már évek óta csak a saját alternatív valóságuk megerősítését szolgálja.

Az önkormányzatok kivéreztetését is tovább folytatják. Közel 130 milliárd forintot szednek be tőlük szolidaritási hozzájárulás címén, 90 milliárd forintot tesz ki az a saját bevétel, amit korábban gépjárműadóként beszedhettek, és úgy látjuk, hogy az iparűzési adóról sem tudjuk még, hogy jövőre mi lesz a sorsa, visszakapjáke az önkormányzatok.

Világosan láthatóak a kormány céljai: további függőségi viszonyt kívánnak kialakítani a polgármesterek és a fideszes országgyűlési képviselők között. Önök büntetik az ellenzéki vezetésű településeket, és továbbra is kiállnak az évek óta tartó politikai megkülönböztetés mellett. Az ellenzéki vezetésű településeken minden eszközzel akadályokat gördítenek a beruházások és fejlesztések elé, de sajnos több helyen már az alapvető működés is veszélybe került. Az új európai uniós költségvetési ciklus forráselosztása, a „Modern városok” program, a „Magyar falu” program keretrendszere alkalmas az önkormányzatok közötti politikai alapú megkülönböztetésre.

Egyértelműen hiányzik a fék a rendszerben. A 2022-es központi költségvetés nélkülözi a szakmaiságot, a megalapozottságot, és teljes mértékben kiszolgálja a Fidesz pártpolitikai céljait. Most már látjuk, hogy a 2022-es választási évben önök még jobban elengedik majd a költségvetést, mint ahogy azt tették múlt év végén, amikor is az elmúlt évtized legmagasabb államadósságával és legnagyobb költségvetési hiányával találtuk szembe magunkat.

A Pénzügyminisztérium beterjeszthet az Országgyűlésnek bármilyen költségvetést, ha annak betartatását már nem tudja kontrollálni. A Pénzügyminisztériumhoz tartozó feladatok szétdarabolásával és a jogkörök más tárcákhoz való átcsoportosításával elindultak egy olyan kormányzati úton, amely a jövőben tarthatatlan lesz.

Az elmúlt évek fideszes gazdaságpolitikájának nagy vesztesei a magyar emberek. A kormányzat a koronavírus-járvány miatti gazdasági válság előtti konjunktúra időszakában nem képzett megfelelő mértékű tartalékot, a rendelkezésre álló forrásokat saját érdekei szerint költötte el.

Mint ahogy látható, a kormányzat a gazdaságpolitikáján az elkövetkezendő időszakban sem kíván változtatni, kitartanak a kormányhoz köthető gazdasági szereplők közpénzmilliárdokkal történő támogatásához. A féktelen költekezések, a luxus- és látszatberuházások helyett észszerű, megfontolt és a jövő nemzedékeiért felelős gazdasági intézkedéseket kell hozni. Stadionok építése helyett a kórházakat és az iskolákat kell felújítani. Adópolitikai eszközökkel a közös teherviselés elve mentén kell támogatni a gazdasági szervezeteket. A multinacionális vállalatok helyett a kkv-szektort kell előtérbe helyezni. A nemzeti vagyon pedig, legyen az állami vagy önkormányzati, minden magyaré, és azt minden eszközzel védeni kell.

A 2022-es kampányköltségvetés elfogadhatatlan. Úgy, ahogy az elmúlt években, a Jobbik képviselőcsoportja idén is több száz módosító indítványt nyújt be ehhez a költségvetéshez. Olyan módosító indítványokat teszünk le az asztalra, amelyeket valóban a magyar emberek javasolnak az Országgyűlésnek, a magyar emberek érdekeit szolgálják.

A 2022-es választások után megalakuló új nemzeti egységkormány egyik első feladata lesz a költségvetés módosítása, melynek keretében az oligarchák helyett a magyar családok, a magyar munkavállalók és a magyar gazdasági szereplők kerülnek majd középpontba. Jólétet és szabadságot minden magyarnak! Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai