Készült: 2024.04.28.16:32:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

208. ülésnap (2021.06.08.), 59. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:11


Felszólalások:  Előző  59  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Számvevőszék-elnök! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is szeretném megköszönni Domokos Lászlónak, az Állami Számvevőszék elnökének részletes beszámolóját, amelyet a bizottság tagjai részére is megküldött, azt az alelnöke szóban a bizottsági ülésen kiegészítette, itt pedig elnök úrtól hallhattuk a legfontosabb észrevételek összefoglalóját.

Figyelemre méltónak tartom, hogy az Országgyűlés legfőbb pénzügyi-gazdasági ellenőrző szerve a tavalyi, kihívásokkal teli esztendőben is el tudta látni alkotmányos feladatát. Lássuk be, ez egy valódi kihívás volt, amit a szervezet hibátlanul teljesített; ehhez külön gratulálok elnök úrnak és valamennyi munkatársának is. Ezenfelül, mint ahogy elnök úrtól azt hallottuk, számos fejlesztést, illetve hatékonyságnövelési intézkedést is sikerült megvalósítania a másfél évszázada megalapított és immáron több mint három évtizede újraindult Állami Számvevőszéknek is a tavalyi év során.

Különösen hatékonynak tartom azt, hogy egy új formátumban, sokkal átláthatóbban, sokkal jobban követhető módon kaptuk meg ebben az évben az Állami Számvevőszék működéséről szóló beszámolót, ami nyilván képviselőtársaimnak is a sokkal könnyebb áttekinthetőség lehetőségét adta. Ezért ezt is szeretném külön megköszönni, hiszen ez egy újítás volt a Számvevőszék vezetése részéről. Azt gondolom, elnök úr, ez egy helyes irány; ha a későbbiekben is ezt képviselik, azzal valamennyi képviselőtársunk számára sokkal felhasználhatóbbá, sokkal könnyebben értelmezhetővé válik a beszámoló.

Fontos rávilágítani, tisztelt hölgyeim és uraim, arra a jó és egyébként helyes döntésre, mely már a tavalyi év működését is jellemezte, miszerint a számvevők igyekeznek minél több esetben tanácsadóként fellépni, az önkormányzatokat, illetve az ellenőrzött szervezeteket segítve abban, hogy helyesen tudják elszámolásaikat elvégezni. Ezzel ugyanis nemcsak abba az irányba hat majd az ellenőrzés, hogy minél több hibát állapítson meg, adott esetben elmarasztalja a gazdálkodókat, illetve a szervezeteket, hanem segít abban, hogy törvényesen tudjanak működni. Nagyon fontosnak tartom a következő időszakra vonatkozó stratégia esetében is azt, hogy amennyiben nyilván humánerőforrás-kapacitással, illetve informatikai hátérrel bírja majd az Állami Számvevőszék, akkor ezt a fajta megközelítést próbálja erősíteni.

Tisztelt Ház! Alapvető jelentőségű hangsúlyozni, hogy az Állami Számvevőszék tevékenységének kiindulási pontját Alaptörvényünk előírásai jelentik, így az ÁSZ alapvető feladata az Országgyűlés által megalkotott törvények, jogszabályok betartásának ellenőrzése. Fontosnak tartom, hogy az Állami Számvevőszéktől az állampolgárok folyamatosan tájékoztatást kapjanak az általuk befizetett adóforintok felhasználásáról, ez a demokratikus berendezkedés stabilitásának és hatékony működésének meghatározó feltétele. Az Állami Számvevőszék jelentései nyomán az ellenőrzött szervezetek intézkedéseket hoznak, az ÁSZ ajánlásaival és tanácsaival esélyt ad és lehetőséget biztosít arra, hogy gazdálkodásuk, működésük pozitív irányba változzon.

Álláspontom szerint különösen átláthatóvá teszi és elősegíti az abban foglaltak hasznosulását az, hogy az Állami Számvevőszék a tájékoztatójában több fókusz köré rendezte megállapításait. A nemzeti vagyonnal való és a pénzügyi gazdálkodás, az államháztartás számviteli rendje, a teljesítmény-ellenőrzések, a korrupciós veszélyek ellen védettséget biztosító integritásszemlélet fejlesztése, valamint a költségvetési és makrogazdasági folyamatok mind-mind olyan területek, ahol különösen értékelendő az Állami Számvevőszék tanácsadó szerepe. A nemzeti vagyonnal, valamint a közpénzekkel való gazdálkodás alapvető célja a közfeladatok ellátása, ezért jogosan kapcsolódik hozzá az a társadalmi elvárás, hogy ennek a gazdálkodásnak átláthatónak és elszámoltathatónak kell lennie. Éppen ezért szakmailag megalapozott döntésnek tartom azt, hogy a Számvevőszék tevékenységében 2020-ban is kiemelt területként szerepelt a nemzeti vagyonnal való gazdálkodás és a pénzügyi gazdálkodás ellenőrzése.

A számviteli rend megléte és betartása valóban elengedhetetlen ahhoz, hogy egy közpénzből gazdálkodó szervezet tevékenysége átlátható legyen, továbbá biztosított legyen a szabályszerű gazdálkodása, működése, zökkenőmentes feladatellátása. Mindenképpen elismerésre méltónak tartom azt, hogy a Számvevőszék teljesítmény-ellenőrzéseivel kiemelt szerepet vállal a teljesítménykultúra, a teljesítményalapú gazdálkodás terjesztésében, kereteinek, feltételrendszereinek kialakításában.

Úgy gondolom továbbá, hogy az Állami Számvevőszék évek óta jelentős eredményeket ér el az integritásszemlélet fejlesztése, illetve megszilárdítása terén, a költségvetési és makrogazdasági folyamatokat értékelő elemzéseivel pedig nemcsak a Költségvetési Tanács munkáját segíti, hanem nagymértékben hozzájárul a költségvetési folyamatok átláthatóságához is.

Jelentős eredménynek tekintem, hogy az Állami Számvevőszék a tavalyi év közepén megkezdett ellenőrzési tevékenységének köszönhetően idén januárra, ahogy azt elnök úr a beszámolójában kiemelte, valamennyi magyarországi önkormányzat és hivatal integritását értékelni tudta. Ilyen egyidejű értékelésre tudomásom szerint a korábbi időszakban még nem volt példa.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Látva a visszajelzéseket, valóban úgy gondolom, hogy sikerült minden korábbinál nagyobb hatást gyakorolnia az önkormányzatok működésére, illetve gazdálkodására a Számvevőszéknek. Ahogy már a bevezetőben is említettem, különösen ilyen nehéz helyzetben, mint amit a pandémia okozott, ez egy különleges és kiemelkedő teljesítmény, tisztelt elnök úr, úgyhogy gratulálok önnek és munkatársainak is ehhez a kiemelkedő teljesítményhez.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Külön szeretném kiemelni azt a gyorsaságot, amivel az Állami Számvevőszék reagált a tavalyi év során mindannyiunk életét befolyásoló Covid-19-világjárvány térnyerésére, ugyanis már a tavalyi év során számos elemzésében a járvány gazdasági és társadalmi hatásaira fókuszáltak az Állami Számvevőszék elemzői, ezzel pedig nemcsak az Országgyűlés pénzügyi-gazdasági ellenőrző szerveként működött, de jelentős háttértámogatást is nyújtott a mi jogalkotási munkánkhoz.

Az Állami Számvevőszék tájékoztatója bizonyítja, hogy a szervezet 2020-ban is teljesítette törvényi kötelezettségeit, ellenőrzési tapasztalatait széleskörűen megosztotta, az ellenőrzések mellett intenzív tanácsadói, tájékoztató tevékenységet folytatott, hozzájárult a pénzügyi tudatosság növekedéséhez, magas fokú digitalizációs fejlesztéseket hajtott végre, a változáskezelés elveit alapul véve saját teljesítményét is folyamatosan monitorozta.

Véleményem szerint tehát az Állami Számvevőszék 2020-ban is hatékonyan látta el ellenőrzési feladatait, eredményesen támogatta az Országgyűlés és a bizottságok működését, valamint tájékoztatási és szemléletformálási feladatainak is eleget tudott tenni. Az önök előtt fekvő jelentés pontosan és kellő részletességgel mutatja be a Számvevőszék tavalyi évi tevékenységét, amely egyértelműen eredményesnek tekinthető. Éppen ezért a Fidesz-frakció, a Kereszténydemokrata Néppárt frakciójával egyetemben, támogatja ennek a beszámolónak az elfogadását, és még egyszer szeretném jelezni, hogy külön köszönjük a Számvevőszék valamennyi munkatársának kiemelkedő teljesítményét. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  59  Következő    Ülésnap adatai