Készült: 2024.04.28.18:19:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2021.04.26.), 206. felszólalás
Felszólaló Ritter Imre (nemzetiségi képviselő)
Beosztás  
Bizottsági előadó Magyarországi nemzetiségek bizottsága
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:36


Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RITTER IMRE, a Magyarországi nemzetiségek bizottságának előadója: Köszönöm. Sehr geehrter Herr Vorsitzender! Sehr geehrtes Parlament! Erlauben Sie mir bitte, dass ich im Namen und im Auftrag des Ausschusses der in Ungarn lebenden Nationalitäten unseren Standpunkt bezüglich des Gesetzesvorschläges „Zu bestimmter Anordnung über die Verwaltung von Vermögenswerten und zur Änderung bestimmter Gesetze zur Verwaltung von Vermögenswerten und nationalen Finanzdienstleistungen” mit Nr. T/15706 erörtere.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy a Magyarországi nemzetiségek bizottsága nevében kifejtsem álláspontunkat a T/15706. számú, az „Egyes vagyongazdálkodási tárgyú rendelkezésekről, valamint egyes vagyongazdálkodást és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokat érintő törvények módosításáról” című törvényjavaslat kapcsán.

Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy a törvényjavaslatról bizottságunk a 2021. április 13-ai ülésén mint kapcsolódó bizottság lefolytatta az indítvány részletes vitáját, és megállapította, hogy a törvényjavaslat megfelel a határozati házszabály 44. § (1) bekezdésében foglaltaknak.

A törvényjavaslathoz képviselői módosító indítvány nem érkezett, a bizottság módosításra irányuló szándékot nem fogalmazott meg, így a Magyarországi nemzetiségek bizottsága a bizottsági részletes vitát lezáró módosító javaslatot nem nyújtott be.

A törvényjavaslat 17. §-a közvetlenül a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 25. § (6) bekezdését módosítja, nevezetesen a nemzetiségi önkormányzatok fenntartásában lévő nemzetiségi köznevelési intézmények ingó és ingatlan vagyon tulajdonjogának az eredeti tulajdonosra történő automatikus visszaszállásának garanciális feltételeit pontosítja, egészíti ki.

(18.00)

Ez a pontosítás a helyi és az országos nemzetiségi önkormányzatoknál összesen 8 nemzetiség  görög, horvát, német, roma, román, szerb, szlovák és szlovén , összesen 78 település összesen 104 nemzetiségi köznevelési intézményét érinti. Ezen intézményeknél a nemzetiségi önkormányzatok részére történő tulajdonjog-átadások helyzetéről az általános vita során részletesen tájékoztattam a tisztelt Házat.

Összefoglalóan megállapítható, hogy a 104 nemzetiségi köznevelési intézmény több mint 90 százalékában a tulajdonjog-átadás már vagy sikeresen lezárult, vagy folyamatban van, és néhány héten belül várhatóan rendben lezárul. Mindössze 8-10 olyan intézmény van, ahol egyedi problémák miatt  bírósági eljárás, örökségvédelmi eljárás, jelentősebb számú tagintézmény, egyebek  az átadás várhatóan hosszabb időt fog igénybe venni. Ezen nemzetiségi köznevelési intézmények tulajdonjog-átadása a fenntartó nemzetiségi önkormányzatoknak egy újabb jelentős és sikeres lépés a nemzetiségi oktatás-nevelés autonómiájának biztosítására.

Mindezek után, visszatérve a konkrét törvénymódosításra, a 17. § a vagyonelemek tulajdonjogának eredeti tulajdonosra történő visszaszállását egyrészt kiegészíti azzal az értelmezéssel, hogy a vagyonelemek elidegenítése esetén az azok helyébe lépő vagyonelemek tulajdonjoga is visszaszáll az eredeti tulajdonosra. Másrészt a tulajdonjog visszaszállásának az eseteit kiegészíti további két ponttal, idézem: „c) a fenntartói jog központi költségvetési szerv vagy települési önkormányzat részére kerül átadásra, vagy d) az ingatlanon a nevelési-oktatási feladat ellátása megszűnik”.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Mindkét módosítással egyetértünk, szükségesnek tartjuk, mivel az úgymond alapesetek, vagyis a fenntartó jogutód nélküli megszűnése, illetve a köznevelési intézmény megszűnése mellett az eredeti tulajdonosra vonatkozó garanciákat kiterjeszti azon speciális esetekre is, ha 15 év elteltét követően a fenntartó valamely vagyonelemet esetleg elidegeníti, illetve, ha az intézmény nem szűnik meg, de valamely ingatlanon a nevelési-oktatási feladat ellátása megszűnik. Ez utóbbi elsősorban ott fordulhat elő, ahol a nemzetiségi köznevelési intézménynek egy vagy több tagintézménye van, és valamelyik tagintézményében megszűnne az oktatás-nevelés, de reméljük, hogy ezt a garanciát nem kell majd alkalmazni.

Mindezek alapján a Magyarországi nemzetiségek bizottsága a T/15706. számú, „Egyes vagyongazdálkodási tárgyú rendelkezésekről, valamint egyes vagyongazdálkodást és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokat érintő törvények módosításáról” című törvényjavaslattal egyetért, és az elfogadását támogatja. Köszönöm, hogy meghallgattak. Danke für Ihre Aufmerksamkeit. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai