Készült: 2024.04.28.12:36:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2020.04.21.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Egy jogharmonizációs célú javaslatról van szó, ugyanakkor nagyon fontos politikaterületeket érint, és el is hangzott a vitában, hogy a biztonságról beszélünk, a határőrizetről beszélünk, a magyar és európai emberek biztonságának szavatolásáról. Én azt gondolom, hogy egy parlamenti vitanap elején indokolt azzal kezdeni, most egy különleges helyzet van, hogy megköszönjük mindazoknak a munkáját, akik ma a magyar emberek biztonságáért dolgoznak a frontvonalban. Nyilván ez egy speciális időszak, ami a járvány idején különösen nagy kihívás, tehát én azt gondolom, hogy erre mindenképpen figyelmet kell fordítani.Nagyon röviden tehát, el is hangzott képviselőtársaim, illetve az előterjesztő részéről, hogy ez egy jogharmonizációs célú javaslat, tehát áttekintettük ilyen módon, és nyilvánvalóan ez támogatható formailag, azzal együtt is, hogy nagyon-nagyon sok fontos kérdésre föl kell hívnunk a figyelmet. Annyit azért szeretnék elmondani, egy picit a jogalkotás kritikája, a kormány jogalkotása felé kritika, hogy itt sem volt elegendő idő a megfelelő szakmai egyeztetésekre, tehát valahogy a kormány a jogszabályok előkészítésével nem követi azokat az egyeztetési elveket, amiket egyébként a maga számára előirányoz. Ezt mindenképpen fontosnak tartom megjegyezni, hogy ilyen esetben is jó lenne, ha ezen tudna változtatni a kormányzat.

Rátérve a lényegre, itt nagyon-nagyon fontos elvekről, a szabad mozgás elvéről van szó, illetve arról, hogy ennek kapcsán a biztonságot, a külső határok védelmét szavatolni kell. Én nagyon örülök annak, hogy fölmerült a nemzetpolitikai vonatkozás, nyilván ez számunkra egy rendkívül fontos kérdés, és szintén az a biztonságpolitikai kérdés, akár a migrációval, terrorizmussal kapcsolatban, ami most nyilván az elmúlt hónapokban, az elmúlt időszakban akkora figyelmet nem kapott, de illúziónk nem lehet, hogy a jövőben ez nemhogy az elmúlt években tapasztalható, de annál nagyobb mértékben lesz kihívás. Tehát nyilván egy olyan politikaterület kell hogy legyen a biztonságpolitika és az Európai Unió külső határainak védelme, ami eddig nem kapott prioritást az európai politikában. Én magam is több éven keresztül a Régiók Bizottságának tagjaként tapasztaltam azt, hogy mennyire nehéz ezt a területet úgy kezelni, hogy az európai politikai elit megfelelő komolysággal tekintse ezt a kérdést, ugyanakkor érezhető már, és érzik azért az Európai Uniót irányító nagy politikai erők is, hogy ez egy jogos elvárás az Európai Unió polgárai részéről, hogy a biztonságra, a biztonságpolitikára és az emberek védelmére sokkal nagyobb figyelmet szenteljen a politika, és ennek megfelelően a forrásokat is biztosítsák. Nyilván ez alapvető strukturális átalakításokat igényel majd.

Hasonlóképpen a hazai politikában föl kellene hívni a figyelmet, ha ilyen kérdésekről beszélünk, hogy a legelső és a legfontosabb feladat, hogy azoknak az embereknek, akik a mindennapi biztonságunk megőrzésén dolgoznak, azoknak a megfelelő megbecsülést az anyagi juttatások tekintetében is meg kell adni. Tehát bármilyen szabályozásnak és bármilyen rendelkezésnek, bármilyen egyezménynek csak akkor van értelme, hogy ha azoknak, akiknek az ellenőrzést és a végrehajtást el kell végezni, és mindennap a biztonságunkért kell dolgozniuk, az állam is megadja azt, ami megjár, tehát a tisztességes bérezést, a megfelelő munkakörülményeket, az előrelépési lehetőségeket s a többi. Tehát én azt gondolom, hogy erre is föl kell hívni a figyelmet.

Hasonlóképpen fölmerült itt a migrációs kockázat. Ezzel kapcsolatban is el tudjuk mondani, hogy ez nem lecsengőben van, ez egy velünk élő, folyamatos kihívás lesz. És erről majd hosszabban fogok beszélni, most nem mennék bele az éghajlatváltozással kapcsolatban, hogy mi várható, milyen módon várható a migrációs nyomás erősödése. De azt is látjuk, hogy most a járványügyi helyzetben egy példátlan és rendkívül mély gazdasági válság elé nézünk. Ennek még pontosan a mélységét nem fogjuk tudni megbecsülni sokáig, de az biztos, hogy ez magával fogja hozni azokat a biztonságpolitikai problémákat, amikre szintén oda kell figyelni.

A tekintetben pedig én azt gondolom, hogy nagyon széles körű konszenzus van, hogy az Unió külső határait meg kell védeni, az illegális migrációt meg kell állítani, és a bevándorláspolitikának nemzeti hatáskörben kell maradni.

(11.10)

Szerintem ez  és nagyon örülök, ha  most már a közeljövőben nem lesz vita tárgya. Ugyanakkor az majd, és az éghajlatváltozással kapcsolatos napirendi pontnál erre részletesen ki fogunk térni, hogy ha itt arról beszélünk, hogy meg akarjuk védeni az Unió biztonságát, meg akarjuk védeni az Unió külső határait, akkor egyfelől fontos persze az úgymond passzív védelem, tehát a külső határok védelme, de a legtöbb, amit tehetünk, az az, hogy a migrációt kiváltó okokat komolyan vesszük, ezeket feltérképezzük, és közösen cselekszünk annak érdekében, hogy ezeket mérsékelni lehessen, és magát a migrációs nyomást próbáljuk meg csökkenteni.

Egy fontos utalásra szeretnék még reagálni a nemzetpolitikai szempontok tekintetében. Varga-Damm Andrea képviselő asszony egy nagyon-nagyon jó szakmai áttekintést adott a schengeni rendszerről, illetve magáról az előterjesztésről, és nagyon fontosnak tartom, hogy megemlítette a nemzetpolitikai vonatkozásokat, illetve megemlítette a nemzeti régiók támogatásáért indított európai polgári kezdeményezést. Itt egy mondhatni, picit örömteli kiegészítést szeretnék tenni. Itt bizonyos számokat hallhattunk a képviselő asszonytól a tekintetben, hogy a nemzeti régiók támogatása érdekében indított európai polgári kezdeményezés online aláírásgyűjtése hogyan áll, de ennél, hála istennek, sokkal jobb a helyzet. A napokban tudhattuk meg, hogy az RMDSZ 150 ezer aláírást papíralapon leadott ehhez a kezdeményezéshez, tehát lényegesen több aláírás gyűlt Erdélyből, mint amit most itt ebben a felszólalásban hallhattunk. Külön lehet online gyűjteni ezeket az aláírásokat, külön papíralapon, tehát mondhatjuk azt, hogy olyan 170 ezer aláírás gyűlt Erdélyből. Ez mindenképpen egy fontos adat, azzal együtt is, hogy igen, valóban, nemsokára lejár a határideje ennek a gyűjtésnek.

Itt is föl kell hívni rá a figyelmet, hogy az év elején februárban került az Országgyűlés elé egy nagyon fontos országgyűlési határozati javaslat, amelyben egy frakció kivételével valamennyi párt, valamennyi frakció kifejezte a támogatását. Ez egy igazi felemelő pillanat volt, amikor valóban egy majdnem teljes nemzeti egység alakulhatott ki, és akkor megindult ez a számláló, megindult az aláírásgyűjtés, exponenciálisan ennek a sebessége. Ezt láthatóan sajnos megtörte ez a járványhelyzet, ez objektív okokból is megnehezítette ezeknek az aláírásoknak a gyűjtését.

Az is egy nagyon fontos lépés volt a Székely Nemzeti Tanács részéről, hogy az Európai Bizottsághoz fordult annak érdekében, hogy tekintetbe véve, hogy az egész Európai Unióra vonatkozóan vannak kijárási korlátozások, és ez lehetetlenné teszi az aláírások gyűjtését, hogy hosszabbítsák meg ennek a gyűjtésnek a határidejét. Ezt fontos lépésnek tartjuk, és bízunk benne, hogy az Európai Bizottság erre racionális döntést fog hozni.

Ezzel együtt is azt gondolom, hogy ennek a rendszernek nagyon komoly nemzetpolitikai jelentősége van. A felvetéseket egyébként sok tekintetben relevánsnak tartom képviselő asszony részéről is. Mi tiszteletben tartjuk a határon túliak szavazati jogát, ezt nem vonjuk kétségbe, mi azt szeretnénk, ha minden határainkon kívül élő magyar embernek ugyanolyan hozzáférése és lehetősége lenne ahhoz, hogy a politikai véleményét kinyilvánítsa.

Nos, tehát összességében azt gondolom, hogy ez egy olyan javaslat, amelyet támogatni fogunk, ez egy jogharmonizációs jellegű javaslat. Ami mögött pedig, amilyen politikai területek és amilyen kihívások meghúzódnak e mögött, azok viszont olyan kérdések lesznek, amelyek az elkövetkezendő évtizedekben velünk fognak élni, és folyamatos kihívást jelentenek, de alapvető feladatunk, hogy ezeket úgy közelítsük meg, hogy pártpolitikai gondolkodáson túllépve, megpróbálva a nemzet érdekeit maximálisan figyelembe véve, nemzeti szinten egy konszenzusos jogalkotásra törekedni. Az Európai Unió szintjén pedig mindenki a lehetőségeinek megfelelően törekedjen arra, hogy az Európai Unió is úgy alakítsa a politikáját, hogy ezeknek a XXI. századi kihívásoknak maga ez a közösség is a lehető legnagyobb mértékben meg tudjon felelni. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai