Készült: 2024.04.29.14:09:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap, 86. felszólalás
Felszólaló Dr. Hadházy Ákos (LMP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:06

Felszólalások:  <<  86  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HADHÁZY ÁKOS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A KLIK 2015-re majdnem csődbe ment, hiszen 17 milliárdos adósságot halmozott föl. A problémával az LMP is sokat foglalkozott akkoriban, nyomon követtük folyamatosan az adóssághegy növekedését, amely majdnem maga alá temette a teljes magyar iskolarendszert.

A KLIK elnyert ugyanebben az időpontban, 2015 novemberében egy pont 17 milliárdos uniós támogatást az „Integrációs pedagógiai rendszer projektjeinek támogatása” című TÁMOP-pályázat keretében konzorciumi partnerként. Pont akkora összeget, amekkora összeggel tartozott. És hogy ez nem lehetett véletlen, azt biztosította a pályázat kiírása is, hiszen konzorciumi partner csak az lehetett, aki az EMMI alá tartozik, és központi hivatalként működő központi költségvetési szerv is egyben. Milyen meglepő, a KLIK egyedüliként jelentkezett, és éppen meg is nyerte ‑ egészen egyszerűen rászabták a pályázatot.

Csakhogy nagyon úgy fest, hogy ezeknek a képességkibontakoztató, integrációs felkészítő és óvodai fejlesztő programoknak a finanszírozása helyett, ami a program eredeti célja lett volna, egyszerűen a forrást az adósság konszolidációjára használták. Az történt ugyanis, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma gyorsan rájött, hogy egyébként nem is adhatják oda a forrást közvetlenül, hiszen amire szólt a támogatás, még egyszer, 2015 novemberében, az uniós kifizetési ciklus végén, azok a célok már megvalósultak korábban. Így hát egy retrospektív ‑ megint csak egy hungarikum ‑ pályázatot látunk, aminek a finanszírozási technikáját alkalmazva visszakerült a program forrása a költségvetésbe, majd hirtelen azonnal eltűnt a KLIK tartozása. Kizárt ugyanis, hogy a pályázat előtt ne tudták volna, hogy amire pályáznak, azok a célok már megvalósultak a magyar iskolarendszerben. Elindították a folyamatot, hogy megnyíljanak a brüsszeli pénzcsapok, aztán egy ügyes trükkel visszacsatornázták a forrást a magyar költségvetésbe, hogy abból konszolidálhassák a csődbe ment KLIK-et.

Az LMP szerint egyébként a KLIK-re különösebb nagy szükség nincs, az államosított iskolarendszerre meg pláne nincsen szükség, az viszont biztos, hogy az uniós forrásokat valódi fejlesztésekre kellene fordítani, nem pedig barátoknak adni, vagy mint a jelen esetben történt, egy elfuserált működési rendszer hibáját korrigálni.

Mi az igazság? Valóban uniós forrásból mentették meg a csődbe jutott intézményfenntartót?

(15.30)

Létezhet-e akkora véletlen, hogy amekkora összeggel tartozik az intézmény, pont akkora forrást nyer el, amely forrás végül visszakerül a költségvetésbe, és akár adósságrendezésre is fordították? Hogyan akartak 17 milliárd forintot 2015 novemberében kiírni és december 10-én szerződést kötni? Hogyan akartak ennyi pénzt elkölteni például óvodai fejlesztésekre? Illetve milyen projekt ez, amit már megvalósított pályázatra hívnak le még egyszer? Köszönöm szépen.

Felszólalások:  <<  86  >>    Ülésnap adatai