Készült: 2024.05.15.04:18:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2021.04.26.), 248. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:07


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Igen, az a feladatunk ellenzéki képviselőként, hogy itt viszonylag nyugodtan, higgadtan hallgassuk végig a kormánypárti felszólalásokat, még akkor is, ha olykor személyeskedő, rendkívül, mélyen cinikus hangvételűvé kezd válni, mint azt az imént megtapasztalhattam öntől. (Dr. Fazekas Sándor: Te is személyeskedtél!)

Ugyanakkor akkor is következetesen elmondjuk, hogy valójában mi az, amit önök művelnek. Tehát amit most csinálnak, az nem a felsőoktatás fejlesztése, az nem modellváltás, ez az egyetemek, az egyetemi döntéshozatal, az egyetemi ingatlanok, az egyetemi vagyon kiszervezése és politikai irányítás alá helyezése.

Azt se próbálják elmagyarázni, mert aki utánanézett a dolgoknak, az látja, hogy itt semmiféle koncepció nincs e mögött. De hogyha megnézzük, hogy önök 2010 óta mit műveltek, látható, hogy önök folyamatos támadás alá helyezték a felsőoktatást, látható  a Szegedi Tudományegyetemről beszélünk , hogy itt 2008 és 2018 között nyolcezer fővel csökkent a hallgatók létszáma a Szegedi Tudományegyetemen. Tehát látható, hogy az elmúlt tíz évben mindenképpen erőt veszítettek, egyébként főleg a vidéki felsőoktatási intézmények.

Az egészen elképesztő, hogy nem olyan régen, a múlt év júniusában még Palkovics miniszter úr is arról nyilatkozott, hogy a legnagyobb vidéki tudományegyetemeket nem fogja érinteni ez a modellváltás. És egyébként itt hosszasan vitatkoztunk még körülbelül egy évvel ezelőtt Bódis államtitkár úrral, aki szintén arról beszélt, hogy a legnagyobb vidéki egyetemek esetében szó sincs még erről, és a további modellváltások is akkor történhetnek meg, hogyha az első néhány intézmény modellváltása, kiszervezése után az érdemi tapasztalatokat össze lehet gyűjteni. Ehhez képest láthatóan rohamtempóban, egy hirtelen ötlettől vezérelve önök belezsarolták ezeket az egyetemeket az önök által modellváltásnak hívott, általam kiszervezésnek hívott folyamatba.

De nem igaz az, hogy ezeknek az egyetemeknek, főleg a nagy vidéki tudományegyetemeknek a szenátusai amellett döntöttek, hogy igen, ez történjen meg így, ahogy a törvény betűiben olvashatjuk, hogy gyakorlatilag egy önök által igenis, bármit is állít az államtitkár úr, politikai alapon kinevezett komisszárok által visszahívhatatlanul vezetett kuratóriumok hozhassanak meg minden döntést az egyetemeket érintően.

(19.40)

Ön hazudozhat itt, államtitkár úr, egyetemi autonómiáról, de az, amikor olyan törvényeket hoznak ide a Ház elé, hogy az alapítvány kuratóriuma minden egyetemet érintő döntést magához vonhat, akkor ez valójában csak hazugság. Tehát milyen egyetemi autonómia az, amikor a kuratórium dönthet adott esetben az egyetem költségvetéséről; amikor a kuratórium dönthet a szervezeti és működési szabályzatról, tehát meghatározhatja, hogy például a szenátusnak milyen jogkörei lehetnek; amikor a kuratórium dönthet adott esetben még a rektori pályázat kiírásáról is? Önök gyakorlatilag ezeket a hatalmas, óriási vagyonnal rendelkező és óriási szellemi potenciált jelentő egyetemeket kiszervezik, és odaadják fideszes kádereknek. Ez egészen elképesztő és gyalázatos!

Ön hosszasan szónokolhat arról, hogy mennyire fontos a felsőoktatás fejlesztése. Hát, erről nem szónokolni kellett volna, hanem 2010 óta megtenni kétharmados felhatalmazással. Önöknek minden felhatalmazása és lehetősége megvolt, hogy fejlesszék a felsőoktatást, de ezt elmulasztották. Szégyen és gyalázat, államtitkár úr! Ön elégedett a saját teljesítményükkel? 2010 óta kormányoznak. Jelen esetben, jelen helyzetben, 2021-ben egy doktori fokozattal rendelkező adjunktusnak 277 ezer forintos bruttó fizetése van. Önök erre voltak képesek 11 év alatt? Ez gyalázatos! Önöknek semmi más szándéka nincs, mint az uniós fejlesztési forrásoknak a megszerzése, illetve az azok fölötti döntéshozatal és a rendelkezés megszerzése.

A Szegedi Tudományegyetemnek  egyébként ezt mondjuk el még egy ilyen összegző vitában is  körülbelül 22 ezer hallgatója van. Az ország egyik legfontosabb egyeteméről beszélünk, óriási hagyománnyal, óriási értékekkel, óriási szellemi potenciállal. Körülbelül 9 ezer munkavállalója van, tehát több ezer család életét határozza meg, több ezer család megélhetését biztosítja az egyetem; ezek közül 1700 fő oktató. Elképesztően értékes ingatlanok tartoznak a Szegedi Tudományegyetemhez. Önök ezt a hatalmas értéket, ezt a patinás egyetemet, ezt az óriási hagyományokkal rendelkező, nagyszerű egyetemet most egyszerűen kiszervezik. Ez példátlan és gyalázatos!

Szidhatja ön a 2010 előtti kormányokat, én nagyon sokszor meg szoktam tenni, és rengeteg kritikát megfogalmazok az akkori kormányok tevékenységével kapcsolatban. És hozzáteszem, ne aggódjon  látom, nagyon aggasztja önt, hogy mi lesz jövőre a választáson , mi nem azért dolgozunk, hogy az a 2010 előtti időszak jöjjön vissza; mi azért dolgozunk, hogy az önök nemzetáruló kormánya bukjon meg, de utána egy egész más politikát lehessen érvényesíteni; semmiképpen nem a 2010 előtti állapotokhoz fogunk visszatérni. De még azok a kormányok sem vetemedtek volna arra, hogy ilyen aljas módon kiszervezzék és politikai irányítás alá hajtsák az egyetemeket.

Azt pedig, államtitkár úr, nem tudom, milyen jelzővel illessem, én nem akarok személyeskedni, ahogyan ön megtette, hogy az én pártomra utal, és az én pártom erejével viccelődik  én ezt nem tenném az ön helyében. A múltkor kiderült számomra, egy picit meglepett, de nyilván fontos információ, hogy a KDNP nevű pártformáció alelnöke. Hát, tisztelt államtitkár úr, ez a párt gyakorlatilag élősködőként felkapaszkodott a Fidesz testére, és úgy tesznek, mintha társadalmi támogatottsággal bíró politikai szerveződés lenne, holott önök egy tagozat, egy ilyen kommunikációs szinten létező tagozat. Az én pártom háromszor jutott be az Országgyűlésbe a választók jóvoltából, háromszor önállóan jutott be az Országgyűlésbe. Én ezért nem bántom az ön pártját, de arra kérem, hogy ön is tisztelje meg a választók döntését, tisztelje meg a választók 2018-as döntését, amikor 7 százalékos eredménnyel az LMP-t felhatalmazták arra, hogy ebben a magyar Országgyűlésben elvégezze a munkáját.

Ezért kérem, államtitkár úr, a felszólalásaiban próbáljon visszatérni a szakmai tartalomra, visszatérni azokra a törvényekre, amelyekről itt beszélünk, ne a személyeskedés irányába vigye el, és ne próbáljon egy ilyen értelmetlen pártpolitikai vitát belecsempészni. Azt gondolom, egy KDNP-s politikus részéről ez nem túl egészséges dolog. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai