Készült: 2024.04.28.20:30:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap, 100. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:02

Felszólalások:  <<  100  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A Baumag Befektetési Szövetkezet 2003 októberében dőlt be, eltüntetve 12 ezer kisbefektető 43 milliárd forintját. A befektetők a mai napig nem láttak a pénzükből egyetlen fillért sem. Sokan a kisbefektetőket hibáztatták azért, hogy a szövetkezetbe tették a pénzüket magasabb hozam reményében. A Baumag-károsultak levelet írtak nekünk, amelyből idézek:

Nem érezzük magunkat hibásnak, hiszen teljesen jóhiszeműen jártunk el akkor, amikor elhittük, hogy egy állami felügyelet mellett legálisan működő szervezetben elhelyezett pénz biztonságban van. Keserűen kellett csalódnunk. Sokan egy élet megtakarítását vesztették el, rengeteg család egzisztenciáját ásta alá a pénz eltüntetése. A bűnünk abban állt, hogy gondoskodni akartunk magunkról, családunkról, öreg napjainkról. Közülünk senki nem hitte, hogy Magyarországon a rendszerváltás után ilyen arcátlan gaztettet véghez lehet vinni, az állam pedig mosta kezeit. Bár a felügyelet a Baumag működésénél is szabálytalanságot állapított meg, működését mégsem számolta fel, az emberek gyanútlanul hordták oda megtakarításaikat továbbra is, hiszen senki sem figyelmeztette őket, hogy a szövetkezetnél jogosulatlan betétgyűjtés folyik. Ha ez megtörtént volna és az állami ellenőrzés jól működött volna, a Baumag nem okozhatott volna ekkora kárt a keményen dolgozó kisemberek körében.

(16.10)

Pénzünk eltűnt, ma sem tudjuk, kik tüntették el, és hová lett a horribilis mennyiségű pénz.”

Tisztelt Államtitkár Úr! Az LMP hónapok óta mondja, hogy rendszerszintű problémák vannak a magyar pénzügyi rendszerben. A pénzügyi szabályozás hiányosságai, a pénzügyi felügyelet gyenge teljesítménye és nem utolsósorban az a politikai környezet, amely képtelen a korrupciót nemhogy megszüntetni, de még visszaszorítani sem, együttesen okai a Baumag- és a későbbi brókerbotrányoknak. Windisch László, az MNB alelnöke a Fidesz kezdeményezésére létrehozott brókeralbizottság kérdéseire adott válaszában azt írja, hogy sem a PSZÁF, sem az MNB nem képes felderíteni a rendszerszerű pénzügyi bűncselekményeket. Márpedig, ha ez így van, logikus a következtetés, hogy az állam felelős a kárvallottak veszteségéért, hiszen nem tett eleget alapvető feladatának.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdéseim a következők: milyen alapon különbözteti meg a Quaestor esetét a Buda-Cashtől, a Baumagtól és a többiektől a kormány? Mit kíván tenni a Baumag-károsultak ügyében? Hogyan kívánja a kormány a pénzügyi szabályozás rendszerszintű problémáit megoldani, hogy holnap ne legyen újabb brókerbotrány? Végül: mikor kívánja az MNB törvénytelen működését végre megszüntetni és felállítani a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságát? (Ikotity István tapsol.)

Felszólalások:  <<  100  >>    Ülésnap adatai