Készült: 2024.05.16.14:02:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2024.04.11.), 32. felszólalás
Felszólaló Farkas Sándor (Fidesz)
Beosztás Agrárminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 9:54


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is köszönöm a hozzászólásokat a benyújtott törvénytervezethez.

Horváth István képviselőtársam a Fidesz részéről rendkívül aprólékosan végigelemezte ezt a törvényt, majdnem mondhatnám, hogy talán még részletesebben is, mint a miniszteri expozé volt, de ezzel is szeretnénk felhívni a figyelmet ennek a törvénynek a jelentőségére, amely, úgy gondolom, hogy sokkal messzebb mutat, sokkal több lehetőséget biztosít, egyetértve Bencze képviselőtársammal, aki szintén jelentős részben pozitívan, nem akarom a szót a szájába adni, de úgy érzem, hogy jelentős részben pozitívként értékelte ennek a törvénynek a jelentőségét.

Már csak azért is, mert nagyon sok törvény vitájában részt vettünk már itt a falak között, a Parlament falai között, számtalanszor elhangzott egy törvény beterjesztése során, főleg itt gondolok vissza akár a gazdaságátadásról szóló törvényre, de gondolhatok itt az egyéb más, Nemzeti Földalapot érintő, osztatlan közös tulajdont érintő törvények módosítására, amikor elmondtuk akkor is, hogy valószínűnek tartjuk, hogy az élet hoz olyan meglepetést, hoz olyan újabb kérdést, amit a jogalkotó nem tud és nem is feltételezi, hogy ilyen eset lehet.

Éppen ezért, amikor egy ilyen sok törvényt módosító, csúnya szóval úgynevezett salátatörvényt terjesztünk elő, ez mind jelentős részben ezeknek a törvényeknek a kifinomítása. Valóban azokra az alapvető jelzésekre reagálva tesszük ezt meg, amit jelentős részben képviselőtársaim, ugyanakkor a gazdatársadalom, illetve a gazdaszervezetek, érdekképviseleti szervezetek eljuttatnak hozzánk. Úgy gondolom, ez kötelességünk, és ezért nem kell bírálni a kormányt, hogy miért hoz ide négy hónap múlva egy másik, ilyen jellegű törvényt, már csak pont azért, hogy ennek a gazdatársadalomnak szeretnénk jobb feltételeket biztosítani; de nemcsak a gazdatársadalomnak, mert azért ez így nem lenne igaz, hanem önmagunknak mint fogyasztóknak is egy olyan biztonságot teremteni, ami mindenki számára fontos.

Földi Judit képviselőtársam jelentős részben azért inkább negatív módon értékelte ennek a törvénynek a beterjesztését, de úgy gondolom, hogy erre azért egypár gondolatot hadd fordítsak. A vidékfejlesztési tervek, hiányolja, hogy hol vannak ezek az összegek, hol vannak ezek a lehetőségek. El kell hogy mondjam, mintegy 62-63 olyan pályázati forrás lehetősége nyílik meg ebben az évben, ami az ön igényeit is kielégítheti, úgy gondolom. Szinte az egész ágazat kérdéskörében lehet pályázni. Jelentősek az első lépések, itt már az egyeztetések megtörténtek, és várhatóan április végén az első pályázati csomag végképp kiírásra is kerül, és ez az év folyamatában egész de-cemberig folyamatosan meg fog történni. Várhatóan természetesen, ahogy ezek a csomagok, ha szabad így fogalmaznom, beterjesztésre kerülnek, majd pedig a pályázati lehetőségek kiírásra, akkor utána ennek általában olyan 6-8 hónap, esetleg egy év az a kifutása, amikor ezek a pénzek jelentős részben hozzáférhetőkké válnak. De ezek az összegek rendelkezésre állnak a magyar költségvetésben és az agrártárcánál.

A másik: a mintaszerződésekkel mikor lesznek meg. A mintaszerződések gyakorlatilag jelentős részben készen vannak. Természetesen a mintaszerződés nem azt jelenti, hogy az mindenkire vonatkozik, mert a mintaszerződés azért van, hogy a legfontosabb kérdéseket felvázoljuk egy szerződésben.

(11.00)

De az, hogy egyedi szerződések megkötésre kerülnek, az természetes, a mintaszerződésben szereplő fontos szerződési feltételekkel. Ezzel nem azt akarjuk elérni, hogy mindenki  termelő, feldolgozó, felvásárló  egy mintaszerződéssel fog rendelkezni, hanem ezek egyedi szerződések, azokkal a feltételekkel, amik a mintaszerződésben benne vannak.

Ugyanakkor azt is el kell mondanom, hogy én mint korábban gyakorló gazdálkodó rendkívül örülök annak, hogy ezek a szerződések és ez a törvény, ez a módosítás megtörténik. Azt hiszem, Bencze képviselő úr is alátámasztja azt, hogy ez egy óriási előrelépés, mivel ő a szakmában dolgozik. Óriási előrelépés az, hogy végre eljutunk odáig, hogy ezeket a szerződéseket megfelelő módon lehet hatályosítani, ha fogalmazhatok így, lehet olyan erőt felmutatni ezekkel a szerződésekkel, amikor nem 6, 8 hónap vagy netalántán egy éven túli kifizetés is előfordulhat, ha egyáltalán kifizetik.

Ezek a szigorítások e törvény módosítása alapján nagyon nagy biztonságot adnak a termelői oldalnak, de ugyanakkor a feldolgozói oldalnak is, mert az kettős dolog, hogy én megtermelem, eladom és megkapom az árát. Ez egy nagyon egyszerű piaci folyamat, és ha ezt jelentős részben ilyen feltételekkel le tudjuk szabályozni, akkor úgy gondolom, hogy ez egy nagyon komoly előrelépés. Az pedig kétségtelen, hogy ez a különböző piaci alkupozíciók és a szereplők fehérítése is, ha finoman akarnék foglalkozni. Tudja mindenki, hogy miről beszélek. Nagyon fontos, hogy ezek a kérdések is egyre tisztább képletben működjenek.

Az ukrán gabonahelyzetről nagyon sokszor elmondtuk már a véleményünket, de úgy éreztem, tisztelt képviselő asszony, hogy ön ezzel érdekes módon vitatkozni szeretne. Azért mondjuk már meg, hogy önöknek teljesen más az álláspontjuk ezzel kapcsolatban. Hát önök háborúpártiak! Mi pedig békepártiak vagyunk. (Dr. Vadai Ágnes: Ne tessék már ilyen hülyeségeket mondani!) De, mondok, kedves képviselő asszony, mert elég nagy probléma az, hogy önök ezt így gondolják, de nemcsak önöknek és nekünk probléma, hanem az egész magyar társadalomnak óriási problémája, hogy ilyen megosztott a magyar politikai élet az önök részéről, hogy pont azt pártolják, ami az országnak a legnehezebb és legsúlyosabb kihívása lehet. (Dr. Vadai Ágnes: Ennek semmi köze az ukrán gabonához!) Tisztelt képviselő asszony, az ukrán gabona bejött Magyarországra, most is bejön, csak annyi a különbség, hogy önök ezt itt tartották volna, mi pedig csak tovább engedjük. De ebbe a kérdésbe most nem megyek bele. Ön eddig nem szólalt fel, és most már nem is reagálok az ön hangos beszólásaira.

Úgyhogy, tisztelt képviselő asszony, csak jelezni szeretném, hogy az ukrán gabona kérdését jelentős részben meg tudjuk oldani, a mai tárolókapacitások rendelkezésre állnak. Én úgy látom, hogy önök valamit nem tudnak. Sokkal nagyobb baj van az ország egy bizonyos részén, ahol az aszály ismételten fenyeget bennünket. Mintegy 80 milliméter csapadék hiányzik a Dél-Alföldről, ahol  most egy nagyon gyakorlati dolgot mondok, önök ezt nem tudják  kint van az őszi kalászosoknak a zászlóslevele. Tudják, hogy ez mit jelent? Azt, hogy egy hét múlva kihányja a kalászát akár az őszi árpa, akár a korai búza. Ez mit jelent? Azt, hogy negyven nap múlva aratás lehet. Ilyen még nem volt a történelemben. De inkább azt mondom  noha nem saját magamra gondolok , hogy az én praxisomban még sosem fordult elő, hogy ilyen korai aratás lehessen, aminek óriási veszélye az, hogy jelentős részben terméscsökkenés lehet ezekben a megyékben, valamint minőségi problémák is lehetnek. Mégis szeretném megnyugtatni, hogy a magyar tárolókapacitás biztonsággal rendelkezésre áll, mivel annyi szabad tárolókapacitás van, ami a nyáron betakarítandó növényeknek biztonságos tárolást fog nyújtani.

Tisztelt Képviselő Úr! Még önnek szeretnék válaszolni a vadkárral kapcsolatban. Korábban már ha nem is vitáztunk, de beszélgettünk erről itt a parlamentben. Én azt gondolom, ez is pontosan egy olyan történet, amiben pont arra próbáltunk lépni, amiben akár képviselőtársaim, akár különböző szervezetek felléptek. Lehet, hogy ez még mindig nem tökéletes. Akkor majd megint kapjuk a megjegyzéseket, hogy miért hozzuk vissza még egyszer ezt a törvényt. Én úgy gondolom, nagyon fontos, hogy a vadkárkérdést is rendezni tudjuk az autós társadalom és a közlekedők vonatkozásában. Tisztelt Képviselő Úr! Azt, hogy a dámvad milyen károkat okoz, sajnos tudjuk, és ez a törvény is erről rendelkezik jelentős részben.

Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy az elkövetkezendő időszakban nyújtsák be a módosító indítványaikat, amire még van lehetőségük, amikről a Mezőgazdasági Bizottság keretében, majd azt követően itt a parlamentben még tudunk tárgyalni. Ugyanakkor kérem önöket, hogy támogassák ezt a törvénytervezetet, már csak azért is, mert a magyar mezőgazdaság, a magyar vidék számunkra az egyik legfontosabb terület annak érdekében, hogy ez az ország megfelelő minőségű, biztonságos élelmiszerrel kerüljön ellátásra. S ha tudunk úgy teljesíteni, mint a tavalyi évben, akkor az exportteljesítmények is nagymértékben hozzájárulnak a magyar GDP növekedéséhez. Ebben kérem az önök együttműködését. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai