Készült: 2024.04.27.16:42:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2021.04.26.), 208. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Nagyon röviden fogok hozzászólni ehhez a javaslathoz. Azt tudom mondani, és egyébként ez több képviselőtársamtól is elhangzott az általános vita során, hogy a törvényjavaslatban megfogalmazott nagyon sok feladattal vagy nagyon sok céllal természetesen maximálisan egyetértünk, és ezek nyilván támogatható és támogatandó célok. Ugyanakkor nagyon sok aggodalmunk fogalmazódik meg, én azt gondolom, hogy megalapozottan, az államnak azon gyakorlata tekintetében, hogy milyen módon szervezi ki a közvagyont különböző alapítványokba és a különböző célok ellátása tekintetében, és itt a kellő garanciákat hiányoljuk.

A másik oldalról önmagában nagyon komoly aggodalommal figyeljük ennek a törvénynek a visszapótlási követelményekkel kapcsolatos módosításait, már csak ezért sem tudnánk megszavazni. Tehát itt alapvetően nem a deklarált célokkal van problémánk, hanem alapvetően a részletek és a hiányzó garanciák miatt nem fogjuk tudni támogatni.

Igazából amiért szót kértem, az a lehetőségnek a kihasználása, hogy itt van államtitkár úr, és akkor egy kérdést tudok megfogalmazni. Egy nagyon fontos, mondhatjuk, hogy most az ország előtt álló egyik legfontosabb problémáról van szó, és ami összefüggésben van a nemzeti vagyonkezelésért felelős miniszternek a feladatkörével és felelősségi körével. Nagyon sokszor beszéltem már itt az Országgyűlés előtt arról, hogy milyen súlyos helyzetbe került a víziközmű-szektor Magyarországon, és hogy több ezer milliárd forintos forráshiány állapítható meg, hogy itt a legfontosabb közszolgáltatást biztosító alapvető infrastruktúra, az ivóvízhálózat és a szennyvízhálózat felújítása, karbantartása és pótlása megvalósulhasson.

Múlt év nyarán  meglepő módon és pozitív módon egyébként  miniszterelnök úr is elismerte, hogy ezermilliárdos nagyságrendben kell bevonni forrásokat. És akkor említette miniszterelnök úr, hogy majd az európai uniós fejlesztési forrásokból, az újjáépítési alapból lesz lehetőség ezt a nagyon fontos feladatot ellátni. Ugyanakkor most a kormány elkészítette ezt a bizonyos fejlesztési dokumentumot, amit április végéig kell benyújtani, és most nem szeretnék ennek a részletes kritikájába belemenni, nyilván ez nem idetartozik, ugyanakkor abból látható, hogy ezekből az irányokból nem érkezik forrás. Tehát a korábbi tervek és miniszterelnök úr által kinyilatkoztatott megoldási javaslatok nem valósulnak meg, és párhuzamosan a másik irányból sem látjuk a törekvést, hogy a kormány forrásokat biztosítana a legfontosabb infrastruktúra, az ivóvízhálózat fenntartására és működtetésére.

Hogyan látja, államtitkár úr, milyen forrásból fogja tudni megoldani a kormány ezt a rendkívül sürgető feladatot? És honnan fogják előteremteni a 15 éves távlatban hiányzó, 1500-3000 milliárd közé becsült hiányzó összeget? Tehát ez az összeg a meglévő forrásokon túl hiányzik, mondhatjuk, ez egy szakmai konszenzus, hogy ezermilliárdos nagyságrend hiányzik. Odáig eljutottunk már, hogy miniszterelnök úr is elismeri, de egyelőre nem látjuk, hogy a kormány honnét fogja pótolni.

Úgyhogy, ha ezzel kapcsolatban tud információt adni, az nyilván számomra is fontos, hogy erre a kérdésre választ kapjak, de nyilván nem ez a legfontosabb, hanem az, hogy az önkormányzatok fenntartásáért felelősök, a Magyar Víziközmű Szövetség és a teljes szakma kapjon valamiféle információt, valamiféle impulzust a kormány részéről, hogyha most az európai uniós fejlesztési forrásokból nem, akkor honnét fogja a kormány előteremteni. Köszönöm szépen előre is, hogyha erre válaszol, államtitkár úr. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai